آشنایی با متغیرها در زبان برنامه نویسی جاوا


در کدنویسی، ما به کرات نیاز داریم تا اطلاعات مورد نظر خود را در جایی ذخیره سازیم. برای این کار، ما داده ها را بسته به نوع شان درون یک Variable یا متغیر ذخیره می سازیم. در زبان برنامه نویسی جاوا ما ۸ نوع متغیر داریم و نکته ای که در اینجا می بایست مد نظر قرار داده شود این است که هر متغیر همچون ظرفی است که می تواند صرفا نوع خاصی از Data یا داده را در خود ذخیره سازد.

به طور مثال، اگر متغیری که مخصوص ذخیره سازی یک عدد صحیح است را برای یک تعداد واژه تعریف کنیم، برنامه از ما ایراد خواهد گرفت. در طول آموزش ها با انواع متغیرها، نحوه به کار گیری آن ها، نحوه اختصاص Value یا مقدار به آن ها، به کار گیری اعمال اصلی میان آن ها مثل جمع و تفرین و ... آشنا خواهیم شد. در اولین برنامه ای که تاکنون نوشته ایم، می خواهیم جمله In the Name of God به معنی به نام خدا پس از اجرای برنامه نمایش داده شود. بنابراین ما نیاز به یک متغیر داریم تا مقداری از جنس کلمه، جمله یا پاراگراف را بتواند در خود جای دهد و کلاس String جاوا این کار را به راحتی می تواند برای ما انجام دهد.

نکته
نکته ای که می بایست مد نظر قرار داده شود این است که هر متغیر از سه بخش تشکیل می شود. بخش اول نوع خود متغیر است که در این جا شیء ساخته شده از روی کلاس String می باشد (به خاطر داشته باشید که اولین حرف این واژه با حرف بزرگ نوشته شده است. علاوه بر این، String با انواع دیگر متغیرها کمی فرق داشته و بیش از آن که متغیر باشد، یک Class است که در ادامه ی آموزش ها بیشتر با این مسئله آشنا خواهید شد.) بخش دوم نام متغیر است که این نام کاملاً اختیاری است فقط می بایست به خاطر داشته باشیم که بهتر است اولین حرف نام متغیر با حرف کوچک نوشته شود. در اینجا نام text را در نظر می گیریم و در نهایت مقدار آن که مابین علامت های " " قرار می گیرد. 

به منظور اختصاص دادن مقداری به یک متغیر می بایست از علامت = استفاده کرده و در نهایت یک ; قرار داد (در واقع در زبان برنامه نویسی جاوا و برخی از دیگر زبان های برنامه نویسی ; عملکردی همچون نقطه در حین نگارش یک متن فارسی دارد. به عبارت دیگر، با قرار دادن یک ; در انتهای یک دستور، به جاوا می گوییم که به پایان دستور رسیده ایم.) متغیر فوق به صورت خلاصه به شکل زیر نوشته می شود:

String text = "In the name of God";

حال این متغیر را بعد از } مربوط به متدی با نام main قرار می دهیم. در این مرحله از کدنویسی، کدهای شما می بایست به شکل زیر باشند:

class FirstProgram {	  
  public static void main(String[] args) {    
    String text = "In the name of God";  
  }
}

این خط از کد یک متغیر می باشد که هدف آن نمایش دادن جمله In the Name of God است. اما خط فوق صرفاً یک متغیر است که مقداری را در خود جای داده است و برای به نمایش در آمدن نیاز به ساختاری دارد که آن را به کامپایلر بفرستد و نهایتاً به نمایش درآید که در بخش ذیل به توضیح نحوه اجرای این کار می پردازیم.

در ادامه، دستور ;()System.out.println را بنویسید. این دستور به سیستم شما می فهماند که هر آنچه مابین دو پرانتز قرار دارد را به نمایش در آورد و سپس نشانگر به خط بعد برود. این خروجی در قسمت کنسول برنامه اکلیپس نمایش داده خواهد شد. پس در این مرحله، نام متغیری که در مرحله قبل ساخته بودیم را داخل پرانتز تایپ می کنیم (به خاطر داشته باشید که چنانچه نام متغیری که text می باشد را  در جایی از برنامه به صورت Text استفاده کنیم، کامپایلر از ما خطا خواهد گرفت چرا که زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان CaseSensitive است.)

به خاطر داشته باشید
یکی از ویژگی های اکثر زبان های برنامه نویسی CaseSensitive بودن آن ها است به این معنی که به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس هستند. به عبارت دیگر، اگر شما کلمه System که با حرف بزرگ نوشته شده است را با حرف کوچک به صورت system بنویسید در حین اجرای برنامه با مشکل مواجه خواهید شد چرا که System جزو کلیدواژگان خود جاوا است که فقط و فقط به صورت System و نه system برای جاوا قابل فهم است.

در این مرحله، شما با موفقیت توانسته اید اولین برنامه کامل جاوای خود را بنویسید. سورس کد شما می بایست دقیقاً با نمونه ی زیر مطابقت داشته باشد:

class FirstProgram {  
  public static void main(String[] args) {    
    String text = "In the name of God";    
    System.out.println(text);  
  }
}

پیش از اجرای برنامه ما نیاز داریم تا برنامه را ابتدا کامپایل کرده و به عبارتی به دستوراتی تبدیل کنیم که برای سیستم مان قابل فهم باشند به عبارت دیگر صفر و یک. برای این کار، از منوی اصلی گزینه Run و مجدداً گزینه Run را انتخاب کرده و اولین برنامه شما پس از کامپایل شدن به صورت اتوماتیک توسط اکلیپس با موفقیت اجرا خواهد شد و در بخش Console نرم افزار اکلیپس -که در قسمت پایین قرار دارد و با اجرای برنامه به صورت خودکار فعال خواهد شد- مقداری که به متغیری از جنس String تحت عنوان text داده بودید را مشاهده خواهید کرد.

زمانی که شما مقدار مرتبط با متغیر خود تحت عنوان text را تغییر دهید و جمله ی دیگر را داخل " " بنویسید، متغیر شما مقدار قبلی خود را کاملاً از دست داده و مقدار جدید را در خود ذخیره می سازد و از این رو پس از اجرای برنامه در بخش کنسول، مقدار جدید اختصاص داده شده به text نمایش داده می شود.

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام با تشکر ببخشید من برنامه رو مینویسم اصلا هم ارور نداره بعد که میخوام runکنم میگه یکی از ant build هارو انتخاب کن هرکدوم رو که میزنم میگه ant پیدا نشد رفتم تو تنظیمات ant دیدم اصلا ant برای ران وجود نداره دوباره برنامه رو نصب کردم ولی بازم همون جوریه میشه کمکم کنین☹☹☹
mohandesomran7
mohandesomran7
با سلام خدمت شما من تمامی مراحل رو درست میرم ولی یک خطا دارم زیر کلمه string خطا میده مینویسه syntax error "token"system
gsaadati55 قاسم سعادتی
gsaadati55 قاسم سعادتی
سلام من می تونم پاسخ بعضی از دوستان رو بدم ولی نمیدونم چرا اخطار میده که فیلد ضروری رو پر نکردید فقط یک فیلد ضروری وجود داره و اونم توضیحات مربوط به پاسخگویی که من اونو پر می کنم ولی جهت ارسال به پاسخ دوستان پیغام خطا میده
ادمین سایت
ادمین سایت
با سلام خدمت شما کاربر گرامی،
احتراماً به عرض می‌رسانیم که این اولین باری است که چنین گزارش خطایی می‌شود و مجدد سایت را تست کردیم و مشکلی مشاهده نشد.

با تشکر
ارادتمند
تیم سکان آکادمی

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام وقتی روی ران کلیک میکنم تا ران شه این ارور رو میده.
Error occurred during initialization of boot layer
java.lang.module.FindException: Error reading module: E:ProgrammingTrainingHellobin
Caused by: java.lang.module.InvalidModuleDescriptorException: Hello.class found in top-level directory (unnamed package not allowed in module)
میشه راهنمایی کنید چکار کنم گیج شدم!
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام میدونم تاپیک قدیمی ولی اگه کسی اینجاس ممنون میشم کمک کنه من این مشکل دارم ویندوزم 10 هستش

Error occurred during initialization of boot layer
java.lang.module.FindException: Error reading module: C:UsersSpirit2025eclipse-workspaceHelloWorldbin
Caused by: java.lang.module.InvalidModuleDescriptorException: FirstProgram.class found in top-level directory (unnamed package not allowed in module)
mahyamalekk
mahyamalekk
سلام مرسی از اموزش خوبتون.
من کد رو نوشتم و چک کردم ولی اصلا run نمی شه، اروری که می ده هم متن نداره که من بفهمم از کجاست !؟
عبدالحمید ارجمند
عبدالحمید ارجمندAndroid Developer - Java - عاشق گجتهای اپل و مایکــ
شما با اجرای اون رو یک دستگاه شبیه ساز یا هر دستگاه مجازی یا حقیق ، با مراجعه به Log در قسمت پایین ( ایکلیپس ) و در اندروید استودیو با مراجعه به قسمت : Android Monitor از قسمت پایین سمت چب میتونید تمام لوگها رو برا عیب یابی و دیباگینگ مشاهده بکنید . در واقع ارور که روی صفحه ی شما ظاهر نمیشه که اون رو بررسی کنید و جای ارورها در اونجاها هست . که اصطلاحا به اون LogCat ( لوگ کت ) میگند . موفق باشید .

در پاسخ به

ali_ghanei2010
ali_ghanei2010
سلام
این تاپیک قدیمیه میدونم اما خواهشا اول راهم کمک کنید
من هم دقیقا با این ارور موجهم :
editor does not contain main type
طبق جوابایی که خوندم میگید تابع main تعریف نشده
همینو متوجهه نمیشم چیز خاصی باید تعریف کنم؟
چکار باید بکنم
z_taghizadeh85
z_taghizadeh85
سلام
ارور این برنامه رو چطور حل کنم هر جایی گشتم نفهمیدم مشکل چاوا مناسب برای اکلیس چی هست همین برنامه شما رو عینا نوشتم . این ارور رو میده
editor does not contain main type
amin
amin
خیلی عالی بود ممنون
فقط ببخشید ما باید تمام این هارو حفظ کنیم؟؟
عبدالحمید ارجمند
عبدالحمید ارجمندAndroid Developer - Java - عاشق گجتهای اپل و مایکــ
شما در این راه اونقدر اشتباه میکنید و برمیگردید که ویرایشش کنید که انگار در نمار هستید و دارید سوره ی حمد میخونید ، برای خوندن این سوره فکر نمیکنید گاهی که بلد هستید یا نه ، چون دیگه هیچ مسلمونی وجود نداره که اون رو از بر نباشه ؟ چرا چون همیشه میخونده . پس آینده ی شما اینگونه خواهد بود ، دیگه حتی به فکر حفظ کردنش همیشید چون همه به قول استاد بهزاد مرادی ، ملکه ی ذهن شما میشه .( در آموزش ایشون بسیار سعی کرده اند که مطالب رو طوری تکرار کنند که مخاطب خسته نشه و همچنین این تکرار ضمن عدم خستگی ملکه ی ذهن شما میشه ) پس لازم نیست اون رو غولی بدونید که باید حفظ بشید بعداً با IDE خودتون دوست میشید و انگار دارید با اون صحبت میکنید ، برای صحبت کردن که مال جمله های بسیاری رو حفظ نکردیم ، از بس عادی هست . نمیدونم تونستم قانعتون بکنم یا نه ، بهرحال باید ادامه بدید ، در آینده متوجه میشید که نیازی به حفظ کردن ندارید ، کمی که اولش بزنی بعدش خود IDE گزینه های محتمل رو نشون میده .

در پاسخ به

fighter
fighter
در خط 6 تفرین به تفریق درست شود با تشکر
sina
sina
error: could not find or load main class mongy

این یعنی چی ؟؟
عبدالحمید ارجمند
عبدالحمید ارجمندAndroid Developer - Java - عاشق گجتهای اپل و مایکــ
اگر از بابت کد خودتون مطمئن هستید ، پیشنهاد میکنم نگاهی دوباره بندازید و حروف بزرگ و کوچک بودن اونها رو مجدداً ویرایش کنید .

