Tiny-Care Terminal: ابزاری کامندلاینی و اپن‌سورس برای مراقب از سلامت شما

Tiny-Care Terminal: ابزاری کامندلاینی و اپن‌سورس برای مراقب از سلامت شما

Tiny-Care Terminal یک داشبورد کوچک در اختیار شما قرار می‌دهد و سعی می‌کند زمانی که شما در حال استفاده از ترمینال سیستم‌عامل خود هستید، مراقب شما باشد! این برنامه چیزهای در رابطه با مراقبت از خود به شما می‌گوید و با این حال باعث ایجاد استرس در شما نمی‌شود؛ بلکه صرفاً همچون یک دستیار مراقب سلامتی، در کنار شما است.

از جمله قابلیت‌های Tiny-Care Terminal، می‌توان به نمایش آخرین توییت‌های ربات‌های tinycarebot ،selfcare_bot و magicrealismbot اشاره کرد به طوری که دو بات اول به شما یادآوری می‌کنند که در حین انجام کار، یک استراحت کوتاه داشته باشید، آب بنوشید و به بیرون نگاهی بیاندازید و دیگر چیزهایی که کمک به کاهش استرس شما می‌کنند و بات سوم نیز داستان‌های عجیب و غریب برایتان تعریف می‌کند تا بلکه شما را سرگرم کند (اگر هم از این بات‌ها خوشتان نمی‌آید، بعداً از بخش تنظیمات می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید.)

همچنین نمایش کامیت‌های گیت که از ۷ روز گذشته تا به امروز خود را ملزم به انجام آن‌ها کرده‌اید، یکی دیگر از قابلیت‌های این ابزار اپن‌سورس است (زمانی که ما دچار استرس می‌شویم که به هیچ یک از اهداف خود نرسیده‌ایم، این قابلیت به ما کارهای کوچکی که در این مدت انجام داده‌ایم و به آن‌ها فکر هم نمی‌کنیم یادآوری می‌کند.) علاوه بر کاربردهای فوق، نمایش وضعیت آب و هوا هم یکی دیگر از کاربردهای این ابزار است؛ این قابلیت باعث می‌شود که از هوای نامساعد احتمالی پیش‌رو مطلع شوید.

نصب Tiny-Care Terminal
خروجی Tiny-Care Terminal همچون تصویری است که در بالا مشاهده می‌کنید. برای شروع کار، ابتدا می‌بایست این ابزار را روی سیستم‌عامل خود نصب کنید:

$ npm install -g tiny-care-terminal
$ npm install -g git-standup

پیکربندی داشبورد Tiny-Care Terminal
تمام تنظیماتی که داشبورد آن‌ها را مد نظر قرار می‌دهد، در فایلی تحت عنوان sample.env قرار دارند. در حقیقت، داشبورد این فایل را به‌ کار نمی‌گیرد، بلکه این فایل تنها متغیرهای محیطی را لیست کرده و می‌توان آن‌ها را در فایل‌های rc خود کپی کرد.

- TTC_BOTS: بات‌های توییتر هستند که باید در برنامه لحاظ شوند (نام این بات‌ها با کاما از یکدیگر جدا شده‌اند.)

- TTC_REPOS: شامل لیست ریپازیتوری‌ها می‌باشد که با کاما از یکدیگر جدا شده‌اند. این ریپازیتوری‌ها، برای کار با git در نظر گرفته شده‌اند.

-  TTC_WEATHER: قسمتی است که وضعیت آب و هوا را بررسی می‌کند؛ زیپ‌کُد در این قسمت همیشه به‌ درستی عمل نمی‌کند! به همین علت، بهتر است که از نام مکان برای موقعیت‌دهی استفاده شود (برای مثال، استفاده از نام Paris به‌ جای 90210 ارجحیت دارد.)

- TTC_CELSIUS: معیار نمایش دما به صورت پیش‌فرض است.

-  TTC_APIKEYS: اگر نمی‌خواهید از Twitter API Keys استفاده کنید و ترجیح می‌دهید مستقیماً توییتر را باز کنید، این قسمت را در حالت false قرار دهید.

-  TTC_UPDATE: از این قسمت می‌توان برای تعیین بازهٔ زمانی به‌روزرسانی برحسب دقیقه استفاده کرد (این متغیر به‌ صورت پیش‌فرض 20 دقیقه قرار داده شده است.)

تنظیم API توییتر
داشبورد دو حالت برای استفاده از توییتر دارد: یکی استفاده از API Keys و دیگری استفادهٔ مستقیم از توییتر. استفاده از API نسبت به استفادهٔ مستقیم از صفحهٔ توییتر آسان‌تر است ولی به هر حال اگر نمی‌خواهید از آن‌ استفاده کنید، می‌توانید مرحله بعد را نادیده بگیرید. به طور کلی، برای اینکه توییت‌ها نمایش داده شوند، نیاز به استفاده از API توییتر دارید. ایجاد تنظیمات برای دریافت این چهار متغیر ساده است. پس از انجام این کار، متغیرهای محیطی زیر را تنظیم کنید (برای مثال‌های بیشتر، می‌توانید به sample.env مراجعه کنید.)

TTC_CONSUMER_KEY='...'
TTC_CONSUMER_SECRET='...'
TTC_ACCESS_TOKEN='...'
TTC_ACCESS_TOKEN_SECRET='...'

شروع کار با Tiny-Care Terminal
برای شروع‌، صرفاً کافی است دستور زیر را در ترمینال وارد نمایید:

$ tiny-care-terminal

برای خروج از داشبورد، می‌توان از کلید Esc یا دکمهٔ Q کیبورد استفاده کرد. همچنین برای به‌روزرسانی دستی می‌توان از کلید R استفاده کرد.

مشکل‌یابی عدم مشاهدهٔ کامیت‌ها
این مسئله می‌تواند به چند دلیل اتفاق افتاده باشد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بازگو خواهیم کرد:

-  آیا فراموش کرده‌اید متغیرهای محیطی TTC_REPOS را اکسپورت کنید؟ یک پنجرهٔ ترمینال جدید باز کرده و دستور echo $TTC_REPOS را اجرا کنید تا اطمینان پیدا کنید که این متغیر خالی نیست.

-  آیا از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنید؟ از آنجا که این برنامه از اسکریپ‌های bash استفاده می‌کند، این احتمال وجود دارد که Tiny-Care Terminal به‌ درستی تحت سیستم‌عامل ویندوز کار نکند! 

- آیا از yarn استفاده کرده‌اید؟ ممکن است این برنامه با استفاده از yarn هم عمل کند؛ ولی در صورتی که برنامه در اجرا به مشکل خورده، حتماً npm را نصب کنید.

علاوه بر Tiny-Care Terminal، پیش از این دو ابزار دیگر که تَسک‌های به نسبت مرتبطی انجام می‌دهند را نیز معرفی کرده‌ایم که عبارتند از:

WTF: داشبوردی کامندلاینی و اپن‌سورس برای کاربران لینوکس
آشنایی با ابزار گزارش هواشناسی در ترمینال

می‌توانید با نصب این ابزارها،عملکرد آن‌ها را تست کرده و تجربیات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon