Mssql-cli: سرویس کامندلاین اپن‌سورس مایکروسافت برای SQL Server

Mssql-cli: سرویس کامندلاین اپن‌سورس مایکروسافت برای SQL Server

Mssql-cli یک ابزار جامع، نوین و کاربرپسند کامندلاین است که به صورت اپن‌سورس منتشر شده است. شرکت مایکروسافت که SQL Server 2017 قابل استفاده تحت سیستم‌عامل گنو/لینوکس را در اوایل سال گذشتهٔ میلادی (2017) منتشر نمود، اکنون ابزاری به نام Mssql-cli را برای SQL Server منتشر نموده است که علاوه بر قابلیت کاربرد در پلتفرم‌های مختلف، از امکانات پیشرفته‌ای مانند تکمیل خودکار دستورات (Auto Completion) و برجسته‌سازی سینتکس (Syntax Highlighting) و بسیاری قابلیت‌های دیگر برخوردار است.

Mssql-cli به زبان پایتون و بر مبنای دو رابط کامندلاین پرطرفدار و محبوب -یعنی pgcli و mycli- نوشته شده است. این ابزار تحت مجوز اپن‌سورس BSD 3 Clause منتشر شده و سورس‌کد آن در گیت‌هاب در دسترس است. mssql-cli به طور رسمی در ویندوز، لینوکس و مک‌ پشتیباتی شده و با نسخه‌های 2.7، 3.4 و بالاتر پایتون سازگار است. برخی را شاخص‌ترین ویژگی‌های این ابزار عبارتند از:

Auto Completion
هنگامی که کاربر نوشتن دستوری را آغاز می‌کند، این ابزار فهرستی از پیشنهادات را برای تکمیل دستور ارائه می‌کند که این پیشنهادات اصطلاحاً Context-aware هستند. به عنوان مثال، پس از تایپ کلمهٔ کلیدی FROM، فهرستی از نام جداول موجود در دیتابیس فعلی مورد استفاده پیشنهاد داده می‌شود. این ویژگی علاوه بر این‌ که سبب می‌شود تا نیاز به تایپ کمتری داشته باشید، ابزار بسیار خوبی برای بررسی و آشنایی با دیتابیس‌های جدید نیز می‌باشد.

Syntax Highlighting
دستورات SQL ورودی به صورت هایلات شده نمایش داده می‌شوند که علاوه بر زیبایی ظاهری، از بروز خطاهای کدنویسی نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

Auto Escaping
نیاز به توضیح نیست که در دنیای توسعهٔ نرم‌افزار ما مجاز به استفاده از کلیدواژگان زبان‌های مختلف به عنوان نام متغیر، نام جدول و ... نیستیم و قابلیت Auto Escaping ابزار Mssql-cli این بررسی را به صورت خودکار برای ما انجام می‌دهد.

Configuration
فایل کانفیگ (پیکربندی) این ابزار در سیستم‌های اصطلاحاً Unix-like در مسیر config/mssqlcli/config./~ و در سیستم‌های ویندوزی در مسیر \C:\Users\<Username>\AppData\Local\dbcli\mssqlcli قرار دارد و با استفاده از مثال‌هایی، کاملاً مستندسازی شده است. این ابزار با پیش‌فرض‌های معقول و مناسبی ارائه شده و بنابراین تنها در صورتی که این پیش‌فرض‌ها پاسخ‌گوی نیاز کاربر نباشند، به اعمال تغییرات بیشتر نیاز خواهد بود.

History
هر ابزاری که بتوان در آن به درج داده‌ها پرداخت می‌بایست دارای قابلیت تاریخچهٔ تغییرات باشد و ابزار Mssql-cli نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این ابزار، علاوه بر اینکه با استفاده از فلش‌های بالا/پایین می‌توانید به تاریخچهٔ دستورات تایپ شدهٔ خود دسترسی داشته باشید، در فهرست پیشنهادات نیز دستورات تایپ شدهٔ قبلی به شما ارائه شده و در اختیار شما قرار می‌گیرند.

نصب Mssql-cli
این ابزار را می‌توان با استفاده از باینری‌های مایکروسافت و یا pip به صورت زیر نصب نمود:

$ pip install mssql-cli

پس از نصب، با وارد نمودن دستور mssql-cli --help در کامندلاین می‌توان به راهنمای این ابزار دسترسی پیدا نمود.

شرکت مایکروسافت با انتشار این ابزار نوین، کاربرپسند و در عین حال اپن‌سورس، حمایت و پشتیبانی خود از جامعهٔ اپن‌سورس را مجدد نشان داده است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس