Micro: یک ادیتور متنی مدرن، کراس‌پلتفرم و اپن‌سورس مبتنی بر ترمینال

Micro: یک ادیتور متنی مدرن، کراس‌پلتفرم و اپن‌سورس مبتنی بر ترمینال

Micro یک ادیتور متنی کراس‌پلتفرم است که تمام قابلیت‌های ترمینال‌های مدرن را دارا است به طوری که کار با این ادیتور بسیار آسان بوده و برای ویرایش فایل‌های مختلف، نیاز به هیچ برنامۀ دیگری ندارید؛ به عبارت دیگر، می‌توانید فقط از ادیتور میکرو به عنوان یک ادیتوری جامع، کامل و بدون نیاز به هیچ‌گونه دیپِندسی (وابستگی) استفاده کنید.

استفادۀ آسان
مهم‌ترین ویژگی نرم‌افزار اپن‌سورس Micro قابلیت نصب آسان آن است. این ادیتور اصطلاحاً Static Binary بوده و برای نصب آن نیاز به هیچ‌گونه دیپندسی نیست.

قابلیت شخصی‌سازی بالا
در این ادیتور با استفاده از فایل‌هایی با فرمت‌ json. به‌ سادگی می‌توانید موارد مد نظر خود را روی ادیتور پیکربندی کنید و مثلاً کلیدهای ترکیبی جدیدی را به دلخواه خود ایجاد کنید. در واقع، کلیدهای ترکیبی Micro با سایر ادیتورها مشترک بوده و همان کلیدهایی است که از یک ادیتور ساده انتظار می‌رود (همچنین می‌توانید هر یک از این ترکیب‌ها را با استفاده از فایلی تحت عنوان bindings.json بازنویسی کنید.) علاوه بر این، اگر تمایل به افزایش قابلیت‌های ادیتور خود دارید، می‌توانید از زبان برنامه‌نویسی Lua برای توسعهٔ آن استفاده کنید.

رنگ‌بندی و هایلایت سورس‌کد
به طور پیش‌فرض، میکرو از بیش از 75 زبان برنامه‌نویسی، 7 پالت رنگی برای سینتکس زبان‌ها و تِم‌های بسیار زیاد برای محیط ادیتور پشتیبانی می‌کند و می‌توانید هر کدام از طرح رنگ‌های دلخواه را برای سینتکس زبان خود انتخاب کنید! همچنین به‌ سادگی خواهید توانست فایل‌های مربوط به سینتکس و طرح رنگ دلخواه خود را ایجاد کنید.

قابلیت به اصطلاح Multiple Cursors
ادیتور Micro نیز به سَبک ادیتوری همچون Sublime، امکان نوشتن هم‌زمان متن با چند کِرسِر را برای دولوپرها فراهم می‌کند که با این ویژگی، توانایی دولوپرها در کدنویسی در ترمینال افزایش می‌یابد.

امکان پلاگین‌نویسی
Micro دارای یک سیستم پلاگین کامل است که این پلاگین‌ها با زبان Lua نوشته می‌شوند و در ادیتور میکرو یک پلاگین مَنجِر هم برای دسترسی به آن‌ها وجود دارد که امکان دانلود و نصب خودکار پلاگین‌ها را برای دولوپرها فراهم می‌کند.

پشتیبانی از ماوس
Micro به خوبی از ماوس پشتیبانی می‌کند به طوری که می‌توانید در این ادیتور، ماوس را بر روی متن بکشید تا متن انتخاب شود، با دو بار کلیک کلمه‌ای را انتخاب کنید و با سه بار کلیک، کل خط را انتخاب کنید.

امکان بَش اِسکریپتینگ
امکان اجرای یک شِل تعاملی واقعی از داخل ادیتور Micro وجود دارد. به عبارت دیگر، می‌توانید محیط ادیتور میکرو را بخش‌بندی کرده و در یک قسمت کدنویسی کنید و در قسمت دیگر آن، بَش اِسکریپتینگ کنید.

شنیدن این اپیزود از رادیوفول‌استک را به شما پیشنهاد می‌دهیم

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس