Princeton IoT Inspector: ابزاری اپن‌سورس جهت رصد کردن رفتار دیوایس‌های هوشمند IoT

Princeton IoT Inspector: ابزاری اپن‌سورس جهت رصد کردن رفتار دیوایس‌های هوشمند IoT

با پررنگ‌تر شدن استفاده از دیوایس‌های هوشمندی که دائم در حال رصد کردن رفتار کاربران‌شان هستند، این نیاز احساس می‌گردد تا راه‌کارهایی را به کار گرفت تا از آن طریق ترافیک شبکهٔ آن‌ها را تحت بررسی قرار داد تا در نهایت بتوان جلوی هر گونه رفتار غیرعادی را گرفت.

Princeton IoT Inspector یک ابزار تحت دسکتاپ اپن‌سورس است که این امکان را در اختیار شما می‌گذارد تا به صورت خودکار دست به آنالیز ترافیک شبکه‌ای که توسط دیوایس‌های اینترنت اشیاء استفاده می‌شود بزنید (جهت آشنایی بیشتر با مفهوم IoT، به مقالهٔ اینترنت اشیاء چیست؟ مراجعه نمایید.) گروهی از محققین دانشگاه Princeton در کالیفرنیا که دست به توسعهٔ این ابزار اپن‌سورس زده‌اند بر این باورند که Princeton IoT Inspector پاسخی به دغدغه‌های زیر است:

- دیوایس‌های هوشمند با چه سرویس‌هایی ارتباط دارند: در واقع، این ابزار به کاربران کمک می‌کند تا بیابند که دستگاه هوشمندشان با کدام سرویس‌های به اصطلاح Third-party دست به تبادل داده می‌زنند.

- چه نوع اطلاعات جمع‌آوری می‌شود: با استفاده از این ابزار، مشخص می‌شود که چه نوع دیتایی از کاربران جمع‌آوری شده و آیا آن داده‌ها با سایر سرویس‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند یا خیر.

- آیا دیوایس‌های هوشمند هک شده‌اند: با به‌کارگیری الگوریتم‌های خاصی، رفتار دستگاه‌های مرتبط یا اینترنت اشیاء رصد شده و در نهایت مشخص می‌شود که آیا یک دیوایس هک شده است یا خیر.

همچنین این ابزار کمک می‌کند مسائل مرتبط با امنیت و حریم خصوصی را در قالب جداول و نمودارهای مختلف مورد بررسی قرار دهید و این در حالی است که به منظور استفاده از آن نیاز به هیچ‌گونه دانش فنی خاصی نیست.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس