Regexper: ابزاری برای نمایش رجیکس به صورت گرافیکی

Regexper: ابزاری برای نمایش رجیکس به صورت گرافیکی

همیشه تحلیل یک رجیکس تودرتو و پیچیده برای دولوپرها فارغ از این که مبتدی هستند یا حرفه‌ای، کار خسته‌کننده‌ای بوده است؛ اما با کمک ابزار Regexper می‌توان رگیولار اکسپرشن‌ها را در قالب نمودار و به صورت گرافیکی مشاهده و بررسی کرد (برای آشنایی بیشتر با این اصطلاح می‌توانید به دورهٔ آموزش رگیولار اکسپرشن مراجعه نمایید.)

در واقع، با کمک رگولار اکسپرشن‌ها می‌توان در یک استرینگ به راحتی قسمت‌هایی را که شامل یک الگوی مشخص می‌شوند شناسایی کرد حتی بدون اینکه نیاز باشد کل استرینگ (رشته) را برای پیدا کردن عبارت مورد نظر جستجو کنید (مثلاً با کمک الگوی نوشته شده در تصویر فوق، می‌توان ایمیل‌های درون یک متن را پیدا کرد).

اما همیشه کار به همین راحتی هم نیست. بسته به مسئله‌ای که با آن مواجه می‌شوید، ممکن است به یک الگوی رجیکس پیچیده در برنامه‌ٔ خود نیاز پیدا کنید. برای رصد کردن همچنین عبارتی باید دست به کد شده و هر قسمت از الگویتان را به صورت مجزا تحلیل کنید. برای مثال، فرض کنید می‌خواهید هر چیزی که برابر با الگوی زیر است را بیابید:

^!?\[((?:\[[^\]]*\]|[^\[\]]|\](?=[^\[]*\]))*)\]\(\s*<?([^()"'>]*(?:(?:\(.*\))[^\s>'"]*|[^()"'>]*))>?(?:\s+['"]([\s\S]*?)['"])?\s*\)

حتی فکرش هم ترسناک است! اگر در همچنین موقعیتی قرار گرفتید، پیشنهاد می‌کنیم ابزار Regexper را امتحان کنید. این ابزار آنلاین به شما کمک می‌کند تا به راحتی و با یک کلیک، عبارت رجیکس مد نظر خود را به صورت گرافیکی و در قالب نمودار مشاهده کنید.

اِلِمان‌ها و شمایل استفاده شده در این ابزار، یک تجربهٔ جالب و کاربردی را در رابطه با تحلیل رجیکس‌های پیچیده به شما می‌دهد. روش کار به این صورت است که این ابزار عبارت رجیکس را از ابتدا مرور و با تحلیل هر قسمت از آن، نماد گرافیکی مناسب را نمایش می‌دهد (همان‌طور که در تصویر فوق مشخص است). در انتها شما با یک نگاه می‌توانید کل عبارت رجیکس را بررسی کنید و قسمت‌هایی که احیاناً نیاز به تغییر دارند را اصلاح کنید.

در پایان لازم به ذکر است که Regexper یک ابزار اپن‌سورس است که سورس آن در ریپازیتوری Regexper در گیت‌هاب قابل دسترسی است.

نظرات
اگر login نکردی برامون ایمیلت رو بنویس: