آموزش جاوا

مؤلف دوره:
این دوره توسط بهزاد مرادی تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره مقدماتی است.

پیش‌نیازها:
پیش‌نیاز دورۀ آموزش زبان جاوا، دورۀ آموزش اصول برنامه‌نویسی می‌باشد.

تعداد آموزش‌ها:
۷۸ قسمت

برای شروع کلیک کنید

معرفی زبان برنامه‌نویسی جاوا

پیش از هر چیز توجه داشته باشیم که زبان Java را با زبان JavaScript اشتباه نگیریم؛ به‌ طور کلی، جاوا یک زبان چندمنظوره و شییٔ‌گرا است و تا حدودی شبیه به زبان سی‌پلاس‌پلاس است اما شییٔ‌گرایی در آن ساده‌تر شده است و از قابلیت‌های سطح پایین کمتری پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های زبان برنامه‌نویسی جاوا این است که مدیریت حافظه را به‌ صورت خودکار انجام می‌دهد مضاف بر اینکه خالقین جاوا شعار جالبی که دارند با این مضمون که «یک بار بنویس و همه‌جا اجراش کن». لازم به یادآوری است که تا قبل از عرضهٔ زبان برنامه‌نویسی کاتلین، جاوا به‌ عنوان اصلی‌ترین زبان توسعهٔ اپلیکیشن برای سیستم‌عامل اندروید محسوب می‌شد.

معرفی دورهٔ آموزش زبان برنامه‌نویسی جاوا

این دورهٔ آموزشی که پیش از این در سایت نردبان منتشر می‌شد دربرگیرندۀ مفاهیم پایه‌ای این زبان است که از تاریخچهٔ این زبان شروع شده و تا مفاهیم نسبتاً پیچیدۀ آن ادامه می‌یابد که از آن جمله می‌توان به شیئ‌گرایی، کانکارنسی و غیره اشاره کرد. یکی از مزایای دورهٔ آموزش زبان جاوا سکان آکادمی پروژه‌‌محور بودن این دوره است و مؤلف دوره تمام تلاش خود را به کار بسته تا فرض را بر این بگذارد که دانشجویان این دورهٔ آموزشی هیچ‌گونه پیش‌زمینه‌ای در حوزهٔ کدنویسی ندارند.

خالق زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا

جاوا توسط James Gosling در شرکت Sun Microsystems طراحی گردید که بعدها توسط شرکت Oracle خریداری شد و در سال ۱۹۹۵ اولین نسخهٔ آن منتشر شد. خالق این زبان که نام واقعی‌‌اش James Arthur Gosling است، در ۱۹ ماه می سال ۱۹۵۵ در کشور کانادا به دنیا آمد و در حال‌ حاضر به‌ عنوان یکی از دانشمندان به‌‌نام علوم کامپیوتری دنیا محسوب می‌گردد و در مجامع برنامه‌نویسی دنیا از وی به‌ عنوان «پدر زبان برنامه‌نویسی جاوا» یاد می‌شود. وی در سال ۱۹۷۷ از دانشگاه Calgary در رشتۀ علوم کامیپوتری فارغ‌التحصیل شد و در سال ۱۹۸۳ نیز مدرک Ph.D خود را در همین رشته از دانشگاه Carnegie Mellon دریافت کرد.

تاریخچۀ زبان برنامه‌نویسی جاوا

نام پروژه‌ای که بعدها به عنوان Java شناخته شد، در ابتدا Oak به معنای «بلوط» بود که این نام توسط James Gosling، توسعه‌دهندۀ اصلی زبان برنامه‌نویسی جاوا، زمانی انتخاب شد که از پنجرۀ اتاقش داخل شرکت Sun Microsystems درخت بلوطی را نگاه می‌کرد اما به دلیل مشکلات حقوقی که ممکن بود با شرکت Oak Technologies ایجاد گردد، مدتی بعد مدیران این شرکت تصمیم گرفتند تا نام دیگری را برای زبان خود انتخاب نمایند که کاندیداها عبارت بودند از DNA ،Silk ،Java و ... که در نهایت نام جاوا بیشترین رأی را کسب کرد و شاید یکی از دلایلی که نماد جاوا را یک فنجان قهوه انتخاب کرده‌اند این بوده باشد که اعضای تیم علاقهٔ زیادی به نوشیدن قهوه داشتند.

جیمز گاسلینگ توسعۀ زبان برنامه‌نویسی جاوا را در ماه ژوئن سال 1991 آغاز کرد و هدف وی پیاده‌سازی یک ماشین مجازی و زبانی مشابه سی بود که در عین حال یکنواختی و سادگی بیشتری نسبت به زبان‌های سی و سی‌پلاس‌پلاس داشته باشد. اولین پیاده‌سازی عمومی جاوا تحت نسخۀ 1.0 در سال 1995 منتشر شد که شعار زبان برنامه‌نویسی جاوا موسوم به «یک بار بنویس و همه‌جا اجراش کن» را بر روی پلتفرم‌ها یا سیستم‌عامل‌های معروف عملی ساخت و چیزی نگذشت که مرورگرهای وب شروع به پشتیبانی از این زبان کردند و بدين ترتيب زبان برنامه‌نويسی جاوا به سرعت معروف شد و با ظهور نسخۀ دوم این زبان، نسخه‌های جدیدی برای پلتفرم‌های کوچک و بزرگ تحت نسخه‌های J2EE و J2ME نیز طراحی گردید.

در سال 1997، شرکت سان مایکروسیستمز در صدد برآمد تا جاوا را طبق استانداردهای ISO/IEC JTC1 (استانداردی برای فناوری اطلاعات در کمیتۀ مشترک سازمان بین‌المللی استانداردسازی و کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک) و استانداردهای بین‌المللی Ecma به رسمیت درآورد ولی خیلی زود از این جنبش کناره‌گیری کرد تا جاوا به صورت یک استاندارد غیررسمی اختصاصی باقی مانده و از طریق جامعۀ توسعه‌دهندگان جاوا توسعه یابد.

اهداف طراحی و توسعۀ زبان برنامه‌نویسی جاوا

از جملهٔ مهم‌ترین اهدافی که در زمان ایجاد زبان جاوا مد نظر جیمز گاسلینگ و سایر توسعه‌دهندگان شرکت سان مایکروسیستمز بود می‌توان به مقولهٔ شیئ‌گرایی اشاره کرد. به طور کلی، Object Oriented Programming یا به اختصار OOP سبکی در توسعهٔ نرم‌افزار است که هدفش مدیریت ساده‌تر پروژه‌های بزرگ و در نتیجه افزایش کیفیت نرم‌افزار است؛ به عبارت دیگر، هدف از به‌کارگیری شیئ‌گرایی در برنامه‌نویسی ساخت کلاس‌هایی برای استفادۀ مجدد در پروژه‌های مختلف است که زبان برنامه‌نویسی جاوا به خوبی از عهدۀ این کار بر آمده است. همچنین جاوا امکان اجرای برنامه‌ای واحد بر روی چندین سیستم‌عامل را به کاربر می‌دهد به طوری که برنامۀ نوشته‌شده به زبان جاوا وابسته به معماری خاصی نبوده و می‌توان آن را بر روی سیستم‌عامل‌های مختلفی همچون مکینتاش، گنو/لینوکس، ویندوز، سولاریس و غیره اجرا کرد.

سینتکس جاوا به طور عمده از سی‌پلاس‌پلاس گرفته شده است که در ادامه با نمونه برنامهٔ Hello World در جاوا آشنا می‌شویم:

class HelloWorldApp {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Hello World!"); // Prints the string to the console.
    }
}

از سال 1991 تاکنون نسخه‌های تکمیلی این زبان در اختیار توسعه‌دهندگان قرار گرفته‌اند که عبارتند از:

- JDK Alpha & Beta: در سال 1995 نسخۀ عمومی آلفا و بتای زبان جاوا عرضه شد که API و همچنین ABI در این نسخه از زبان دارای ناپایداری‌های بسیاری بود.

- JDK 1.0: این نسخه از زبان برنامه‌نویسی جاوا در بیست‌وسوم ژوئن 1996 منتشر شد که در اصل Oak نامیده شد که انتشار اولین نسخۀ پایدار از آن یا Java 1 تحت عنوان JDK 1.0.2 منتشر شد.

- JDK 1.1: این نسخه از زبان جاوا در نوزدهم فوریه 1997 منتشر شده و ویژگی‌هایی مانند Inner Classes (کلاس‌های داخلی)، JavaBeans (کپسوله کردن آبجکت‌ها در یک آبجکت واحد) و JIT (کامپایل در زمان اجرا) به این نسخه اضافه شد.

- J2SE 1.2: این نسخه در هشتم دسامبر سال 1998 منتشر شد که این نسخه و نسخه‌های بعدی تا J2SE 5.0 با نام Java2 شناخته می‌شوند مضاف بر اینکه نام نسخۀ J2SE (مخفف عبارت Java 2 Platform, Standard Edition) جایگزین JDK شد تا پلتفرم پایه از J2EE (مخفف عبارت Java 2 Platform, Enterprise Edition) و J2ME (مخفف عبارت Java 2 Platform, Micro Edition) تشخیص داده شود و این نسخه از زبان جاوا بسیار قابل‌توجه بوده چرا که API این زبان را تا 3 برابر افزایش داده و صدها کلاس و ده‌ها پکیج مختلف از پیش‌ تعریف‌شده نیز به این زبان افزود.

- J2SE 1.3: این نسخه Kestrel (نوعی پرندۀ باز کوچک) نام‌گذاری شد که در هشتم مارس 2000 منتشر شده و از جملۀ تغییرات مهم آن می‌توان به افزودن Hotspot JVM، اصلاح RMI، فیچری تحت عنوان Java Name and Directory Interface یا به اختصار JNDI در لایبرری اصلی جاوا که قبلاً به صورت یک اِکستنشن بود اشاره کرد. 

- J2SE 1.4: نام این نسخه Merlin (نوعی باز کوچک) است که در ششم فوریه 2002 منتشر شده و برخی از تغییرات این نسخه عبارتند از افزوده شدن کلیدواژۀ assert، پشتیبانی از IPv6، قابلیت Non-blocking I/O، یکسری ای‌پی‌آی به منظور هندل کردن تصاویر ورودی و خروجی (برای خواندن و نوشتن تصاویر در فرمت‌های JPEG و PNG)، قابلیت تجزیه و جست‌وجو در فایل‌های XML، افزونه‌های رمزنگاری و امنیت.

- J2SE 5.0: نام این نسخه Tiger (ببر) است و در سی‌ام سپتامبر 2004 منتشر شد که برخی از ویژگی‌های اضافه‌شده در این نسخه عبارتند از متادیتا که این امکان را به وجود می‌آورد تا ساختارهایی مانند کلاس و متد با داده‌های اضافی تگ شوند، Autoboxing/unboxing که تبدیل اتوماتیک بین Primitive Types و Primitive Wrapper Classes است، ورودی‌های استاتیک، کلاس Scanner برای تجزیۀ داده از جریان ورودی و بهبود زمان کامپایل.

- Java SE 6: نام این نسخه Mustang (اسب وحشی) است که در یازدهم دسامبر سال 2006 منتشر شده و از این نسخه به بعد شرکت سان مایکروسیستمز نام J2SE را با JAVA SE جایگزین کرد و عدد 0 را از شمارۀ نسخه‌های این زبان حذف کرد و تغییرات عمدۀ این نسخه عبارتند از پشتیبانی از زبان‌های اسکریپتی، پشتیبانی بهبودیافته از وب سرویس‌ها از طریق JAX-WS، کامپایلر JDBC 4.0 جاوا، به‌روزرسانی JAXB نسخۀ 2.0، اصلاحات بسیار در رابط گرافیکی کاربری، اصلاح JVM شامل قابلیت هم‌زمانی برای انجام تَسک‌های مختلف، بهبود عملکرد کامپایلر و عملکرد اپلیکیشن.