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام
من وقتی برنامه را اجرا میکنم این اخطار میده
Error: Could not find or load main class First
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام. در برنامه من عبارات class FirstProgram {
public static void main(String[] args)
در خط 2و4 قرار دارند و دستور String text = "In the name of God"; رو در هر خط غیر از 3 وارد میکنم پیام the value of the local variable text is not used میده.ممنون
کاربر میهمان
کاربر میهمان
راجع به Error: Could not find or load main class FirstProgram
در هنگام تعریف new java project میباید ورژن JRE مطابق با ورژن JRE موجود در فولدر java تنظیم کنید
کاربر میهمان
کاربر میهمان
با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر بابت توضیحات عالی تون .فقط یک سوال :مگه نباید اسم متغیر روبروی String و اون چیزی که در System مینویسیم یکی باشد پس چرا با اینکه من متفاوت نوشتم برنامه ارر نداد ؟؟
parisan
parisan
ممنونم
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام
خیلی ممنون از این اموزش خوبتون فقط یه مثله ای اگر امکانش هست بگید که چطور میشه رنگ و پس زمینه و رنگ بندی دستورات رو مثل اموزش تغیرر داد چون این طوری هم بهتر دیده میشه هم زیبا تره خیلی ممنون میشم اگر پاسخ بدید
mj.alijani
mj.alijani
سلام تمامی مراحل رو دقیق رفتم
Error: Could not find or load main class FirstProgram
این اررور رو میده ؟!
ccc ccc
ccc ccc
سلام. ارور برای این هست که متد main نوشته نشده. حالا شما کدتون و قرار بدین تا بعد...

در پاسخ به

mj.alijani
mj.alijani
من طبق چیزی که نوشته پیش رفتم !
class FirstProgram {

public static void main (String[] args){
String text = "in the name of god";
System.out.printIn(text);
}

}

در پاسخ به

علی
علی
سلام . آقا من هم jdk و هم jre رو نصب کردم . ام برنامه رو که مینویسم ارور Error: Could not find or load main class Firstprogram رو میده . خواهشا راهنمایی کنید .
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام . اگه نشه با eclipse کار کرد یعنی نمیتونیم آموزش رو ادامه بدیم . من تمام مراحل رو انجام دادم مو به مو هزار بارم هی تغییر دادم که مشکلم حل شه اما نشد . مثل چند تا از دوستان این ارور رو میده :
Error: Could not find or load main class ... چون سایت skd باز نمیشد من اونو از یه سایت معتبر ایرانی دانلود کردم . موقع و وارد کردن از تنظیمات هم کاملا شناسایی میشه حالا شما بگید مشکل بنظرتون از کجاست . چیزی که مثلمه از کد نیست جون من تو کد هیچ چیزی هم ننویسم باز این ارور رو میده
کاربر میهمان
کاربر میهمان
Error: Could not find or load main class Delikan
لطفا این ارور مشکل از کجاست؟ همه مراحل رو طبق آموزش انجام دادم
ccc ccc
ccc ccc
سلا. متد main و درست نوشتین؟ یه عکس از کدتون قرار بدین.

در پاسخ به

MP.Sniper
MP.Sniper
TNx a lot
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام
برای منم همین ارور رو میده
Editor does not contain a main type
Project Clean رو هم زدن ولی بازهم ارور میده.... چکار کنم درست بشه؟
ccc ccc
ccc ccc
سلام. شما متد main و نوشتی؟

در پاسخ به

javad
javad
از آموزش بینظیرتون سپاس گذارم
mohammad m
mohammad m
سلام خسته نباشید
وقتی میزنم run این ارور رو میده
Editor does not contain a main type
در صورتی که دقیقا مثل بالا گفته بود نوشتم, یعنی تابع main نوشتم
این مشکلو دونفر دیگه هم گفتن ولی کسی پاسخ نداده
ممنون میشم اگه جواب بدین
ccc ccc
ccc ccc
سلام. یک بار پروژه رو clean کنید: Project > Clean . احتمالا درست میشه.

در پاسخ به

mohammad m
mohammad m
ممنون اقا سینا درست شد

در پاسخ به

ُSoroush
ُSoroush
مثل همیشه عالی بود
ممنون
Ali
Ali
عالی بود
حسام
حسام
اگه توی همین بخش بشه بصورت مستقیم مشکلات رو در میون بإاریم و یکی باشه کهپاسخگو باشه خودش میشه یه کلاس جبرانی
امیر
امیر
سلام آقا حسام ... دقیقا همین جوریه .... شما مشکلاتت رو مطرح کن اگه شخصی که یاد داشته باشه و مطلب شما رو ببینه پاسخ میده ان شاالله

در پاسخ به

mohammad saberi
mohammad saberi
بسیار روان و صریح می باشد ولی اکثر مواقع من به سایتتون دسترسی ندارم لطفا پیگیری نمایید.با تشکر فراوان
ادمین سایت
ادمین سایت
سلام
این اولین باری است که چنین گزارش خطایی دریافت می کنیم. لطفا دقیقا بفرمایید که مشکل چیست؟


