چرا سکان آکادمی؟
Monaco Editor: ویرایشگری مبتی‌ بر وب که VS Code را قدرتمند‌تر می‌کند!

Monaco Editor: ویرایشگری مبتی‌ بر وب که VS Code را قدرتمند‌تر می‌کند!

پس از موفقیت ویراشگر محبوب VS Code، مایکروسافت از فرصت پیش آمده استفاده کرده است و پروژهٔ ویرایشگر مبتنی بر وب خود را به نام Monaco Editor به صورت اپن‌سورس عرضه کرده است.

Monaco Editor یک ویرایشگر مبتنی بر وب است که با استفاده از سورس‌کد ویژوال استودیو کد، ویرایشگر محبوب شرکت مایکروسافت، ساخته شده‌ است. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که Monaco Editor و VS Code چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که این ویرایشگر مستقیماً از سورس‌کد VS Code ساخته شده‌ است (البته در خصوص سرویس‌های مورد نیازی که برای اجرای سورس‌کد VS Code در مرورگر به آن‌ها احتیاج داریم، تغییراتی صورت گرفته است).

Monaco تحت لایسنس MIT است و مرورگر‌های Opera Safari ،Firefox ،Chrome ،Edge و IE 11 را ساپورت می‌کند؛ اما در حال حاضر مرورگر‌های موبایل و وب فریموورک‌های موبایلی این ویرایشگر را ساپورت نمی‌کنند.

ویژگی‌های شاخص Monaco Editor
- ویراشگری بسیار هوشمند با قابلیت Code Validation (البته این ویژگی فعلاً برای زبان/کد‌های TypeScript Javascript ،CSS ،LESS ،SCSS ،SCSS ،JSON و HTML اجرا شده‌ است).

- قابلیت Syntax Colorization یا رنگ‌‌آمیزی سینتکس برای کد‌های XML ،PHP ،C++ ،C# ،Razor ،Batch Markdown ،Diff ،Java ،VB ،CoffeeScript ،Handlebars ،Pug ،F# ،Lua ،Powershell ،Python SASS ،R و Objective-C.

- همچنین می‌توانید به صورت هم‌زمان تفاوت‌ها و تغییرات ایجاد شده در سورس‌کد یک ماژول/فایل را در کنار یکدیگر ببینید.

پیشنهادات بیشتر سکان بلاگ برای شما