- Java SE 7: نام این نسخه Dolphin (دلفین) است که یک آپدیت اصلی بوده و در بیست‌وهشتم جولای 2011 در دسترس توسعه‌دهندگان قرار گرفت که برخی از ویژگی‌های اضافه‌شده در این نسخه عبارتند از پشتیبانی JVM از زبان‌های برنامه‌نویسی دینامیک، ایجاد تغییراتی کوچک مانند استفاده از کلاس String در دستور switch، لایبرری جدیدی به منظور خواندن و نوشتن فایل با قابلیت پشتیبانی از سیستم‌های چندگانه، متادیتای فایل و لینک‌های سمبلیک، استفاده از Timsort به جای Merge Sort برای مرتب کردن کالکشن‌ها و آرایه‌ها، پشتیبانی از لایبرری‌هایی به منظور پیاده‌سازی الگوریتم‌های Elliptic Curve Cryptography و API پلتفرم جدید برای ویژگی‌های گرافیکی.

- Java SE 8: این نسخه در هجدهم مارس 2014 منتشر شده و شامل ویژگی‌هایی است که برای نسخۀ هفتم این زبان در نظر گرفته شده بود ولی محقق نشد که برخی از آن‌ها عبارتند از API زمان و تاریخ، راه‌اندازی اپلیکیشن‌های JavaFX.

- Java SE 9: شرکت اوراکل، که سان مایکروسیستمز را خریداری کرد، نسخۀ نهم زبان برنامه‌نویسی جاوا را در تاریخ بیست‌ودوم سپتامبر 2016 منتشر کرد که شامل پشتیبانی بهتر برای اِستک‌های چند گیگابایتی و یکپارچگی بهتر کدها است. 

- Java SE 10: این نسخه در تاریخ بیستم مارس 2018 عرضه شد و روی هم رفته بیش از ۱۰ بهبود و به‌روزرسانی را شامل می‌گردد.

- Java SE 11: این نسخه که در بیست‌وپنجم سپتامبر 2018 منتشر شد حاوی یکسری فیچرهای جدید است که از آن جمله می‌توان به Epsilon ،TLS ،ZGC و ... اشاره کرد.

مزایای زبان برنامه‌نویسی جاوا

زبان برنامه‌نویسی جاوا در مقایسه با بسیاری از زبان‌های شیئ‌گرا دارای یکسری نقاط قوت است که این زبان را به انتخاب اول بسیاری از توسعه‌دهندگان حرفه‌ای دنیا مبدل ساخته است که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد:

- کراس‌پلتفرم بودن: زبان برنامه‌نویسی جاوا مستقل از پلتفرم است و بر روی تمامی کامپیوترها با سیستم‌عامل‌های مختلفی همچون مکینتاش، گنو/لینوکس، ویندوز و غیره اجرا می‌شود. 

- انعطاف‌پذیری: درست است که همه چیز را نمی‌توان با زبان جاوا نوشت اما این در حالی است تقریباً همه چیز را می‌شود با جاوا ساخت و همین مسئله نیز منجر بدین شده تا این زبان به عنوان یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا در میان توسعه‌دهندگان شناخته شود.

- امنیت: زبان جاوا دارای یکسری مکانیزم جامع امنیتی است که سطح دسترسی به فایل‌ها و بخش‌های مختلف شبکه را کنترل می‌کند و همین مسئله نیز منجر به بالا رفتن امنیت اپلیکیشن‌های نوشته‌شده با این زبان برنامه‌نویسی می‌گردد. توسعه‌دهندگان زبان جاوا تمامی شرایط متغیر و غیرقابل‌پیش‌بینی را در توسعۀ این زبان مد نظر قرار داده و آن را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که در شرایط مختلف رفتار مناسبی از خود نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، وقتی اپلیکیشن نوشته‌شده با زبان جاوا در حال اجرا است، هیچ‌گونه عاملی خارجی نمی‌تواند بر آن اثر گذاشته و باعث ایجاد اختلال در اجرای آن شده و در روند اجرا برنامه را با مشکل مواجه کند که این ویژگی موجب استحکام بالای برنامه‌های نوشته‌شده با جاوا گردیده است.

- مالتی‌تردینگ: زبان برنامه‌نویسی جاوا قابلیتی تحت عنوان Multithreading را برای دولوپرهای علاقه‌مند به این زبان فراهم کرده است که در آن یک برنامه به چندین بخش تقسیم شده و در سیستم‌های چندپردازنده‌ای هر کدام از این بخش‌ها توسط یک پردازنده و به صورت هم‌زمان اجرا می‌شوند که این امر باعث افزایش سرعت اجرای کل برنامه و استفادۀ بهینه از منابع سیستم می‌شود.

- امکان توزیع برنامه: برنامه‌های نوشته‌شده به زبان جاوا را می‌توان در محیط‌های به اصطلاح Distributed (توزیع‌شده) اجرا کرد که برای مثال می‌توان به اجرای آن‌ها از طریق بستر اینترنت اشاره کرد (به طور کلی، منظور از محیط‌های توزیع‌شده محیط‌هایی هستند که به منظور کاهش تأثیر خرابی سخت‌افزار و پردازش داده‌ها مابین چندین سرور در اقصی نقاط دنیا توزیع شده‌اند و همین مسئله نیاز به اطلاع از مکان فیزیکیِ اصلیِ داده را از بین می‌برد که در نهایت منجر به پایداری بیشتر اپلیکیشن می‌گردد.)

- پویایی: زبان جاوا یک زبان پویا است بدین معنی که به سادگی قابل‌توسعه بوده و برنامه‌نویسان بسته به نیاز خود می‌توانند تعامل سازنده‌ای مابین این زبان و سایر زبان‌های برنامه‌نویسی برقرار سازند.

- شیئ‌گرایی: جاوا یک زبان برنامه‌نویسی کاملاً شیئ‌گرا می‌باشد که تمامی مفاهیم شیئ‌گرایی را دارا است. 

- مدیریت حافظه: جاوا به صورت خودکار توسط Garbage Collector حافظۀ سیستم را مدیریت می‌کند تا منابع اِشغال‌شده توسط نرم‌افزار آزاد گشته و سیستم با کمبود منابع روبه‌رو نگردد که این ویژگی جاوا در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی منحصربه‌فرد است.

محیط‌های توسعهٔ جاوا
محیط‌های توسعهٔ یکپارچه (IDE) مزیت‌های زیادی برای برنامه‌نویسان فراهم آورده‌اند به طوری که به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهند تا سرعت کدنویسی خود را افزایش داده و به مراتب راحت‌تر اقدام به دیباگینگ اپلیکیشن خود کنند. محیط‌های توسعهٔ یکپارچهٔ بسیاری را می‌توان برای کدنویسی جاوا یافت که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارا هستند که برخی از معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

- Eclipseاین نرم‌افزار یک IDE پرطرفدار برای زبان برنامه‌نویسی جاوا است که فیچرهایی همچون دیباگر Built-in، چک کردن خطا، ریفکتورینگ کد و غیره را دارا است. اکلیپس یک نرم‌افزار اپن‌سورس و رایگان می‌باشد که خود با زبان جاوا توسعه یافته و کاربران می‌توانند پلاگین‌هایی برای بهبود عملکردش در جهت رفع نیازهای خود بسازند.

- NetBeans: این محیط توسعهٔ یکپارچه نیز به صورت اپن‌سورس و رایگان در اختیار توسعه‌دهندگان جاوا قرار دارد و علاوه بر جاوا، NetBeans از دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی همچون پی‌اچ‌پی، سی‌پلاس‌پلاس، جاوااسکریپت و ... نیز پشتیبانی می‌کند.

- IntelliJ IDEA: این نرم‌افزار با استفاده از کدنویسی هوشمند و ابزارهای پیشرفته برای اتوماسیون کد، برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا بهره‌وری خود را تقویت کرده و در عین حال تَسک‌هایی که باعث هدر دادن زمان می‌شوند را کاهش دهند و لازم به یادآوری است که IntelliJ IDEA غیررایگان است.

- BlueJ: این IDE رایگان که مخصوص مبتدیان جاوا عرضه شده است، از آنجایی که طراحی آن در مقایسه با محیط‌های توسعهٔ یکپارچهٔ دیگر به مراتب ساده‌تر است، همین مسئله باعث شده تا یک نرم‌افزار کاربرپسند برای دولوپرهای تازه‌کار جاوا باشد.

- DrJavaاین IDE رایگان برای دانش‌آموزان، توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان تازه‌کار جاوا است که تحت BSD License عرضه شده است.