با تشکر
ارادتمند
تیم سکان آکادمی

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
عالی بود . متشکرم ...
امیر حسین حسین زاده
امیر حسین حسین زاده
بینظیر - خسته نباشید
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام
ممنون از آموزش خوبتون
فقط تو قسمت نکته گفتین هر متغیر از سه قسمت تشکیل شده و دو قسمتشو گفتین و سومین قسمت فکر کنم مقدار یا داده ای که به متغیر خواهیم گفت اون باشه
ادمین سایت
ادمین سایت
سلام
غلط املایی بود که تصحیح گردید. با تشکر از تذکر به جای شما


ارادتمند
تیم سکان آکادمی

در پاسخ به

iman
iman
هر کار میکنم بعد از Run میگه
Editor does not contain a main type
sara
sara
سلام
حتما در کلاس main ننوشتی . :)

در پاسخ به

مریم احمدی
مریم احمدی
تنکس
کاربر میهمان
کاربر میهمان
با تشکر- عالی بود
امیرحسین مختاری
امیرحسین مختاری
عالی
کاربر میهمان
کاربر میهمان
مشکل من برطرف شد.. فکر آموزشاتون یه جاهاییش مشکل داره..
ccc ccc
ccc ccc
سلام.
این برنامه ای که اینجا نوشته شده، ایرادی نداره. یه برنامه خیی ساده ست.

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام.. من حتی وقتی این کدی رو که شما نوشتید ، کپی میکنم تو برنامه و run رو میزنم ارور میده !! کلا من با compile کردن مشکل دارم.. اگر میشه آی یاهو رو بدید تا بتونیم از طریق TeamViewer این مشکل رو برطرف کنیم.. چون فکر نکنم بتونید مشکل رو با توضیح دادن برطرف کنید
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام خسته نباشید اموزشاتون واقعا مفید هستن من به قصد اموزش برنامه نویسی اندروید فهمیدم که باید جاوارو اول یاد بگیرم خواستم بپرسم بر اساس این فصل ها ی جاوا تا کجا شو بخونم برای اندروید کافیه چون من یه اپلیکیشنی برای سایتم می خوام که مطالب سایتمو بیاره تو خود برنامه پست کنه ؟
ادمین سایت
ادمین سایت
تا سر فصل ۱۵ بخوانید کفایت می کند.

در پاسخ به

محمد عقبائی فرهنگ
محمد عقبائی فرهنگ
با سلام و خسته نباشید
در قسمت سبز رنگ نوشته ایید "می بایست به خاطر داشته باشیم که اولین حرف نام متغیر می بایست با حرف کوچک نوشته شود" باید بگویم که اینطور نیست نام متغیر میتواند با حروف بزرگ هم شروع شود.
با تشکر از ضحماتتان و آرزوی موفقیت.
بهزاد مرادی
بهزاد مرادی مدرس، کپی‌رایتر و دولوپر
ممنون از تذکر شما. اصلاح شد.

در پاسخ به

محمد عقبائی فرهنگ
محمد عقبائی فرهنگ
سپاس گزارم .
انشا الله هر روز بهتر از دیروز.

در پاسخ به

ccc ccc
ccc ccc
سلام
دوست عزیز این یک قانون نانوشته ست که بین برنامه نویسان رعایت میشه. مثلا برای برنامه نویسی پایگاه داده هم باب هست که تمام کد ها با حروف بزرگ نوشته شود. اگر این قاعده رعایت نشود غلط نیست، ولی خوبه که رعایت شه.

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
besyar aalie. mamnon az zahamatetoon
کاربر میهمان
کاربر میهمان
با سلام این ارور دلیلش چیه
Error: Could not find the main class
Error: A JNI error has occurred, please check your installation and try again
امیر
امیر
نسخه JRE نصب شده شما با نسخه معرفی شده به ایکلیپس همخوانی ندارد

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
با سلام این ارور دلیلش چیه
Error: Could not find or load main class FirstProgram
محمد
محمد
با سلام این خطا علتش چیه Editor does not contain a main type
ادمین سایت
ادمین سایت
احتمالا فراموش کرده اید تابع main را بنویسید

در پاسخ به

محمود حقدوست
محمود حقدوست
بسیار عالی بود.
tata zardosht
tata zardosht
با سلام
واقعا عالي هست تشكر مي كنم