نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: نیاز کاربر چیست؟


همه کسانی که برنامه نویسی می‌کنند فکر می‌کنند که کاربران برنامه یا اپلیکیشنی که توسعه می دهند مثل ایشان فکر می‌کنند و بر این باورند که همان ارتباطی که خود ایشان با برنامه شان دارند را کاربران دیگر هم خواهند داشت که این ایده بس اشتباه است. چنین باوری از دید روانشناسی اصطلاحاً False Consensus Bias نامیده می شود. جالب است بدانیم وقتی کاربران به طرزی با برنامه نوشته شده توسط ما تعامل برقرار می‌سازند که بر خلاف انتظار ما است،‌ روی ایشان برچسب «یک کاربر غیر حرفه ای» را می زنیم! اما این در صورتی است که ما یک برنامه نویس غیر حرفه ای هستیم که نیازهای جامعه ی هدف خود را به خوبی تشخیص نداده ایم!

آنچه مسلم است این که کاربران هرگز مثل برنامه نویسان فکر نمی‌کنند چرا که ایشان برخلاف توسعه دهندگان زمان کمتری را پای کامپیوتر می نشینند،‌ با نحوه کار کردن سیستم‌ها خیلی آشنایی ندارند، فاقد مهارت های حل مسأله هستند که اکثر برنامه نویسان از آن‌ها برخوردارند، با الگوهایی که برنامه نویسان برای طراحی و کدنویسی مورد استفاده قرار می‌دهند آشنا نیستند و غیره. به عبارت دیگر، ارتباطی که یک End User با یک برنامه یا اپلیکیشن دارد همچون ارتباطی است که یک برنامه نویس با یک خودرو دارد. درست است که برنامه نویس می‌داند که چگونه سوار خودرو شود، کمربند خود را ببندد و ...، اما این آقا یا خانم برنامه نویس هرگز نمی‌داند که سازوکار سیستم این خودرو به چه شکل است.

برای رفع این مشکل، می بایست از یک کاربر عادی بخواهیم که به تعامل با برنامه، سایت یا اپلیکیشن ما بپردازد و نحوه ارتباط برقرار ساختن وی با نرم‌افزار را به دقت مورد بررسی قرار دهیم. در‌واقع می بایست ببینیم که نیازهای این کاربر چیست، کجاها به مشکل بر می خورد، در کدام بخش‌ها سردرگم می‌شود و … برای روشن شدن این مسأله مثالی می زنیم. زمانی که یک برنامه نویس به عنوان مثال سایتی را کدنویسی می کند، زمانی که در ناحیه کاربری به مشکلی برخورد می‌کند به طور حتم می‌داند که از چه طریق می بایست آن مشکل را رفع کرد اما این مسأله در مورد کابران عادی صدق نمی‌کند و ایشان ممکن است به محض برخورد با کوچک‌ترین مشکل، از هدف خود دست بکشند. نکته دیگری که می بایست همواره مد نظر قرار دهیم این است که در اکثر مواقع مابین آنچه کاربران واقعاً به آن نیاز دارند و آنچه بیان می‌کنند یک شکاف وجود دارد. به عبارت دیگر و به قول مرحوم استیو جابز، این کاربران نیستند که می‌گویند چه می‌خواهند بلکه این شما به عنوان یک طراح هستید که می بایست به نیاز کاربران پی برده و نیاز ایشان را به بهترین شکل به ایشان عرضه کنید.

برای رفع این مشکل، به جای گوش کردن به صحبت‌های کاربران، می بایست به تعامل ایشان با سایت، نرم‌افزار یا اپلیکیشن نگاه کرده و از روی رفتار ایشان با برنامهٔ‌مان، وی را نیاز سنجی کنیم. در یک کلام، اگر چند دقیقه به رفتار یک کاربر با برنامه خود نگاه کنیم، به مراتب مثمرثمر تر از انجام یک مصاحبه چند ساعتی با چندین مخاطب بالقوه در مورد نیازهای ایشان خواهد بود.


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
محسن
محسن
۱۳۹۷/۰۱/۲۱
یک مبحثی که به عنوان مکمل این مطلب می تونه ارایه بشه
این هست که سعی بشه پروژه به صورت قطعات کوچک و قابل استفاده به کاربران ارایه بشه و فیدبک گرفته بشه ازشون
تا برای مثال اگر قسمتی از برنامه اصلا از نظر کاربران مفید نیست سریع تر اصلاح بشه
این نوع برخورد به خوبی در کتاب "نوپای ناب" نوشته eric ries توضیح داده شده که اگر پروژه بدون گرفتن فیدبک از کاربران واقعی و صرفا با مواردی که خود برنامه نویسان پروژه از نظرشون صحیح هست پیش بره، ممکنه اصلا به یوزر جذب نکنه و از نظر کاربران نرم افزار خوبی به حساب نیاد،و در نتیجه پروژه کاملا شکست بخوره

این هم لینک کتاب lean startup از انتشاراتی هست که اونو به فارسی ترجمه کرده
http://cetka.ir/کتاب-لین-استارتاپ-استارتاپ-ناب/
Insight
Insight
۱۳۹۷/۰۱/۲۱
- شرکت های بزرگ نرم افزاری و بازی سازی پیش از عرضه‌ی نسخه نهایی محصولشون یک نسخه ی بتا رو در دسترس کاربران ویژه قرار میدن تا اونها یک مدت زمان مشخصی رو به بررسی محصول اختصاص بدن و بازخورد خودشون رو به شرکت اعلام کنن. شرکت هم با بررسی این پیام‌ها سعی میکنه مشکلات عنوان شده رو رفع کنه و یا قابلیت های دیگری رو اضافه کنه. این کار باعث میشه که تمامی کاربران در استفاده از محصول نهایی رضایت بیشتری داشته باشند.
- بسیاری از وبسایت ها با استفاده از ابزارها و افزونه هایی رفتار کاربران خودشون رو رصد میکنن. اعمالی مثل کلیک کردن، اسکرول کردن، تعامل با عکس ها و ویدیو‌ها و ... . با استفاده از این اطلاعات بدست اومده، مدیران سایت میتونن روی بخش هایی که برای کاربران جذاب‌تره تمرکز بیشتری داشته باشن و در مواردی که کاربر نمیتونه ارتباط خوبی با سایت برقرار کنه، بهبودهایی رو صورت بدن.
Amir
Amir
۱۳۹۶/۰۶/۲۴
پاراگراف آخر خط دو اشتباها تا بجای با تایپ شده
کاربر میهمان
samaمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۵/۰۸/۱۵
این مطلب واقعا کاربردی بود.متشکرم.
sara
sara
۱۳۹۵/۰۶/۱۷
خیلی ممنون