Sputnik: راه‌کار مهاجرت کاربران مک و ویندوز به لینوکس

Sputnik: راه‌کار مهاجرت کاربران مک و ویندوز به لینوکس

در پروژهٔ Sputnik، شرکت Dell لپ‌تاپ‌های مخصوص توسعه‌دهندگان مجهز به سیستم‌عامل گنو/لینوکس را عرضه می‌کند. در این پست با سکان آکادمی همراه باشید تا به مرور بررسی نتایجی مبنی بر اینکه این پروژه در چه مسیری قرار دارد و به کجا خواهد رسید بپردازیم.

این پروژه از سال 2012 شروع شد و پس از آن، شرکت Dell اولترابوک‌های XPS مجهز به سیستم‌عامل اوبونتو را عرضه کرد. بدون شک این دستگاه‌ها در نوع خود قوی‌ترین بودند و شرکت Dell کار مهمی انجام داد که سخت‌افزاری قدرتمند را به عقد توزیع اوبونتو از سیستم‌عامل گنو/لینوکس درآورد.

در آن زمان، Dell می‌دانست که لینوکس مشتری به خصوصی دارد و اینکه مشتری چه‌قدر مهم است. حال که لینوکس ستون فقرات تقریباً هر شرکت تجاری بزرگ دنیا است، توسعهٔ لینوکس یکی از داغ‌ترین کارها در حوزهٔ فناوری محسوب می‌شود. 

ایدهٔ راه‌اندازی Sputnik خیلی عادی بود. کمپانی دل می‌خواست پروفایل‌های مختلفی برای توسعه‌دهندگان را بر روی یک فضای ابری در دسترس قرار دهد؛ بدین معنی که اگر شما یک توسعه‌دهندهٔ وب بودید، می‌توانستید پروفایل توسعه‌دهندهٔ وب را از Sputnik دانلود کنید، سپس اولترابوک XPS مخصوص این نوع توسعه آماده می‌شد و یا اگر توسعه‌دهندهٔ اندروید بودید، پروفایل توسعه‌دهندگان اندروید را دانلود کرده و آماده به کار شوید. همچنین شرکت دل مستقیماً با کانونیکال همکاری کرد تا مطمئن شود همهٔ درایورهای ضروری تا زمان عرضه در دسترس باشند.

هدف اصلی
هدف پروژهٔ اسپوتنیک لزوماً فروختن لپ‌تاپ به کاربران لینوکسی نیست، بلکه سرعت بخشیدن به تطبیق فناوری‌های جدید با پلتفرم لینوکس است. فناوری با سرعت زیادی در حال گسترش است و در سال‌های قبل، تنها راهی که لینوکس می‌توانست پا به پای توسعهٔ سخت‌افزار حرکت کند، مهندسی معکوس بود. این قضیه زمان‌بر است، بنابراین به نظر می‌آمد لینوکس همیشه دنباله‌رو مسیر تکنولوژی‌های جدید بود.

در حقیقت، طی سال‌های گذشته، لینوکس باعث تحول بسیار زیاد تکنولوژی به خصوص در زمینهٔ سرورها شده است. اما یکسری فناوری‌های جدید همیشه بودند که در حوزهٔ لینوکس مهجور باقی مانده بودند و اینجا بود که اسپوتنیک وارد عمل شد. شرکت دل از طریق همکاری با شرکت‌هایی نظیر کانونیکال، می‌تواند تضمین دهد که لینوکس درایورهای لازم برای چیزهایی شبیه صفحه نمایش 4K، پردازندهٔ Skylake و پورت‌های Thunderbolt را خواهد داشت.

از توسعه تا کاربر
واضح است که پروژهٔ اسپوتنیک برای توسعه‌دهندگان آماده شده است. این لپ‌تاپ‌ها دارای ردهٔ قیمتی بالایی هستند که باعث می‌شود به ذائقهٔ کاربران معمولی خوش نیاید. به دلیل همکاری دل با کانونیکال، این دو شرکت سرانجام راه‌حلی جز آپدیت‌های منظم اوبونتو مقابل خود نمی‌بینند چرا که بسیاری از درایورهای توسعه داده شده برای XPS مخالف جریان کرنل لینوکس است.

آینده در دست کیست؟
شرکت دل کارهای بزرگی انجام داده است. نه فقط برای خودش، بلکه برای مشتریان سخت‌پسند و مهم‌تر از آن جامعهٔ اپن‌سورس و لینوکس. آنها قبلاً ثابت کردند که وقت خود را به لینوکس اختصاص داده‌اند و این بار با پروژهٔ Sputnik این کار را تکرار کردند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon