Zurb نسخۀ 6.4 فریمورک Foundation را منتشر می‌کند

Zurb نسخۀ 6.4 فریمورک Foundation را منتشر می‌کند

ورژن 6.4 قوی‌ترین، منعطف‌ترین و باثبات‌ترین ورژن از بین تمام نسخه‌های فریمورک Foundation است که تابه‌حال به بازار عرضه شده است؛ فاندیشن یک فریمورک فرانت‌اند ریسپانسیو و پیشرفته است و هدفش این بوده تا به دولوپرهای طراحی رابط کاربری این امکان را دهد تا در سریع‌ترین زمان ممکن وب‌سایت یا اپ خود را طراحی کنند به شکلی که با هر دیوایسی سازگار باشد.

این فریمورک دارای قابلیت تنظیمات مختلف، گریدبندی ریسپانسیو، پشتیبانی خوب از زبان Sass، پلاگین‌های جاوااسکریپت پرکاربرد و همچنین ساپورت کاملی از دسترسی‌پذیری (Accessibility) می‌باشد. 

فیچرهای مهم Foundation 6.4
این نسخه به قدری فیچرهای مختلفی دارد که شاید مؤسسهٔ Zurb دیگر برای انتشار نسخۀ 7 آن ایدۀ جدیدی نداشته باشد! که در ادامه با برخی از مهم‌ترین قابلیت‌های نسخهٔ فاندیشن ۶.۴ آشنا خواهیم شد:

ES7
آخرین نسخۀ منتشر شدۀ فاندیشن از یک معماری ماژولار جدید EcmaScript 2016 برخوردار است که با فناوری Webpack ساخته شده است؛ به‌عبارت دیگر، بااستفاده از این نسخه از فریمورک فاندیشن شاهد برخورداری از اسکریپت‌های بهتری خواهیم بود که سریع‌تر اجرا می‌شوند و تجربۀ کاربری بهتری را رقم می‌زنند (البته کسانی که کماکان تمایل به استفاده از نسخۀ قدیمی دارند خیالشان راحت باشد که مسئلۀ سازگاری با استانداردهای قبلی ECMA مشکلی نخواهد بود).

گریدبندی XY 
انتشار این نسخه از فاندیشن همراه با یک گریدبندی دوبعدی به‌معنای واقعی کلمه خواهد بود؛ به‌عبارت دیگر، دولوپر کنترل بیشتری بر روی تنظیمات لی‌اوت خواهد داشت (لازم به ذکر است که Foundation فعلاً به‌صورت پیش‌فرض از Flexbox استفاده می‌کند).

این فریمورک یکی از اولین فریمورک‌هایی است که با Flexbox به‌عنوان ساختاری برای طراحی لی‌اوت سازگار شده است؛ البته این در حالی است که ساپورت از سیستم گریدبندی قدیمی تا سال‌های آینده هم ادامه خواهد یافت (بنابراین کسانی که می‌خواهند هنوز با سیستم گریدبندی قدیمی کار کنند -حداقل تا زمانی که ورژن 7.0 نیامده است- مشکلی نخواهند داشت).

روند ایجاد پروتوتایپ‌ جدید
زمانی‌که طراحان فریمورک Foundation درحال ساخت نمونه‌ای اولیه از این فریمورک برای عرضه به بازار بودند، ساختن پروتوتایپ یک مرحلۀ جدانشدنی از کار شد؛ امروزه‌ هم دولوپرها از این فریمورک برای ساخت پروتوتایپ (نمونه‌ٔ اولیه محصول) استفاده می‌کنند و گاهی این کدهایی که برای ساخت پروتوتایپ‌ها نوشته شده‌اند به‌سادگی به مرحلۀ بعد یعنی فرایند تولید محصول می‌روند. این نسخه از فریمورک فاندیشن مسئلۀ پروتوتایپ‌سازی را هدف گرفته است و دارای گزینه‌هایی برای کمک به بهتر ساختن آن است.

دریافت آخرین نسخه از فریمورک فاندیشن
به صفحۀ دانلود Foundation در وب‌سایت ZURB بروید؛ در آن‌جا گزینه‌ای را می‌بینید که کمک می‌کند تا نسخۀ مناسب خود را انتخاب کنید. سریع‌ترین راه برای شروع، دانلود نسخۀ پایه‌ای است (البته شما گزینه‌ای برای کاستومایز کردن نسخهٔ دانلودی خود نیز خواهید دید).

دولوپرها Sass، باید به گزینه‌های Basic Template و ZURB Template نیز نیم نگاهی داشته باشند (تمپلیت‌های فاندیشن در گیت‌هاب را می‌توان به‌صورت دستی دانلود و نصب کرد و یا می‌توان آن‌ها با Foundation CLI نصب نمود). همچنین درنهایت می‌توانید آن‌را با استفاده از یک Package Manager نصب کنید.

اگر قبلاً از این فریمورک استفاده نکرده‌اید، به صفحۀ Intro فریمورک فاندیشن هم نگاهی بیندازید تا با نکات شروع کار با این فریمورک بیشتر آشنا شوید. در پایان هم لازم به‌‌ذکر است که این فریمورک اپن‌سورس تحت لیسانس MIT توسط ZURB توسعه و ساپورت می‌شود.  

اگر شما جزو دولوپرهای فرانت‌اند هستید، به‌نظر شما با این دست فیچرهای جدیدی که در ورژن ۶.۴ فاندیشن اضافه شده‌اند، فریمورک فرانت‌اند محبوب دیگر -بوت استرپ- توان رقابت با فاندیشن را خواهد داشت؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را از کار با این فریمورک‌ها با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon