SQL Notebook: ابزاری ویندوزی مبتنی بر SQLite برای مدیریت داده‌ها

SQL Notebook: ابزاری ویندوزی مبتنی بر SQLite برای مدیریت داده‌ها

SQL Notebook یک نرم‌افزار رایگان ویندوزی است که این امکان را برای دولوپرها فراهم می‌کند تا داده‌های دیتابیسی را مشاهده کرده، تحلیل نموده و تغییرات مورد نظر را در آن‌ها ایجاد نمایند. این نرم‌افزار به کمک موتور قدرتمند SQLite اجرا می‌شود که هم‌زمان از کوئری‌های استاندارد زبان SQL و فرمان‌های مختص به SQL Notebook پشتیبانی می‌کند؛ همچنین SQL Notebook می‌تواند تمامی نیازهای کاربران سیستم‌عامل ویندوز برای تحلیل داده‌ها، فارغ از فرمت و منشأ آن‌ها، برآورده سازد.

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های SQL Notebook
با استفاده از SQL Notebook می‌توان فایل‌هایی با فرمت CSV ،JSON و Excel را به‌ راحتی در جداول SQLite ایمپورت کرد و این‌ کار به‌ سادگی با استفاده از ویزارد گرافیکی و یا دستور IMPORT صورت می‌گیرد. علاوه بر این، می‌توان جداول Microsoft SQL ،Postgre SQL و MySQL را به این نرم‌افزار ویندوزی لینک کرد و با استفاده از جداول لوکال کوئری‌های مد نظر را اجرا کرد (باید توجه داشت که داده‌های خارجی لینک شده در فایل نوت‌بوک ذخیره نمی‌شوند مگر اینکه شخصاً این کار را از برنامه بخواهیم.) قابلیت دیگری که این اپلیکیشن دارا است این می‌باشد که با استفاده از آن می‌توان جداول و اسناد را با فرمت CSV اکسپورت نمود. از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- قابلیت ایمپورت فرمت‌های ‌داده‌ای مختلف
- پیش‌مشاهده دستورات SQL و نتایج حاصله پیش از انجام عمل ایمپورت داده‌ها  
- تبدیل خودکار تایپ داده‌ها
- مدیریت داده‌ها با استفاده از ویزاردهای Import و Export 
- ذخیره‌سازی داده‌ها، کامنت‌ها و کوئری‌ها در فایل‌های اختصاصی
- مشاهدهٔ داده‌ها به‌ صورت تعاملی با استفاده از کوئری‌های SQL در کنسول 
- امکاناتی فراتر از SQL استاندارد با استفاده از مجموعه دستورات و توابع پیش‌فرض
- فراخوانی اسکریپت‌ها با استفاده از کنسول یا اسکریپت‌ 
- ذخیره‌سازی توضیحات مورد نظر در کنار کوئری‌های مختلف 

امکان اجرای کوئری‌های سریع و نوشتن اسکریپت‌های پیچیده
SQL Notebook از دو رابط استاندارد برای انجام کوئری‌های SQL استفاده می‌کند که عبارتند از Console و Script که در ادامه به توضیح در مورد آن‌ها خواهیم پرداخت.

- کنسول: در واقع با استفاده از یک کامند پرامپت می‌توان انجام کوئری‌ها را سرعت بخشید به طوری که از طریق کنسول می‌توان دستورات SQL مورد نظر را به اجرا درآورد و نتایج حاصل را در همان‌ جا مشاهده نمود. همچنین این فرمان‌های اجرا شده در فایلی اختصاصی بایگانی شده تا در صورت نیاز در آینده، در دسترسی باشند.

- اسکریپت: می‌توانید با استفاده از یک ادیتور اقدام به نوشتن اسکریپت‌های پیچیده‌تری کنید. اسکریپت مورد نظر را می‌توان با استفاده از کنسول و یا با فراخوانی به‌ وسیلهٔ دیگر اسکریپت‌ها (با استفاده از دستور EXECUTE) اجرا کرد. همچنین می‌توان با استفاده از دستور DECLARE PARAMETER، پارامترهای ورودی اسکریپت را نیز تعریف کرد.

برنامه را مستقیماً در SQL Notebook ذخیره کنید
این امکان فراهم شده تا داکیومنت‌های ایجادشده را مستقیماً در SQL Notebook و در کنار اسکریپت‌ها و داده‌های SQL خود ذخیره نمود. همچنین با استفاده از قابلیت‌هایی همچون تغییر فونت، لیست، جهت‌دهی متن و ایجاد جدول و غیره، می‌توان مستندات مد نظر خود را از لحاظ بصری خواناتر و زیباتر کرد. در ضمن، می‌توان خروجی کنسول و اسکریپت را نیز برای اضافه نمودن توضیحات در مورد آن‌ها به صورت متنی نیز ذخیره نمود که بدین ترتیب می‌توانید کد و توضیحات مربوط به آن‌ را در یک محل ذخیره کرده و در آینده امکان بازنگری مجدد آن‌ها در این نرم‌افزار برایتان ساده‌تر می‌شود.

راهنمای آنلاین و آفلاین نرم‌افزار
می‌توانید با استفاده از راهنمای گنجانده شده در برنامه پاسخ سؤالات خود در مورد این برنامه را پیدا کنید به طوری که با فشردن کلید F1 و استفاده از راهنمای برنامه، می‌توان اسناد موجود در راهنما را جست‌وجو نمود. این راهنما SQLite و SQL Notebook را در بر می‌گیرد و تمامی دستورات و توابع SQL در آن وجود دارند (همچنین این امکان نیز وجود دارد که از راهنمای آنلاین SQL Notebook نیز استفاده کرد.)

SQL Notebook اپن‌سورس و رایگان است
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار رایگان و اپن‌سورس بودن آن است که تحت لیسانس MIT به‌ بازار عرضه شده است. در صورت تمایل، از طریق لینک دانلود SQL Notebook می‌توانید این نرم‌افزار را دانلود نموده و مورد استفاده قرار دهید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon