MOCAS: قدیمی‌ترین برنامهٔ کامپیوتری دنیا که هنوز هم کار می‌کند

MOCAS: قدیمی‌ترین برنامهٔ کامپیوتری دنیا که هنوز هم کار می‌کند

MOCAS که در سال ۱۹۵۸ توسط وزارت دفاع ایالات متحده برای پیگیری قرارداد‌ها و پرداخت‌ها استفاده می‌شد، قدیمی‌ترین برنامهٔ در حال کار در دنیای نرم‌افزار به حساب می‌آید که پس از گذشت این همه سال هنوز هم با بهره‌گیری از پردازندهٔ IBM 2098 مدل E-10، سوابق و اطلاعات این سازمان را پیگیری می‌کند و در یک کلام برنامه‌ای کاربردی است.

همان‌طور که گفتیم، در سال ۱۹۵۸ وزارت دفاع ایالات متحدهٔ آمریکا یک سیستم مدیریت قرارداد راه‌اندازی کرد که این برنامه Mechanization Of Contract Administration Services یا به اختصار MOCAS نام گرفت. با به‌کارگیری یکی از مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی آن زمان تحت عنوان COBOL، این نرم‌افزار همچنان در حال کار است که رابط‌ کاربری اصلی این برنامه شامل کیبورد و کارت‌های پانچ قدیمی می‌شد اما در سال‌های بعد به مونوکروم‌ (مانیتور‌های صفحه سبز) ارتقاء پیدا کرد که بسیار شبیه ترمینال امروزی بودند و بیشتر توسط شرکت‌های هواپیمایی، بانک‌ها و شرکت‌های مخابراتی استفاده می‌شدند و با گذشت زمان، رابط‌های کاربری جدیدی برای کار با MOCAS ساخته شدند که همین باعث افزایش طول عمر این سیستم شد.

حتماً فکر می‌کنید که چرا به‌ جای ساخت رابط‌های کاربری جدید، یک سیستم جدید را به عنوان جایگزین این سیستم قدیمی توسعه نداده‌اند؟ البته تلاش‌های متعددی برای انجام این کار صورت گرفت اما در نهایت به دلایل مشخصی مانند هزینه‌ها و پیچیدگی انتقال اطلاعات بین دو سیستم با شکست مواجه شدند و امروزه MOCAS هزاران قرارداد را با ارزشی معادل ۱.۳ میلیارد دلار را مدیریت می‌کند و این در حالی است که با بهره‌گیری از IBM 2098 مدل E-10 با تنها ۶ گیگابایت رم، ۳۹۷ میلیون دستور را در هر ثانیه اجرا می‌کند که به گفتهٔ مجلهٔ تکنولوژی MIT، این نرم‌افزار قدیمی‌ترین برنامهٔ کامپیوتری مورد تأیید آن‌ها است. 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon