بازار کار برای برنامه‌نویسی در ایران چه‌طور هستش و چه‌قدر طول می‌کشه که ادم بتونه درآمد کسب بکنه؟

درود من می خواستم از کسانی که برنامه نویس هستن سوالی بپرسم و بدونم که الان شما برنامه نویس شدید در ایران ایا اصلا درامدی دارید و فکر می کنید اینده ی برنامه نویسی چه طور باشه ؟ و با اینکه الان اموزش ها زیاد شدن و منابع بیشتر و قابل دسترس تر شدن نسبت به قدیم ،چقدر طول می کشه که ادم بتونه به برنامه نویسی تبدیل بشه که بتونه کسب درامد بکنه؟(می دونم آدم با آدم فرق داره ولی ممنون می شم نظرات خودتون رو بگید)
پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش
سلام پیش از اینکه نظر شخصی‌ام رو بگم، توصیه می‌کنم به رادیو فول‌استک مراجعه کنید: https://sokanacademy.com/podcast خب اساساً نمی‌شود کسی در حرفه‌ای مشغول به کار باشه ولی درآمد نداشته باشه اما خب میزان آن درآمد هم مهم هست. الان در شهرستان‌ها به نظر می‌رسه که به دلیل کمبود پروژه و دیگر مسائل، درآمد برنامه‌نویسان خیلی زیاد نباشه (مثلاً چیزی در حدود یک میلیون در ماه یا به عبارت دیگه پایه‌ٔ اداره کار) و در تهران هم اوضاع فقط کمی بهتر هست مگر آنکه به معنای واقعی کلمه حرفه‌ای باشید. یعنی اگر در تهران به شما ماهی ۳ میلیون دادن، باید کلاهتون را پرت کنید بالا! در ارتباط با آموزش‌ها که گفتید و اینکه چقدر طول می‌کشه آدم برنامه‌نویس بشه، خب از چند بعد می‌شه به این قضیه نگاه کرد. اگر شما بتونید یک Hello World هم چاپ کنید در کنسول اسم شما می‌شه برنامه‌نویس ولی این ارزشی نداره بلکه شما باید بیش از اینکه برنامه‌نویس باشید، یک مهندس نرم‌افزار باشید تا شرکت‌ها حاضر بشن به شما حقوق خوب بدن. در همین راستا، می‌تونید مقاله زیر رو بخونید: https://sokanacademy.com/blog/6586/post راستش خیلی بعید هست که کسی فقط و فقط با گذروندن دوره‌های آنلاین و ... بتونه به راحتی با حقوق خوب جذب بازار کار بشه. یاد گرفتن از طریق پروژه خیلی مهمه. مثلاً اینکه شما اپ‌نویسی برای iOS رو تحت یک پروژهٔ شخصی یاد بگیرید ولی این هم خیلی خوب نیست و اگر می‌پرسید چرا؟ در ادامه توضیح می‌دم. فرض کنید که شما می‌خواهید تیراندازی با اسلحه رو یاد بگیرید. دو راه‌کار دارید پیش رو: - یکی اینکه توی باغ شخصی‌ خود شروع کنید به تمرین و یک سیبل بگذارید و هدف‌گیری کنید - یا اینکه در میدان جنگ (مثلاً با داعش) تیراندازی رو یاد بگیرید. درسته که این قیاس به نوعی مع الفارق هست اما شاید بشه طوری به کدنویسی هم ربطش داد. در حقیقیت، منظورم این هست که وقتی شما در شرکتی به صورت کارآموز مشغول به کار می‌شید و روی پروژه‌های واقعی کد می‌زنید، دقیقا مثل یادگیری تیراندازی در همون میدان جنگ هست. گاهی باید با مدیر پروژه سر و کله بزنید، با هم‌کارتون دعواتون میشه، با مشتری زبان نفهم باید کلنجار برید، ددلاین پروژه اجازه نمی‌ده مرخصی برید، ظرف نیم ساعت باید باگی رو رفع کنید و هزار مسئلهٔ دیگه همین چیزها هست که شما رو برنامه نویس می‌کنه و اگر هم خیلی غرق کار بشید، پس از چند سال (به واژهٔ سال خوب دقت کنید) می‌تونید به یک دولوپری که شرکت‌ها باید منتش رو بکشن مبدل بشید. اگر بخواهم حرفم رو خلاصه کنیم، می‌گم: - داشتن دانش زبان انگلیسی - آشنایی با مبانی کامپیوتر و برنامه‌نویسی - توانای ارائهٔ راه‌حل برای مشکلات به شکلی خلاقانه - کار روی پروژه‌های واقعی - کار آموزی - مهارت سورس‌کد خوانی - انتخاب شرکتی که جای پیشرفت داشته باشه امیدوارم که کمکی کرده باشم ارادت
sokanacademy forum
درود بر شما خیلی ممنون که با صبر و حوصله زحمت کشیدید این متن رو نوشتید. خیلی عالی بود. ممنون من چون اول راه هستم بالاخره یک سری سوالات پیش می یاد که ادم دوس داره بدونه جوابش رو . بازهم سپاس گزارم انشاالا... روزی برسه که ایران هم جای رشد خیلی بیشتری برای افراد برنامه نویس و کسانی که توی این حرفه هستن وجود داشته باشه.(البته روند رو به بالای خوبی داره نسبتا)
sokanacademy forum
سلام درود بر شما آقای مرادی... راستش اینطوری که شما میفرمایین پس احتمالا بازار کار برنامه نویسی در ایران خیلی رکوده که ... کمی نگران شدم اخه خییلی به برنامه نویسی علاقه دارم اما میخوام اگر وقتی واسه مهارتی بگذارم آینده ای هم داشته باشه ... ممنونتون میشم اگر کمی بیشتر در مورد درامد این حوزه صحبت کنید
sokanacademy forum
سلام و سپاس متأسفانه من پس منظورم رو بد رسونده‌ام! اصلاً رکود نیست و اگر علاقه دارید حتی یک لحظه هم شکی به دل راه ندهید که آینده روشن است و یک بسم‌الله بگید و استارت بزنید. ارادت
sokanacademy forum
بسیار ممنون از توجهتون و همینطور از سایت بسیار خوبتون ... خیلی استفاده میکنم از مطالب ... ان شاالله همیشه موفق باشید
sokanacademy forum

سلام.سعی نید بهترین باشید. هیچ وقت به بازارکار نگاه نکنید و فقط روی علاقتون کار کنید و اینقدر یاد بگیرید و دانشتون رو در اون زمینه زیاد کنید که شرکت ها بری بدست آوردن شما باهم رقابت کنن.اینکار بارها اتفاق افتاده مثلا تسلا دولوپر هوش مصنوعی گوگل رو با پیشنهاد های جذابش از گوگل میگیره . اگه اون فرد که 10 سال تجربه داره فرضا هنگام یادگیری هوش مصنوعی پیش خودش میگفت که این که الان بازار کار نداره برم سراغ یه چیز دیگه بنظرتون الان براش سر و دست میشکستن؟

online-support-icon