۹۷ چیزی که هر برنامه نویسی باید بداند

انتشارات Oreilly کتاب بسیار جالبی تحت عنوان Ninety Seven Things Every Programmer Should Know به بازار عرضه کرده است که در آن با توجه به تجربیات برنامه نویسان تراز اول دنیا، ۹۷ نکته ی کوتاه اما در عین حال کاربردی در حوزه برنامه نویسی توضیح داده شده است که در این دوره ی آموزشی قصد داریم تک تک این چیزها را مورد بررسی قرار دهیم. علاوه بر این، در توضیح این نکات به یادداشت‌های کتاب اکتفا نکرده و برخی مسائلی که برنامه نویسان ایرانی با آن‌ها رو به رو هستند را نیز مورد بررسی خواهیم داد.

تفاوت یک برنامه نویس مبتدی با یک حرفه ای چیست؟
اما پیش از شروع کار، نیاز است ببینیم که کار یک برنامه نویسی چیست؟ در غیر فنی ترین و ساده‌ترین توضیح ممکن بایستی گفت که یک برنامه نویسی وظیفه دارد تا ارتباطی مابین نیازهای متنوع کاربران و دنیای انتزاعی سیستم‌ها برقرار سازد و این کار از طریق کدنویسی و در نهایت تولید یک نرم‌افزار، اپلیکیشن یا وب اپلیکیشن صورت می گیرد. حال این آقا یا خانم برنامه نویس می بایست برای برقراری چنین ارتباطی، یک راه‌کار یا سالوشن بیابد. آنچه در این سری مقالات آموزشی/تجربی ارائه خواهد شد، مجموعه‌ای از راه کارهای برنامه نویسانی است که در این زمینه موی خود را سفید کرده‌اند و به نظر می‌رسد پیروی از تجربیات این برنامه نویسان منجر گردد تا برنامه نویسان تازه کار کمتر دچار اشتباه شوند.

اهداف دوره ی آموزش ۹۷ چیزی که هر برنامه نویسی باید بداند
به طور خلاصه، در این دوره ی آموزشی قصد داریم تا این انگیزه را در برنامه نویسان مبتدی ایجاد کنیم تا سبک کدنویسی برنامه نویسان حرفه ای را از همین ابتدای راه پیروی کرده چرا که این کار احتمال موفقیت ایشان را به مراتب بیشتر خواهد کرد. علاوه بر این، در این دوره ی آموزشی بستری برای تبادل نظر برنامه نویسان -اعم از حرفه ای و مبتدی- فراهم گردیده است تا تجربیات تلخ و شیرین برنامه نویسی خود را با سایرین به اشتراک گذاشته و از تجربیات یکدیگر درس بگیرند.
شروع دوره ۹۷ چیزی که هر برنامه نویسی باید بداندلطفاً در صورت تمایل به درج نظر خود در مورد این دوره از سکان آکادمی، از فرم زیر استفاده نمایید. لازم به ذکر است که این بخش از نظرات صرفاً برای اطلاع رسانی از میزان اثربخشی این دوره برای دانشجویان جدید طراحی شده است لذا از پرسیدن سؤال و یا درج نظراتی که بی‌ربط با این مسأله هستند خودداری نمایید.

  • farshad در تاریخ: 1395/02/16

    nice

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)