Red Star: سیستم‌عاملی که شهروندان کرهٔ شمالی استفاده می‌کنند

Red Star: سیستم‌عاملی که شهروندان کرهٔ شمالی استفاده می‌کنند

کارمند سابق گوگل (Will Scott) یکی از معدود کسانی است که توانسته از کشور کرهٔ شمالی دیدن کند اما در عین حال، دست‌‌ خالی هم به آمریکا بازنگردد! وی که به‌ منظور بازدید از دانشگاه علم‌وفناوری پیونگ یانگ عازم این کشور شد، یک نسخه از سیستم‌عامل مورد استفاده در این کشور تحت عنوان Red Star 3 را تهیه کرد.

تا پیش از این سفر، اطلاعات زیادی در این مورد در دست نبود اما پس از بررسی این OS، مشخص شد که شباهت زیادی به MacOS X دارد و این در حالی است که کرهٔ شمالی سال‌ها از Windows به عنوان سیستم‌عامل‌ رایج در این کشور استفاده می‌کرد. 

وال‌پیپرهای خارق‌العاده و حذف کامل تایم‌زون کرهٔ جنوبی، جزو آن چیزهایی است که استفاده از یک کامپیوتر را در کرهٔ شمالی از سایر کشورها متمایز می‌کند! هنگام نصب این سیستم‌عامل، از شما خواسته می‌شود که کشور محل سکونت خود را مشخص کنید و در این میان، کرهٔ جنوبی تنها کشوری است نامش به چشم نمی‌خورد!

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، شباهت زیادی میان Red Star 3 و  MacOS X وجود دارد (X در MacOS X می‌بایست ۱۰ خوانده شود) و دلیل آن صرفاً علاقهٔ رهبر دیکتاتور کرهٔ شمالی و عادت او به استفاده از آی‌مک بوده است. علاوه بر این، نرم‌افزار مرورگر این سیستم‌عامل Naenara نام دارد که نسخه‌ای فورک شده و البته پیشرفته‌تری از فایرفاکس است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon