Leader خوب بودن از یک Follower خوب بودن شروع می‌شود!

Leader خوب بودن از یک Follower خوب بودن شروع می‌شود!

برای کسانی که آرزو می‌کنند رهبران تأثیرگذاری باشند، توصیه‌های مفید زیادی وجود دارد و یکی از نکاتی که می‌تواند در این زمینه مفید باشد این است که اگر می‌خواهید لیدر موفقی باشید، باید اطمینان حاصل کنید که به عنوان یک رهبر شناخته شده‌اید نَه یک فالوور که برای نیل به این هدف هم بارها و بارها در کنفرانس‌های و مقالات مختلف گفته شده که باید از فرصت‌های مختلف برای هدایت اعضای تیم خود بهره بگیرید و رفتاری شایسته با ایشان داشته باشید اما همان‌طور که در کتاب The New Psychology of Leadership گفته شده، کلید موفقیت در رهبری و هدایت تیم این است که به جای استفاده از واژهٔ فردی من، از واژهٔ جمعی ما استفاده کنیم. به عبارت دیگر، لیدرشیپ پیشرفتی تدریجی و مداوم است که از رابطهٔ بین رهبران و پیروان ایشان پدیدار می‌شود و این مهم زمانی اتفاق می‌افتد که تک‌تک اعضای تیم بدانند عضوی از یک گروه بوده و رهبر ایشان هیچ‌‌گونه برتری نسبت به آن‌ها ندارد!

اساساً برچسب خوب را روی رهبرانی می‌توان زد که رفتارشان نشان دهد یکی از ما هستند به طوری که ارزش‌ها، علائق و تجربه‌های مشترکی با ما دارند و به جای اینکه فقط به علائق، ارزش‌ها و اهداف شخصی خود اهمیت دهند، به دنبال پیشرفت همهٔ اعضای گروه هستند.

برای اثبات درستی چنین دیدگاهی، از تستی استفاده شد که در آن 218 نفر از اعضای بااستعداد مرد در Royal Marines (یکی از زیرشاخه‌های ارتش بریتانیا) مورد بررسی قرار گرفتند که می‌بایست به یکسری آزمون‌های روانشناختی پاسخ می‌دادند. همچنین تستی دیگر انجام شد که در آن از گروهی از سربازها به عنوان فرمانده استفاده شد (دوره‌ای 32 هفته‌ای که شامل تمرین پیاده‌ نظام در محیطی بزرگ و با شرایطی سخت بود تا نحوهٔ هدایت نیروها مشخص شود.)

در طول این عملیات، فرماندهان نظامی واقعی هم حضور داشتند که باید به کسانی که بیشترین توانایی را در هدایت و رهبری نیروها نشان داده بودند رأی می‌دادند. در واقع، ایشان باید به کسانی که به معنای واقعی کلمه رهبر بودند رأی می‌دادند و جالب است بدانید گروهی از افراد که خود را کاملاً رهبری مقتدر قلمداد می‌کردند و به همکاران خود دستور می‌دادند، قادر به متقاعد کردن آن‌ها نبودند! بلکه در عوض گروهی که خود را به عنوان پیرو معرفی کردند، (که توسط فرماندهان واقعی شناسایی شدند) در نهایت به عنوان یک رهبر خوب شناخته شدند.

در حقیقت، به نظر می‌رسد حتی کسانی که می‌خواهند رهبری کنند، باید با پیروی از کارکنان و همکاران خود این کار را شروع کنند و همان‌طور که این تست‌ها و اطلاعات به ما نشان‌ می‌دهند، افرادی که می‌خواهند خود را تافته‌ای جدا بافته از دیگر اعضای تیم‌شان قلمداد کنند، در واقع حکم شکست خود را امضاء کرده‌اند!

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon