زبان های برنامه نویسی مورد نیاز برای یک سیستم ادمین لینوکس

سلام قصد دارم لینوکس رو حرفه ای تر دنبال کنم از سمت دیگه علاقه شدید! فوق شدید به برنامه نویسی دارم اما خیلی وقتم رو میگیره . هر روز هم با خودم دعوا دارم الان کتاب لینوکس بخونم یا برنامه نویسی . در نوشتن برنامه ی کوچیک هم عالی هستم سورس کد های بزرگ رو حداقل الان نمیتونم درک کنم . سوال من این هست که سیستم ادمین های لینوکس در کار واقعی از چه زبانی استفاده میکنن بیشتر ؟ بش - سی - فانکشنال ها - مدرن - قدیمی - یا اصلا نیاز سیستم ادمین نمیشه برنامه نویسی . ممنون میشم اگر تجربیاتتون رو در اختیارم بزارید و اگر منایع اموزش حرفه ای سراغ دارید ذکر کنید .
پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش
سلام اگر بخوام یه جواب کامل بدم اینکه اگر بخوای کرنل و کلا سیستم رو متوجه شی نیاز به سی داری چون کرنل لینوکس به سی نوشته شده (سورس تو گیت هاب لینوس توروالدز هست) GitHub.com/Torvalds خب سی پلاس پلاس هم خوبه برای یادگیری گرچه خود توروالدز از سی پلاس پلاس استفاده نمیکنه و تو سورس کد نیست اما تو سیستم عامل ها سی پلاس پلاس هست. باید درک خوبی از سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس داشته باشید مثل اوبونتو و آرچ و فدورا و از پایه شروع کنید که من کتاب زیر رو پیشنهاد میکنم چون ۱. درک خوبی از سیستم عامل به شما میده ۲. نمونه های عملی داره ۳. با سی آشنا میشید و متوجه میشید که چطوری سخت افزار کنترل میشه ۴. یکی از توزیع های مبتنی به لینوکس ، مینیکس، رو به خوبی متوجه میشین https://www.gisoom.com/book/1504437/کتاب-سیستم-های-عامل-طراحی-و-پیاده-سازی-همراه-با-پیاده-سازی-سیستم-عامل-Minix/ و در نهایت اگر میخواید که اونطوری وارد دنیای لینوکس نشید و تا عمق یه متری درکش کنید کتاب سیستم عاملی به نام لینوکس نشر پندار پارس رو پیشنهاد میکنم موفق باشی
sokanacademy forum
سلام اگه اشتباه نکنم مینیکس قبل لینوکس بوده و لینوس تروالدز با الهام از کد مینیکس کار رو شروع کرده. درضمن سورس کد لینوکس خالی از سی پلاس پلاس هم نیست. ببخشید زیاد گیر می دم.
sokanacademy forum
بله پاسخ شما دقیقا صحیح است من برای آغاز آشنایی با سیستم عامل ها و کد هاشون کتاب مینیکس رو پیشنهاد دادم و درمورد سی پلاس پلاس هم حدود ۱/۵ درصد از کل سورس کد کرنل به سی پلاس پلاس هست و ۹۶/۳ درصد به سی و بقیه هم اسمبلی و پرل و ...
online-support-icon