Quantum Katas: پروژه‌ای اپن‌سورس به منظور آموزش محاسبات کوانتومی و زبان #Q

Quantum Katas: پروژه‌ای اپن‌سورس به منظور آموزش محاسبات کوانتومی و زبان #Q

عقیدۀ مایکروسافت بر این است که محاسبات کوانتومی قابلیت ایجاد تحولی عظیم در دنیا فناوری را دارا است و از همین روی در راستای توسعۀ محاسبات کوانتومی گام‌‌های بزرگی برداشته است به طوری که این کمپانی زبان برنامه‌نویسی کوانتومی خود تحت عنوان #Q را پیش از این معرفی کرد (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ مایکروسافت زبان برنامه‌نویسی کوانتومی #Q را معرفی کرد! مراجعه نمایید.) در ادامهٔ فعالیت در این حوزه، کمپانی مایکروسافت روی پروژهٔ اپن‌سورسی تحت عنوان Quantum Katas کار می‌کند که هدفش آموزش محاسبات کوانتومی و برنامه‌نویسی با زبان کیوشارپ به کاربران است.

Quantum Katas شامل چندین پروژه است که هر کدام از آن‌ها یک Kata نامیده می‌شود. در واقع، این پروژه‌‌ها مقدمات مفاهیمی همچون Quantum Computing Gate ،Superposition و Measurements و همچنین الگوریتم Deutsch-Jozsa را شامل می‌شوند (طبق اعلام کمپانی مایکروسافت، هر کاتا پروژه‌ای جداگانه است که یکسری تَسک‌ها در رابطه با یک موضوع محاسبات کوانتومی خاص را ارائه می‌دهد.)

لازم به ذکر است که برای استفاده از این ابزار اپن‌سورس، بایستی کیت توسعۀ مربوط به محاسبات کوانتومی تحت عنوان Quantum Development Kit را روی سیستم‌عامل خود نصب کنید و نیاز به توضیح نیست که امکان نصب این ابزار روی سیستم‌عامل‌هایی همچون ویندوز، لینوکس و مک وجود دارد.

نظرات
اگر login نکردی برامون ایمیلت رو بنویس: