Tinker Board S: محصولی از ایسوس برای رقابت با رسپبری‌پای

Tinker Board S: محصولی از ایسوس برای رقابت با رسپبری‌پای

ایسوس در نمایشگاه CES سال ۲۰۱۸ تعداد زیادی از دستگاه‌های کوچکی را معرفی کرد که از آن جمله می‌توان به PB40 و PN40 که دو مینی‌پی‌سی هستند که پرتابل بودن و قدرت را یک‌جا دارند و همچنین Chromebox 3 که نسخهٔ آپدیت‌شدهٔ Chromebox 2 است که پردازنده نسل هشتم اینتل را با مموری DDR4 2400 دارا است اشاره کرد اما از همه مهم‌تر، خبر خوب برای علاقمندان لینوکس است که ایسوس به معرفی Tinker Board S پرداخت که رقیبی جدید برای Raspberry Pi است.

Tinker Board S نسلی از بوردهای کمپانی ایسوس است که از قابلیت‌های آن می‌توان به پشتیبانی قدرتمند لینوکس، 16 گیگابایت حافظهٔ eMMC و همچنین قابلیت پشتیانی از microSD را نام برد مضاف بر اینکه در بهبود عمر باتری و قدرت پردازشی نیز بهبودهایی داشته است. همچنین مهم‌ترین تغییرات آن نسبت به نسل قبلی، استفاده از یک چیپ 1/8 گیگاهرتزی RK3288 بر پایۀ ARM به جای Rockchip RK3288 مورد استفاده در نسل قبلی و همچنین افزایش پورت USB 2.0 از دو به چهار جایگاه است.

این مینی‌پی‌سی دارای 2 گیگابایت حافظهٔ Dual-channel LPDDR3، بلوتوث نسخهٔ چهار و پورت Gigabit LAN است. همچنین برای تجربۀ کاربری بهتر، Tinker Board S از قابلیت HDMI-CEC-ready پشتیبانی می‌کند که امکان کنترل تلویزیون و هکربورد فقط با یک ریموت را نیز فراهم می‌کند.

سیستم‌عامل Tinker Board S توزیعی لینوکسی بر پایۀ Debian 9 به نام TinkerOS است که از محیط دسکتاپ سبُک LXDE برخوردار می‌باشد و رابط کاربری آن نیز برای کامپیوترهای سینگل‌بورد بهینه‌سازی شده است مضاف بر اینکه Tinker Board S از اندروید نیز پشتیبانی می‌کند (برای آشنایی با نرم‌افزارهای توسعه‌یافته برای این مینی‌پی‌سی می‌توانید به ریپازیتوری گیت‌هاب تینکر بورد مراجعه نمایید.)

نظرات
اگر login نکردی برامون ایمیلت رو بنویس: