ITU اعلام کرد که سنگاپور امن‌ترین کشور از لحاظ سایبری در سال 2017 بود

ITU اعلام کرد که سنگاپور امن‌ترین کشور از لحاظ سایبری در سال 2017 بود

ایالات متحدهٔ آمریکا بخشی از بهترین زیرساخت‌های امنیت سایبری جهان را دارا است و بر اساس تحقیقات انجام شده توسط ITU (دپارتمان فناوری ارتباطات بین‌الملل سازمان ملل متحد)، آمریکا پس از سنگاپور در جایگاه دوم قرار دارد! این تحقیق که در سال 2017 صورت گرفت، کشورها را بر اساس معیارهایی دسته‌بندی می‌کند که از آن جمله می‌توان به توانایی تعقیب هکرها، قدرت تکنیکی در پیشگیری از حملات سایبری، قوای محلی در حوزهٔ‌ امنیت سایبری و در نهایت اینکه دولت‌ها در این خصوص چه تمهیداتی اندیشیده‌اند، اشاره کرد. 

آمریکا با نمره بالای 90% در زمینهٔ قانونمندی و همچنین توانایی تکنیکی و سازماندهی، بسیار خوش درخشید اما زمانی که نوبت به میزان همکاری با سایر کشورها رسید، این کشور با امتیاز 73٪، در جایگاهی متوسط قرار گرفت. در این تحقیق، سنگاپور با 92% صدرنشین است و آمریکا با 91% نایب قهرمان و مالزی با 89% مقام سوم را به‌ خود اختصاص داد. علاوه‌ بر این سه کشور، کشورهای پیشرفتهٔ دیگری همچون فرانسه، کانادا، استرالیا و کشورهای نه‌ چندان پیشرفته‌ای همچون اِستونی، ماریتوس و گرجستان نیز در میان این ده کشور معرفی شده توسط ITU به چشم می‌خورند (در این میان، تنها نام یک کشور از خاورمیانه دیده شد که جایی نیست جز عُمان که در ردهٔ چهارم قرار گرفت.)

این دومین باری بود که ITU اقدام به انجام تحقیق در حوزهٔ امنیت سایبری کرده است به طوری که پیش از این نیز در سال 2014، تحقیقی مشابه انجام شد و این سازمان اعلام کرد که اگرچه امنیت سایبری پیشرفت چشمگیری داشته است، اما هکرها هم بسیار ماهرانه‌تر از قبل حمله کرده و گاهی‌ اوقات کشورها را غافل‌گیر می‌کنند (با مراجعه به لینک Global Cybersecurity Index 2017 می‌توانید گزارش کامل را دریافت نمایید.)

این جدول رده‌بندی در واقع حاصل توزیع پرسشنامه‌ای میان 193 کشور بود و این در حالی است که از این تعداد، 59 کشور هرگز حاضر به شرکت در این تحقیق نشده و به سؤالات پاسخ ندادند! در همین راستا Brahima Sanuo، مدیر ITU، گفته است:

دولت‌ها در همهٔ دنیا فهمیده‌اند که تحولات دیجیتالی نقشی اساسی در افزایش رفاه و راحتی هموطنان‌شان داره و به همین دلیل اون‌ها می‌دونن که باید تمام تلاش خودشون رو برای بالا بردن امنیت سایبری مردم کشورشون بکنن. 

به‌ نظر شما اوضاع امنیت سایبری در ایران چگونه است و آیا در ارتباط با زیرساخت‌های امنیتی اطلاعاتی دارید؟ نظرات، دیدگاه و تجربیات خود را با سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon