آموزش لینوکس

امروزه شاهد آن هستیم که لینوکس حتی در جاهایی که فکرش را هم نمی‌کنیم به کار گرفته شده است؛ از گوشی های اندرویدی گرفته تا ابرکامپیوترها، ماشین‌های بدون سرنشین، سیستم‌های امبدد و … همگی به نوعی از این سیستم عامل استفاده می کنند.
در دنیای فناوری اطلاعات، روز به روز شاهد تقاضای بیشتری برای توسعه دهندگان و ادمین های سیستم عامل لینوکس هستیم، لذا به نظر می‌رسد که کسب دانش و تجربه ی کار با لینوکس، نوید بخش آینده ی کاری خوبی برای علاقمندان به این حوزه باشد.
دوره ی آموزش مقدماتی لینوکس در سکان آکادمی، دانشجویان را با اصول پایه یی کار با این سیستم عامل همچون نحوه ی استفاده از کامند لاین، مدیریت سیستم، به کارگیری رابط گرافیکی و … آشنا خواهد کرد.

لینوس توروالدز: خالق لینوکس
لینوس بندیکت توروالدز در ۲۸ دسامبر ۱۹۶۹ در شهر هلینسکی کشور فنلاند در خانواده یی فنلاندی-سوئدی به دنیا آمد و در حال حاضر نیز ساکن ایالات متحده است. علاقه ی لینوس به کامپیوترها در سن ۱۱ سالگی با یک دستگاه کومودور و کدنویسی با زبان‌های بیسیک و اسمبلی شروع شد.
او تحصیلات آکادمیک خود را در رشته ی علوم کامپیوتر در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه هلینسکی گذراند و در سال ۱۹۹۹ هم دکترای افتخاری دانشگاه استکهلم را دریافت کرد. با خواندن کتابی تحت عنوان «سیستم عامل ها: طراحی و پیاده سازی» زندگی لینوس دستخوش تغییر شد به طوری که شیفته ی فلسفه ی سیستم عامل یونیکس به علاوه ی ساختار ساده و بدون پیچیدگی این سیستم عامل شد. لینوس با الهام گرفتن از این کتاب، از پایانامه ی فوق لیسانس خود تحت عنوان «لینوکس: سیستم عاملی پرتابل» دفاع کرد.
لینوس توروالدز در سال ۱۹۹۱ کار بر روی کرنل لینوکس را شروع کرد و نهایتاً نسخه ی ۱ کرنل در ۱۴ مارس ۱۹۹۴ منتشر شد. زمانی که لینوکس این کار را شروع کرد، هدف اصلی‌اش داشتن یک سیستم عامل کاملاً شخصی بود؛ اما به مرور زمان کرنل لینوکس سنگ زیربنای سیستم عامل های مختلفی همچون گنو/لینوکس، اندروید و کروم شد. به طور کلی، لینوس ۲ بار دنیای فناوری را متحول ساخته است: یک بار با خلق Linux Kernel و بار دیگر هم به خاطر ابداع سیستم ورژن کنترل Git.

معرفی سیستم عامل متن باز و اپن سورس لینوکس
Linux را می‌توان به عنوان بزرگ ترین پروژه ی نرم‌افزاری تاریخ بشر تلقی کرد چرا که کامیونیتی (جامعه) توسعه دهندگان این سیستم عامل بسیار گسترده است و همین مسأله به منزله ی یکی از رموز موفقیت و همه گیر شدن لینوکس شده است. هر ساله، بیش از ۲۰۰۰ توسعه‌ دهنده از چیزی در حدود ۵۰۰ شرکت و سازمان مختلف در توسعه ی این سیستم عامل نقش ایفا می کنند.
این سیستم عامل هر روز شاهد تغییر و به روز رسانی است و روزی نیست چندین Patch (پچ یا رفع نواقص) برای آن نوشته نشود چرا که دنیای فناوری در حال تغییر است و برای زنده نگاه داشتن این سیستم عامل و رشد بیش از پیش آن، باید به روز بود.
شروع دوره آموزش لینوکسلطفاً در صورت تمایل به درج نظر خود در مورد این دوره از سکان آکادمی، از فرم زیر استفاده نمایید. لازم به ذکر است که این بخش از نظرات صرفاً برای اطلاع رسانی از میزان اثربخشی این دوره برای دانشجویان جدید طراحی شده است لذا از پرسیدن سؤال و یا درج نظراتی که بی‌ربط با این مسأله هستند خودداری نمایید.

  • مرتضی در تاریخ: 1395/06/22

    بسیار عالی میشه اگر دوره های بعدی رو جادی تدوین کنند.

  • Ahmad abdi در تاریخ: 1396/01/21

    عالی عالی عالی فقط میتونم همینو بگم

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)