WordPress: سیستم مدیریت محتوایی که ۳۰٪ سایت‌های دنیا از آن نیرو گرفته‌اند!

WordPress: سیستم مدیریت محتوایی که ۳۰٪ سایت‌های دنیا از آن نیرو گرفته‌اند!

سهم استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس در پیاده‌سازی وب‌سایت‌ها به 30% رسید. به همین دلیل، توسعه‌دهندگان این سیستم در شرکت Automattic واقع در سان‌فرانسیسکو، روز دوشنبه (14 اسفند 1396) را به همین مناسبت جشن گرفتند.

سرویس‌های W3Techs و Q-Success روزانه 10 میلیون سایت برتر در الکسا را مورد بررسی قرار می‌دهند و آمارهای جدید به دست آمده حاکی از آنند که سهم WordPress از بازار سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS)، به 60٪ رسیده‌ است.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس مدتی است که بازار سی‌ام‌اس‌ها را در دست دارد و با داشتن رقیبانی همچون Joomla ،Drupal ،Shopify ،Google’s Blogger و Squarespace با اختلاف قابل‌ملاحظه‌ای، رتبۀ اول است (جوملا با سهم 3 درصدی از کل سایت‌ها، جایگاه دوم را در اختیار دارد). البته باید اشاره کرد که برخی از سایت‌ها با کدنویسی اختصاصی لانچ شده‌اند یا اینکه از سی‌ام‌اس‌هایی استفاده می‌کنند که قابل شناسایی برای سرویس W3Techs نیستند (به همین دلیل، می‌توان گفت این آمار شاید خیلی دقیق نباشد!)

به طور کلی، افزایش سهم بازار وردپرس می‌تواند خبر خوبی برای گروه‌های زیر باشد:
- جامعۀ توسعه‌دهندگانی که برای سی‌ام‌اس‌های اپن‌سورس قالب و افزونه طراحی می‌کنند.
- شرکت‎های هاستینگی که در پلن خود، بستۀ مخصوص وردپرسی ارائه می‌دهند.
- طراحانی که سایت یا فروشگاه‌های وردپرسی در اختیار کاربران قرار می‌دهند.
- دولوپرهای زبان PHP (زیرا هستهٔ وردپرس با این زبان کدنویسی شده است).

مدت زیادی از تولد وردپرس (در سال 2003) می‌گذرد؛ اکنون این سرویس به دو صورت رایگان (که نیازمند هاستینگ است) و دومی به صورت پولی همراه با امکانات، پشتیبانی و هاست برای راحتی بیشتر کاربران در سایت Wordpress.com در اختیار عموم قرار دارد.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه وردپرس همواره کاربران متعددی دارد و کار توسعهٔ اپن‌سورس آن تحت حمایت جامعه‌ای از توسعه‌دهندگان خُبره قرار دارد، جایگاه پادشاهی وردپرس در میان سی‌ام‌اس‌ها به این زودی تغییر نخواهد کرد!

نظر شما دربارۀ پادشاهی وردپرس در بازار وب چیست؟ آیا به نظر شما این روند ادامه خواهد داشت؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در این زمینه با دیگر کاربران سکان آکادمی در میان بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس