آیا ارزش دارد که برنامه نویسی را یاد بگیرم؟ چون یه جا خوندم که میشه برنامه کامپیوتر رو بدون برنامه نویسی طراحی کرد.

سلام. یه سوال که خیلی ذهنمو درگیر کرده، اینه که چرا برنامه نویسی یاد بگیرم، وقتی که میشه بدون برنامه نویسی برنامه ساخت و حتی سایت طراحی کرد. لطفا یه جواب کامل به من بدین چون واقعا منو نا امید کرده.
پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش
سلام اول اینکه برنامه نویسی چه برای کسی که رشتش کامپیوتر هست و چه کسی که رشتش ربطی به کامپیوتر نداره دارای مزید های فراوانیه از جمله اینکه فکر شخص رو باز میکنه خودش یک نوع تقویت ذهن و فکر هست. در مورد خود برنامه نویسی عرض خدمت شما که گول این نرم افزار های سایت ساز و اینا رو نخور اینا برای کار های خیلی ساده و پیش پا افتاده میخوره نه برای پروژه های بزرگ حجیم در ضمن اینکه من تو یه مقاله میخوندم که در آینده هوش مصنوعی میخواد به سمتی بره که خودش برنامه بنویسه که این فعلا در حد حرفه و بازم هم عامل انسانی باید پشت قضیه باشه و اون برنامه نویسی که به درستی الگو های طراحی رو متناسب با پروژه رو تشخیص و طراحی میکنه. پس اگر علاقه به برنامه نویسی داری یک لحظه هم به خودت شک وارد نکن و زودی دست به کار شو.
sokanacademy forum
به هر حال حتی اگه هوش مصنوعی هم بره به اون سمت ، باید یه نفر باشه که واسه اون هوش مصنوعی کد بنویسه که.
sokanacademy forum
دوست عزیز منم در آخر به این نکته اشاره کردم بالاخره باید یه عامل انسانی باشه
sokanacademy forum
یعنی برنامه نویسی آینده شغلی داره؟ چون بعضی برای ساخت پروژه هاشون از ابزار ها استفاده می کنند و اصلا نیازی به برنامه نویس ندارند.
sokanacademy forum
سلام و وقت بخیر خدمت شما دوست عزیز. اجازه بدید شرایطی رو فرض کنیم که برنامه نویسی و در کل علم کامپیوتر و زیرشاخه های اون، توی همه زمینه های زندگی و کار ما آدم ها ورود نکرده و صرفا یک شغل یا مسیر شغلی برای افرادی هست که دوست دارند. اگر در این شرایط خودتون رو ببینید و در ضمن میل آن چنانی به برنامه نویسی هم نداشته باشید، خب مشخصه که ارزش نداره روی اون سرمایه گذاری کنید. یعنی کاری که تاثیری روی شما نداره و علاقه ای هم بهش ندارید. ولی کمی به دور و بر خودتون نگاه کنید. آیا کامپیوتر و برنامه نویسی، سرتاسر زندگی ما رو تحت الشعاع قرار نداده؟ اون هم با این سطح از گستردگی و انتخاب های متعدد، قطعا یکی مسیری، توجه آدم رو به خودش جلب میکنه. به نظرم اگر کارشناس فروش بیمه هم باشید، دانستن کمی برنامه نویسی، درهای زیادی رو به روی شما باز میکنه. خب حالا ابزار زیاد شده و شما میگید که چرا بشینم و کدنویسی یاد بگیریم؟ از همین ابزار ها استفاده میکنم که به قولی یوزر فرندلی هستن و اینترفیس دارند و لازم نیست با سورس کد سرو و کله بزنم. اجازه بدید به عنوان کسی که در این زمینه مشغول به کار هستم، خدمت شما عرض کنم که هر کس به شما بگه هر چیزی رو بدون محدودیت میتونید با استفاده از این ابزار ها بسازید، یک جور هایی دروغ گفته. بله، کار رو راه می اندازند، شاید هم یک چیز به ظاهر تر و تمیز بتونید تولید کنید، ولی قطعا به نیمه راه هم نرسیده، متوجه خواهید شد که محدویدت ها شما رو مجبور به استفاده از کدنویسی میکنند. یک مثال: چرا دولوپر هایی که از لینوکس استفاده میکنند، از دولوپر های ویندوزی قوی تر هستند؟ چون بیشتر از دستورات به صورت مستقیم استفاده میکنند و کنترل بیشتری بر ماشین دارند. به نظرم هر چه از کدنویسی دور بشید، به حیطه طراحی نزدیک میشید، و همونطور که احتمالا میدونید، طراحان بسیار خوب، برنامه نویسان خوبی نیستند.
sokanacademy forum
سلام ، اگر منظور شما از ساخت وب سایت بدون کدنویسی استفاده کردن از cms هایی مانند جوملا و یا وردپرس هستش ، باید ببینید که این cms های عموما آشغال ، چه امکاناتی رو در اختیار شما قرار میدن ، شما باهاشون نهایتا میتونید یه سایت ساده ویا یک وبلاگ درست کنید ، اگرچه توان ساخت فروشگاه و... را نیز دارند ، شما اگر قرار هستش که وب اپلیکیشنی طراحی کنید که نیاز به thred ، کانکارنسی وب سوکت ، رمزنگاری ، کلاسترینگ و توزیع شدگی داشته باشه باید وحشتناک مهرتهای کدنویسی بالایی داشته باشید تا بتونید همچین سیستم هایی رو پیاده کنید ، فرض کنید برای پیاده سازی سیستم فروش بلیط آنلاین یک شرکت هواپیمایی چه قدر میتونید دردسر فنی و تکنیکی داشته باشید ، برای پیاده سازی وب سرویس ، توزیع کردن برنامه روی چندین سرور ، امنیت ، optimize کردن برنامه جوری که وقتی کلی کاربر وارد سیستم میشن اپلیکیشن down نشه ، اگه از کانکارنسی استفاده میکنید مشکلاتش رو چجوری قراره حل کنید مسائلی مثل thread starvation ,...، سیستم pubsub و... ، واقعا به نظر شما میشه همه این کارها رو بدون کدنویسی انجام داد ؟؟ :)
sokanacademy forum
خیلی عالی توضیح دادید موافقم با نظرتون بدون کد اصلا لذتی نداره
sokanacademy forum
کاملا مخالفم شما خیلی کارها رو با وردپرس می تونید انجام بدید این توهین شما به cms های آماده مثل wordpress نشان از دانش پایین شما در این حوزه داره خیلی از بهترین سایت های ایران و جهان با درپرس ساخته شده که امکانات فوق العاده ای هم دارن !!! و کاملا هم خوب کار میکنند
sokanacademy forum
سلام دوست عزیز معلومه که برنامه نویس نیستی چون برنامه نویس نیسی تکیه به وردپرس کردی و اینطور ازش دفاع میکنی در ضمن ما داریم در سطح کلان به موضوع نگته میکنیم نه طراحی یه سایت شخصی و یا در نهایت فروشگاهی. دیدت رو بالا ببر به چیز های کوچیک نگاه نکن
sokanacademy forum
چرا برنامه نویسم برنامه نویس php شما میتونی همون کارهای پیشرفته رو با پلاگین های که خودت برای وردپرس مینویسی پیاده سازی کنی که بنده این کار رو انجام میدم . هسته وردپرس سبک هست و بسیار عالی نوشته شده چه نیازی شما بیای یه cms اختصاصی رو از اول بسازی اخه وقتی اینقدر خوب نوشته شده وردپرس !!! شما فقط کافیه با پلاگین نویسی کارهای خودت رو جلو ببری
sokanacademy forum
احتمالا خیلی تازه کار و آماتور هستید که هنوز تفاوت مابین cms و یک وب اپلیکیشن رو نمیدونید، شما با وردپرس چجوری میتونید یک سیستم عظیم مثل آمازون رو پیاده کنید ، اصلا تا به حال از معماری مایکروسرویس استفاده کرده اید ، یه سیستم کوربانکینگ رو چجوری پیاده سازی میتونید بکنید باهاش ، البته بحث فریم ورکهای قدرتمندی مثل زند و لاراول کاملا جدا هستش ؛ سطح دیدتون رو بالاتر بررید و فقط محدود به چند نمونه وب سایت ساده نباشید
sokanacademy forum
اگه بهزاد مرادی اینجا می بود میتونست جوابتو بده ! ولی من سکوت میکنم
sokanacademy forum
دوست عزیز آقای مرادی هم اتفاقا رابطه خوبی ندارند با cms های php ، پادکستهاشون رو گوش بدید متوجه میشید خصوصا نظرشون راجع به اولین بار که جوملا رو یاد گرفتن ، من خودم عاشق php هستم و 3 سالی میشه که با لاراول کار میکنم ، خصوصا لاراول 5.3 به بعد که واقعا امکانات خوبی مثل پاسپورت و.. بهش اضافه شد .
sokanacademy forum
چی !؟؟!؟ بهزاد مرادی عاشق cms هست کی گفته دل خوشی از cms نداره !!! اینا ابزارن عزیز ابزار اخه چجوری میشه کسی از cms بدش اونم اونم wordpress !!! اخه میدونی داریم درمورد wordpress صحبت میکنیم cms که تحول ایجاد کرد و روز به روز داره بهتر میشه من فکر میکنم بهزاد مرادی هم عقیدش همین باشه که اینا همه ابزارن و هرکدوم جایی به کار میان و به wordpress هم علاقه داشته باشه
sokanacademy forum
iman313 عزیز سلام و عرض ادب، واقعیت امر اینه که اگر من روزی بخواهم یک وبلاگ شخصی مثلاً behzadmoradi.com رو لانچ کنم، بدون هیچ فکری می‌رم سراغ سی‌ام‌اس به خصوص وردپرس اما برای ساخت پروژه‌های تجاری، سلیقهٔ شخصی من -که می‌تونه اشتباه هم باشه- اجازه نمی‌ده برم سراغ سی‌ام‌اس. ارادت
sokanacademy forum
مرسی از اینکه اومدین وسط ! پس این عقیده من درست بود دیگه : " من فکر میکنم بهزاد مرادی هم عقیدش همین باشه که اینا همه ابزارن و هرکدوم جایی به کار میان و به wordpress هم علاقه داشته باشه " خیلی دوستون دارم اقای مرادی :)
sokanacademy forum
احمد عزیز سلام اول از همه باید هدفتون رو مشخص کنید، چه نیازی حس کردید که باعث شده به سمت برنامه نویسی برید و بعد ببینید که راه راحتری هم وجود داره؟ همین هدف پاسخ شماست، مثلاً اگر صرفا قصد این رو دارید که یه سایت تر و تمییز بالا بیارید و مطلب توش بریزید، وردپرس و پلاگین‌هاش کارتون رو راه می‌اندازه، هر چقدر هم برنامه نویس خفنی باشید به هر حال از ابزاری استفاده می‌کنید که خودتون کدش رو ننوشتید و تنها کاربر نهایی اون محصول هستید و فقط داره کارتون رو راه می‌ندازه، حالا می خواد اسمش وردپرس باشه یا هر چی. اما اگرهدفتون فقط یک چیز نیست و احتمال داره در آینده نیازمند ابزاری باشید که باید خودتون بسازید یا نه دوست دارید همون ورد پرس هم تحت کنترل شما باشه، به نظر من برنامه نویسی رو یاد بگیرید، این دنیا به شدت در حال پیشرفت هست و ابزار امروز به جای ده سال دیگه، ده ماه دیگه کهنه شده و نیازمند آپ دیت هست، این ابزار تا یک جایی همراه شما هستند و از یک جایی به بعد نمی‌تونن همراه شما باشن. شما هم اگر نتونید تغییر دلخواهتون رو ایجاد کنید، عملا وابسته و متوقف هستید. و نکته آخر اینکه برنامه نویسی به شما تفکری رو می‌ده که به نظرم اسمش رو بذاریم "پویایی" خیلی خوبه، این تفکر شما رو وابسته نمی‌کنه و باعث حرکت و رشد شما می‌شه. موفق باشید
sokanacademy forum
سلام دوست عزیز به نظر منم اگه یه ایده ای به ذهنت رسیده ک میخای پیادش کنی یا مثلا به عنوان یه پروژه یه برنامه ای رو تو دانشگاه ارائه بدی یعنی در کل منظورم اینه که نمیخای برنامه ای درست کنی که منتشر کنی(مردم ازش استفاده کنن) یا بعدا توسعش بدی اره الان وبسایت یا نرم افزارهای زیادی هست که میگن بدون حتی یک خط کد نرم افزار یا وبسایت خودتونو بسازین که این ابزارها کارتو راه میندازن. ولی اگه هدفت اینه که برنامه نویسی یاد بگیری و ادامه بدی چیزی که این ابزارها در نهایت به شما تحویل میدن در حد ارائه به مثلا جامعه(بازار) برای استفاده نیست، چون ممکنه یه جایی مشکلی یا باگی پیدا بشه که پیدا کردنش یا برطرف کردنش سخته یا ممکنه مثلا تو درخواستهای همزمان(زیاد) کاربرا، سیستمش کم بیاره بعد اونوقت تو دیگه نمیشه بیای core سیستم رو عوض کنی چون برنامت دست مردمه داره ازش استفاده میشه بعد هزینه این جابجایی هم زیاده، برای همین اگه اصول برنامه نویسی رو یاد نگیری و ندونی یعنی اگه فقط به این ابزارها اکتفا کنی نمیتونی برنامتو توسعه بدی یا نگهداری کنی (همونطور که دوستان دیگه هم گفتن) در نهایت کارت به بن بست میخوره چون معمولا محصول این ابزارها قابلیت توسعه و نگهداری ندارن یا اگرم داشته باشن سخته. در کل دنیا داره به سمت IT و علوم کامپیوتری میره پس تو دنیایی که بیشتر چیزای اطرافمون دارن ماشینی میشن اگه ما هم بلد باشیم با کامپیوتر حرف بزنیم تو زندگی هم چند قدم از بقیه ادم ها جلوتریم پس مسلما خیلی ارزش داره که برنامه نویسی یاد بگیریم. اگه نظرم تکراری بوده معذرت میخام.
sokanacademy forum
درورد ، برنامه هایی که بصورت ویژوال و بدون کد نویسی ساخته میشوند ، مسلما بسیار بسیار محدود تر از برنامه ای خواهد بود که شما خودتون با زبان برنامه نویسی بسازید. مسلما یادگیری زبان برنامه حتی برای اینکه نخواهید کسب در آمد هم کنید جز ضروریات زندگی در دهه پیش روست. طبق شعار های رسمی تا دهه گذشته هر شخص که توانایی کار با کامپیوتر را نداشت بی سواد محسوب میشد و در حال حاضر این شعار به عدم توانایی برنامه نویسی تغییر یافته که به ارزش یادگیری رو نمایان میکنه.
sokanacademy forum

سلام.به نظر من هنوز یه 25 یا حتی 50 سالی مونده تا به اونجا که شما میگی برسیم و نیاز به برنامه نویس خیلی کم بشه و هوش مصنوعی جای انسان رو بگیره.تو دوران انقلاب صنعتی هم میگفتن که دیگه به نیروی انسانی نیاز نیست و ماشین جاش رو گرفت و ... ولی چی شد؟ نیروی انسانی تا الان از بین رفته؟شما دارید یکم سطحی نگاه میکنید.بله برای یه سایت شخصی یا وبلاگ ساده و یا حتی فروشگاه ها cms ها خوبن اما نه برای پروژه های خیلی بزرگ.اینکه گفتید چرا باید برنامه نویسی یاد بگیرم سوالیه که جوابش رو خودتون باید بدین نه ما...پیشنهاد میکنم مقاله زیر از سکان رو هم مطالعه بفرمایید:

http://yon.ir/5E9gF

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 5 سال پیش

خیلی کوتاه میگم:

چون شما دستت تو این برنامه ها بسته هست و بعد از پنج روز امکانات شما تموم میشه.بعدشم این برنامه ها با برنامه نویسی درست میشه پس باز هم برنامه نویسی مفیده.

online-support-icon