مراحل یک نرم افزارمثلا برنامه ی فروشگاه یا غیره به زبان پایتون به صورت گرافیکی

سلام 

من میخواهم یه برنامه ای یا نرم افزاری  مثلا برنامه ی فروشگاه یا ... برای شرکتی  به صورت گرافیکی با استفاده از pyQt5 و qt desiner  بنویسم ولی متاسفانه نمیدونم باید از کجا شروع کنم منظورم مراحل ساخت یک نرم افزار هستش  ابتدا باید نیاز سنجی کنم یا ابتدا باید محیط گرافیکی را طراحی کنم و یا غیره 

اگر کسی میتونه مراحل ساخت یک برنامه یا نرم افزار را بهم بگه که چطوری باید انجامش بدهم ممنون میشم .

پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 5 سال پیش

سلام، توضیح من عمومی هست،

نیاز سنجی اولین قدم هست، اما اگر در مورد محصول اطلاع کافی ندارید، اول نیازسنجی رو برای محصول انجام بدین، بعد از اون نیازسنجی فنی!

به هر حال مرحله بعدی تحلیل هست، شما داده های خام دارید و باید از اونها به چیز درخور بسازید، پس بهتره آنالیز رو انجام بدین، gui شما روی بنیان سست و چیزی که اصلا وجود نداره کار درستی نیست، این رابط کاربری که قراره طراحی بشه میخواد با چی کار کنه؟ بنیان رو ایجاد کنید.

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 5 سال پیش

سلام،
زمانی از پرسشتون گذشته، اما این توضیح رو مینویسم شاید برای بقیه و خودتون مفید باشه.
پاسخ شما به فرآیند تولید نرم افزار برمیگرده. فرآیند های نرم افزار طبق کتاب پرسمن به این ترتیب هست:
مرحله اول- برنامه ریزی (شامل امکان سنجی، تعریف، تبیین نیازمندی ها)
مرحله دوم- اجرا (شامل طراحی، پیاده سازی، آزمون، مستند سازی )
مرحله سوم- نگهداری
همینطور که میبینید پیاده سازی فقط یک قسمت از چهار قسمتِ مرحله دومه! یعنی بحث رابط کاربری و بک اند و غیره و غیره همه در همین قسمت هستن. پاسخ سوالتون همینجا مشخص میشه که طبیعتا نیاز سنجی قبل از فاز اجرا هست.
حالا اینکه این سه مرحله رو به چه صورت و چ شکلی انجام بدید این مسئله ای هست که متدلوژی های توسعه نرم افزار بخاطرش به وجود اومدند که حتما برای یک مهندس نرم افزار شدن باید در موردشون مطالعه کنین. اسم هاشون رو شاید شنیده باشید: آبشاری، حلزونی، اجایل و...
مطالعه این موارد رو به خودتون واگذار میکنم چون که فقط بند اول مراحل تولید نرم افزار یا همون مهندسی نیازمندی رو کتاب ها در موردش نوشتن. مراحل فرآیند تولید نرم افزار ممکنه حسب متدلوژی مورد استفاده سبک‌تر یا سنگین‌تر بشن یا حتی زیرمراحل دیگه‌ای بهشون اضافه بشه.

خیلی خلاصه و ناکاملش میشه این: شما اول باید ببینید چه کاری رو برای چه کسی دارین انجام میدین، نیازهاشو بشناسید، ساختاری در نظر بگیرین که مشکل کاربر رو حل کنه و امکاناتی که کاربر میخواد رو بهش ارائه بده و در عین حال این ساختار استاندارد باشه، چیزی که بهش رسیدین رو به شکلی برای خودتون مدل کنید، بعد با برنامه نویسی طراحی و اجراش کنید و تستش کنید و تحویل مشتری بدین.

موفق باشین.

online-support-icon