Iridium: مرورگری مبتنی بر کرومیوم اما به مراتب امن‌تر!

Iridium: مرورگری مبتنی بر کرومیوم اما به مراتب امن‌تر!

این روزها برای انتخاب یک مرورگر، گزینه‌های زیادی پیش‌ رو داریم. گوگل کروم که این روزها خیلی میان کاربران محبوب است، مرورگری سریع، کاربرپسند و بسیار قابل سفارشی‌‌سازی است؛ اما بحث حریم خصوصی و امنیت که به میان بیاید، خیلی چنگی به دل نمی‌زند زیرا حجم زیادی از اطلاعات کاربران را در سرورهای عظیم گوگل ذخیره و نگهداری می‌کند! حال در این بین، راه‌حل جدیدی تحت عنوان Iridium پیش روی شما قرار گرفته‌ است که ادعا می‌کند نقاط ضعف گوگل کروم را مرتفع ساخته است.

Iridium مرورگری مبتنی بر پروژهٔ کرومیوم است؛ یعنی همان پروژه‌ای که گوگل کروم، اپرا و یک سری از دیگر مرورگرها بر پایهٔ آن کدنویسی شده‌اند اما تفاوت از اینجا ناشی می‌شود که تیم ایریدیوم بر روی این پروژهٔ اپن‌سورس کار کرده تا آن را برای حفظ هرچه بیشتر حریم خصوصی کاربران، اصلاح و بهینه‌سازی کند. از جمله اقداماتی که این مرورگر برای حفظ امنیت شما انجام داده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- غیرفعال کردن پلاگین‌های ارائه شده توسط سیستم
- مسدود کردن کوکی‌های به اصطلاح Third-party به طور پیش‌فرض
- ذخیره نشدن پسوردها به طور پیش‌فرض
- غیرفعال کردن سرویس ترجمهٔ گوگل
- غیرفعال کردن پیش‌بینی Network/DNS به طور پیش‌فرض

و همچنین ده‌ها ویژگی دیگر که به طور معمول در مرورگرهای دیگر فعال هستند، در این مرورگر به طور پیش‌فرض غیرفعال بوده و تنها با اجازه‌ٔ خود کاربر فعال می‌شوند.

از لحاظ سرعت و سهولت استفاده هم می‌توان گفت که این مرورگر بسیار سریع بوده و حتی سایت‌های سنگین را هم سریع رندر و لود می‌کند و همین‌طور استفاده از آن به دانش و بلدی خاصی احتیاج نداشته و هر کس بخواهد می‌تواند به راحتی از آن استفاده کند. لازم به ذکر است که ایریدیوم هم‌اکنون برای کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس عرضه شده و می‌توانند از آن استفاده نمایند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon