آموزش کاربردی گیت برای برنامه نویسان

مؤلف دوره:
این دوره توسط تیم فنی سکان آکادمی تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره مقدماتی تا پیشرفته است.

پیش‌نیازها:
این دوره پیش‌نیاز خاصی ندارد.

تعداد آموزش‌ها:
درحال تکمیل

برای شروع کلیک کنید

اصول Git


Git، یک سیستم کنترل نسخه منبع آزاد و رایگان است که در ابتدا Linus Torvalds  در سال 2005 ایجاد کرد. بر خلاف سیستم های کنترل نسخه متمرکز قدیمی مانند SVN وCVS ، Git توزیع می شود: به این معنی که هر توسعه دهنده، تاریخچه ی کامل مخزن کد خود را به صورت محلی دارد. این باعث می شود که Clone اولیه مخزن کندتر شود، اما عملیات بعدی مانند Commit, blame, diff, Merge و Log سریع تر انجام می شود.

Git همچنین پشتیبانی بسیار خوبی از شاخه بندی (branching)، Merging و بازنویسی (rewriting) تاریخچه مخزن ها دارد که منجر به بسیاری از گردش کارها و ابزارهای قدرتمند می شود. درخواست های Pull یکی از این ابزارهای پرطرفدار است که به تیم ها این امکان را می دهد که در شاخه های Git مشارکت کنند و به طور موثر، کد دیگران را بررسی کنند. Git، امروزه پرکاربردترین سیستم کنترل نسخه در جهان است و استاندارد مدرنی برای توسعه نرم افزار محسوب می شود.


معرفی دوره آموزش کاربردی Git برای برنامه نویسان


در این دوره آموزشی آنلاین، توسعه دهندگان و علاقه مندان به یادگیری برنامه نویسی، با اصول Git از ابتدا تا انتها، آشنا شده و با همه دستورهای و قابلیت های آن کار خواهند کرد. آموزش ها به اندازه کافی مطالب تئوری را در بر دارد تا مفاهیم را به خوبی درک کرده و سپس بر اساس مثال ها، خود را به یک کاربر حرفه ای Git تبدیل نمایید.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟


دوره ی "آموزش کاربردی Git برای برنامه نویسان" مناسب اشخاصی است که علاقه مند به مشارکت به صورت گروهی، در تیم های نرم افزاری هستند. توسعه دهندگانی که قصد حرفه ای شدن در کار خود را دارند، نیاز است حداقل روی یکی از سیستم های کنترل نسخه تسلط داشته باشند که در حال حاضر، پرکاربردترین آن ها Git است.


آیا این دوره پیش نیاز خاصی دارد؟


در حقیقت این دوره، مناسب همه ی توسعه دهندگان (تازه کار و یا حرفه ای)، است. اما آشنایی با مبانی پایه ای سیستم عامل GNU/Linux به درک کامل و یادگیری سریع تر آن کمک می کند. اما می توانید همزمان با این بخش، با مراجعه به دوره آموزش لینوکس در سکان آکادمی، با مفاهیم پایه آشنا شوید. این بخش با تمرکز روی سیستم عامل Ubuntu تالیف شده است.


پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌ دست خواهم آورد؟


دانشجویانی که این دوره را بگذرانند، به صورت کامل با سیستم‌ کنترل نسخه Git، آشنا شده و دانش لازم برای کار با آن را به دست خواهند آورد.
آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت ها وجود دارد؟
بر اساس قوانین سکان آکادمی، هر گونه بازنشر دوره های آموزشی این وب سایت بر خلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل‌ پیگرد قانونی است.