Rolls-Royce Robotic Roaches: رباتی به اندازهٔ سوسک با قابلیت تعمیر موتور هواپیما

Rolls-Royce Robotic Roaches: رباتی به اندازهٔ سوسک با قابلیت تعمیر موتور هواپیما

Rolls-Royce، شرکتی که بیشتر به خاطر طراحی و ساخت موتورهای هواپیما و خودروهای لوکس شناخته می‌شود، دست به طراحی ربات‌هایی در حد و اندازهٔ سوسک‌های کوچکی زده که می‌توانند در فضا‌های محدودی داخل موتور هواپیما قرار گرفته و مشکلات احتمالی آن بخش را شناسایی کرده و همچنین تعمیرات روتین مورد نیاز برای آن قطعه را انجام دهند.

سوسک‌های رباتیک این کمپانی اندازه‌ای حدود 15 میلی‌متر و وزن بسیار کمی دارند. هر یک از این سوسک‌ها مجهز به دوربینی برای اِسکن سه‌بُعدی است که به مهندسان این امکان را می‌دهد تا قبل از دست به کار شدن سوسک رباتیک برای انجام تعمیر مورد نظر، مشکل را به دقت ارزیابی کنند. James Cell، متخصص تکنولوژی کمپانی رولزرویس، در این‌باره می‌گوید:

این ربات‌ها می‌تونن به قسمت‌های مختلف از فضای بسته‌ای که دچار آتش‌سوزی شده، وارد بشن. در حالی که اگه ما بخواهیم این کار رو به کمک نیروی انسانی انجام بدیم، به چیزی بیش از پنج ساعت زمان نیاز داریم اما این ربات‌ها ظرف پنج دقیقه چنین کاری رو انجام می‌دن!

جالب است بدانید که این ربات‌ها در یک صف کار می‌کنند؛ برای مثال، ربات اول وارد محفظهٔ آتش‌گرفته می‌شود تا بتواند خطرات موجود را شناسایی کرده و در حد امکان آن‌ها را رفع کند و در ادامه ربات دوم می‌تواند کار تعمیر آن ناحیه را تکمیل کند و در نهایت هم ربات‌ها به‌ گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شوند که پس از انجام کار مورد نظر، فضا را ترک کنند.

در واقع طراحی ربات‌ها به شکلی است هر یک از آن‌ها یک تخصص دارد (دقیقاً شبیه به مهندسانی که هر یک توان انجام یک کار را به طور تخصصی دارد.) به عبارت دیگر، این سیستم اختصاصی ربات‌ها است که اجازۀ انجام کارهای ساده و یا تشخیص مشکلات را به آن‌ها می‌دهد؛ همچنین این امر بدین معنا است افرادی که مهارت کمتری در انجام کارها دارند، می‌توانند از این ربات‌ها برای شناسایی مسائل ساده استفاده کنند و این در حالی است که با برنامه‌ریزی مجدد، می‌توان این ربات‌ها برای انجام کارهای پیچیده‌تر برنامه‌ریزی کرد. 

نظرات
اگر login نکردی برامون ایمیلت رو بنویس: