آیا امکان نصب دو سیستم عامل (linux & windows) به صورت هم زمان وجود دارد؟

سلام خدمت همه دوستان

می خواستم بدونم امکان اینکه بتونیم لینوکس و ویندوز رو روی یه سیستم داشته باشیم هستش؟ منظور بدون استفاده از ماشین مجازی هست.

چند بار خواستم این کار رو انجام بدم ولی به مشکل برخوردم، به این صورت که پس از نصب فقط امکان استفاده از سیستم عامل لینوکس ( توزیع اوبنتو ) بودش و نمی شد از ویندوز استفاده کرد.

ممنون می شم که راهنمایی کنید.

با تشکر از همه.

پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 5 سال پیش

سلام

بله حتما میشه ولی کمی حوصله میخواد و تجربه. پیشنهاد میکنم قبلش چندتا ویدیو از دوال بوت کردن ویندوز و توزیع لینوکسی که میخواید نصب کنید ببینید ولی روال کلی کار اینه :

اول از اطلاعاتتون بکاپ بگیرید. بعد تو ویندوز یک قسمت از هر پارتیشنی که جا داره shrink کنید ( که بهتون یه فضای unallocated میده ). بعد توزیعتون رو بوتیبل کنید روی یه فلش و موقع نصب گزینه ی پارتیشن بندی دستی رو انتخاب کنید ( معمولا یه حالتی اتوماتیک هم داره که لینوکس رو خودش کنار ویندوز نصب میکنه ولی معمولا مشکلاتی بعدش بوجود میاد ) تو قسمت پارتیشن بندی, فضایی که خالی کردید تو ویندوز رو انتخاب کنید و حدود 8 گیگ به پارتیشن swap بدید حدود 1 گیگ یا کمتر به پارتیشن boot/ و باقی فضا رو به پارتیشن روت یا / بدید ( میتونید پارتیشن home/ جدا گانه هم برای فایل های شخصیتون داشته باشید ) باقی مراحل نصب عادیه

اگه بعد نصب نتونستید وارد ویندوزتون بشید از برنامه boot repair استفاده کنید که خودش بوت لودر ها رو به صورت اتوماتیک تشخیص میده

موقع نصب هم secure boot و fast boot باید خاموش باشه

sokanacademy forum

سلام دوست عزیز

موقع نصب secure boot و fast boot رو غیر فعال کردم و لینوکس رو هم نصب کردم ولی بعد از نصب نه ویندوز اومد بالا و نه لینوکس. دوباره مجبور شدم که با استفاده از سی دی ویندوز و استفاده از repair سیستم عامل رو تعمیر کنم.

الان هم در حال حاضر فقط و فقط ویندوز رو دارم.

sokanacademy forum

سلام وقتی بعد از نصب نه لینوکس و نه ویندوز بالا نمیاد .

باید لینوکس رو بصورت لایو بیارید بالا ودر ترمینال لینوکس یک سری دستورات هست درمورد boot repair که با سرچ در گوگل پیدا میکنید رو وارد کنید.

sokanacademy forum

از boot repair استفاده کنید هم به صورت دیسک بوتیبل وجود داره هم تو توزیع های لینوکس میشه پیداش کرد

و اینکه آیا پارتیشن boot/ ساختید و grub رو تو چه مسیری نصب کردید ؟

همه ی اینها میتونه دلیل بوت نشدن باشه اگه کمک بیشتر میخواید به تلگرام من پیام بدید

https://t.me/Mehran_Safaripour

online-support-icon