Itty Bitty: ابزاری اپن‌سورس برای ایجاد یک میکروسایت فقط ظرف چند ثانیه!

Itty Bitty: ابزاری اپن‌سورس برای ایجاد یک میکروسایت فقط ظرف چند ثانیه!

Itty Bitty ابزاری تحت وب است که توسط Nicholas Jitkoff، کارمند سابق گوگل به صورت اپن‌سورس طراحی شده که می‌توانید از آن برای ساخت میکروسایت‌ استفاده کنید (Microsite در واقع زیرمجموعه‌ای از وب‌سایت اصلی است اما معمولاً محتوایی به غیر از آنچه که هدف اصلی سایت است در آن به نمایش گذاشته می‌شود. مثل اینکه در یک سایت تولیدکنندۀ نوشابه، یک صفحۀ کمپین حمایتی از کودکان کار ایجاد شود که به آن صفحه، میکروسایت می‌گویند.) 

Itty Bitty در لغت به معنای کوچک است که به نظر می‌رسد از واژهٔ Ittle Bitty گرفته شده باشد که خود این اصطلاح نیز احتمالاً برگرفته از Little Bit باشد. نکتۀ قابل‌توجه در مورد Itty Bitty این است که هر میکروسایتی می‌تواند لینک‌ اختصاصی به اصطلاح اِنکریپت‌شدهٔ خود را برای اشتراک‌گذاری داشته باشد. ساز و کار این سرویس رایگان و اپن‌سورس بدین صورت است که وقتی آدرس URL مورد نظر باز می‌شود، داده‌ها در سمت گیرنده بارگیری می‌شوند. از جمله قابلیت‌های کلیدی Itty Bitty می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ساخت یک میکروسایت با استفاده از فیچرهای اصلی زبان HTML
- درج ایموجی
- استفاده از کدهای ASCII‌ در طراحی صفحات (ASCII مخفف عبارت American Standard Code for Information Interchange است به معنی کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات.)
- استفاده از لینک‌های Codepen
- استفاده از QR Code برای اشتراک‌گذاری میکروسایت خود
- رایگان و اپن‌سورس (مشاهدهٔ ریپازیتوری Itty Bitty در گیت‌هاب)

آشنایی با نحوهٔ کارکرد سرویس Itty Bitty
این سرویس محتوای در نظر گرفته شده توسط کاربر را در فضایی که اصطلاحاً Fragment نامیده می‌شود ذخیره می‌سازد. به طور مثال، لینک یک میکروسایت به صورت زیر است:

https://itty.bitty.site/#SokanAcademy.com_Microsite/?XQAAAAIjAAAAAAAAAAAqGgknZByHhqczCuvnwLkD390Dw1LRAUVw2qRd4A6eZDbL2lbl6v/+95AA

هرآنچه که پس از علامت # قرار می‌گیرد، فرگمنت نامیده می‌شود که با استفاده از الگوریتم Lempel–Ziv–Markov Chain فشرده‌سازی شده و اختصاصی میکروسایت ما است.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. دیدگاه شما در مورد این سرویس اپن‌سورس چیست؟ همچنین می‌توانید با Itty Bitty یک میکروسایت درست کرده و لینک آن و تجربیات حاصل از این کار را با دیگر کاربران سکان‌آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon