نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: به کارگیری اصولی از توابع در برنامه نویسی


Functional Programming یا «برنامه نویسی تابعی» در چند سال گذشته طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این پارادایم عبارت است از روشی که در آن منطق به کار گرفته شده در برنامه به صورت توابع ریاضیاتی در نظر گرفته می شوند. درک صحیح این نوع پارادایم به طرز قابل توجهی کمک به ارتقاء کیفیت کدی که نوشته می‌شود خواهد کرد و چنانچه شما -به عنوان یک برنامه نویسی- از اصول برنامه نویسی تابعی استفاده کنید، کیفیت برنامه‌ای که می نویسید دوچندان خواهد شد که در نهایت با تعداد خطوط کدی کمتری، نتیجه ای که نیاز دارید را به دست خواهید آورد.

زمانی که در پروژه های خود از توابع استفاده می کنیم، مسئولیت های خاصی را می‌توان به هر تابع اختصاص داد و توابع با استفاده از آرگومان هایی که می گیرند، می‌توانند خروجی های مختلفی را در اختیار سایر بخش های برنامه قرار دهند. برنامه‌هایی که در آن‌ها از توابع به درستی استفاده شده باشد، نسبت به روش‌های سنتی برنامه نویسی به سادگی قابل Debug کردن هستند. برنامه نویسی تابعی در برنامه نویسی شیئ گرایی به خوبی جواب داده است اما این در حالی است که در تمامی موقعیت ها نمی‌توان از این پارادایم استفاده کرد.


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
محسن
محسن
۱۳۹۷/۰۱/۳۱
جدا کردن بخش های مختلف برنامه به تابع مزایای زیادی داره
مثلا ایجاد تغییرات و به خصوص دیباگ کردن راحت تر هست
اگر توابع کاربردی باشن میشه در پروژه های دیگه هم ازشون استفاده کرد و یا حتی در گیت هاب به اشتراک گذاشت تا سایرین هم استفاده کنن

البته درباره استفاده از توابع باید به نکاتی هم توجه کنیم
مثلا اینکه هر تابع فقط یک کار انجام بده
عملکرد تابع و متفیرهاش و ورودی و خروجی کاملا مشخص و واضح باشن

اگر خروجی تابع اول به عنوان ورودی در تایع بعدی استفاده می شه، حتما از عماکرد تابع اول اطمینان حاصل کنیم و تابع های بعدی رو بنویسیم و صل کنیم، این نکته به خصوص در توابع تودرتو خیلی اهمیت پیدا می کنه
Insight
Insight
۱۳۹۷/۰۱/۱۷
در Functional Programming یا برنامه نویسی تابعی، مفهومی وجود داره تحت عنوان Pure Function! ویژگی ای که این توابع دارن اینه که مقدار خروجی اونها تنها وابسته به مقدار ورودی هست و هیج تاثیر جانبی در برنامه ندارن.
در این Paradigm برنامه نویسی توصیه میشه توابعی که نوشته میشن، Pure باشن.
از مزایای برنامه نویسی تابعی میشه به کمتر شدن خطوط کد و سرعت بالاتر اشاره کرد. و ایرادی که به این روش میگیرن اینه که در برخی مواقع رعایت قوانین این الگو سخت میشه.
sharif.ahmadi8
sharif.ahmadi8
۱۳۹۶/۱۲/۲۰
خوبه ....ولی خیلی کلی و سطحی بیان کردید لطفا یکم بیشتر توضیح بدید اگه امکان داره! مثال هم بزنید عالی میشه