موارد استفادهٔ زبان برنامه‌نویسی جاوا
پیش از این گفتیم که از زبان جاوا در حوزه‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

- توسعهٔ اپ‌های اندرویدی: پیش از عرضهٔ زبان کاتلین، بیشتر اپلیکیشن‌های اندرویدی با زبان برنامه‌نویسی جاوا نوشته می‌شدند و کماکان امروزه تعداد قابل‌توجهی از توسعه‌دهندگان اندروید از این زبان برای ساخت اپ‌های به اصطلاح Native استفاده می‌کنند.

- اپلیکیشن‌های خدمات مالی: جاوا در خدمات مالی بسیار پرکاربرد است به طوری که بسیاری از بانک‌های بزرگ جهانی برای نوشتن سیستم تجارت الکترونیکی درونی سازمانی و برون‌سازمانی، سیستم‌های پرداخت، پروژه‌های پردازش داده و بسیاری موارد دیگر از جاوا استفاده می‌کنند. 

- اپلیکیشن‌های تحت وب: جاوا در فضای وب و تجارت الکترونیک نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. بسیاری از بخش‌های دولتی، سلامت، بیمه، آموزش، دفاع و غیره به منظور توسعهٔ اپلیکیشن‌های تحت وب خود از زبان برنامه‌نویسی جاوا استفاده می‌کنند.

- توسعهٔ نرم‌افزارهای دسکتاپ: بسیاری از ابزارهای مفید نرم‌افزاری توسط جاوا نوشته شده و توسعه یافته‌اند که از آن جمله می‌توان به Eclipse و Netbans اشاره کرد.

- توسعهٔ سیستم‌های اِمبدد: جاوا در سیستم‌های به اصطلاح Embedded نیز جایگاه خوبی دارد و این نشان از شعار معروف «یک بار بنویس و همه‌جا اجراش کن» دارد.

- کار با کلان داده‌ها: امروزه کلان داده‌ها (Big Data) به بخش لاینفک دنیای تجارت مبدل شده‌ است و یکی از زبان‌هایی که به خوبی در این عرصه توانسته عرض اندام کند جاوا است.

- هوش مصنوعی: امروزه جاوا غالباً یک انتخاب پیش‌فرض برای اپلیکیشن‌های مرتبط با هوش مصنوعی از جمله پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشینی و ... است. 

- کلود: علاوه بر موارد فوق، یکی دیگر از حوزه‌هایی که در آن جاوا نقش پررنگی ایفا می‌کند صنعت رایانش ابری (کلود) است.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟
این دوره برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که به عنوان یک کاربر مبتدی دانش کمی در حوزۀ برنامه‌نویسی داشته و به تازگی قصد دارند تا زبان جاوا را یاد گرفته و به‌ نوعی وارد دنیای برنامه‌نویسی شوند. 

آیا این دوره پیش‌نیاز خاصی دارد؟
گرچه تمام تلاش خود را به‌ کار بسته‌ایم تا کلیهٔ مفاهیم اصلی در خودِ این دوره گنجانده شوند، اما به‌ هر‌ حال توصیه می‌کنیم کسانی‌ که هیچ پیش‌زمینه‌ای در برنامه‌نویسی ندارند پیش از شروع این دوره و یا به‌ صورت هم‌زمان دورهٔ آموزش اصول برنامه‌نویسی در سکان آکادمی را بگذرانند. همچنین مطالعهٔ دوره‌های تکمیلی زیر نیز به ارتقاء دانش پایه‌ای دانشجویان کمک خواهد کرد:

قوانین SOLID
آشنایی با الگوهای طراحی
۹۷ چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند

پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌ دست خواهم آورد؟
دانشجویانی که دورهٔ آموزش مقدماتی جاوا در سکان آکادمی را بگذرانند، پس از اتمام این دوره دانش کافی و لازم جهت ورود به مباحث پیشرفته‌تر جاوا همچون ارتباط با دیتابیس، طراحی ‌رابط کاربری و سایر مباحث پیشرفته‌تر را دارند.

آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت‌ها وجود دارد؟
بر اساس قوانین سکان آکادمی، هر گونه بازنشر دوره‌های آموزشی این وب‌سایت بر خلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل پیگرد قانونی است.