Ink To Code: محصولی از مایکروسافت به منظور تبدیل ایده به کد

Ink To Code: محصولی از مایکروسافت به منظور تبدیل ایده به کد

در عصر دیجیتال نیز هنوز هم بسیاری از ایده‌ها از طراحی اولیۀ آن‌ها بر روی کاغذ آغاز می‌شوند. تبدیل طرح اولیۀ روی کاغذ به یک اپلیکیشن یا سرویس آنلاین، می‌تواند کاری دشوار باشد اما این در حالی است که کمپانی مایکروسافت در تلاش است تا این پروسه را با ارائۀ پروژۀ خلاقانهٔ به نام Ink To Code تسهیل کند.

یک ورک‌فلو رایج برای این کار، شامل طرح‌ریزی ایده سپس استفاده از نرم‌افزارهای آنلاینی طراحی همچون Sketch یا نرم‌افزار معروف و قدرتمند Photoshop برای طراحی و اسکلت‌بندی اولیۀ این ایده است؛ اسکلت اولیۀ یک ایده در واقع یک مدل سه‌بُعدی است که شامل خطوط و حالات مختلف طرح می‌شود. Alex Corrado، مهندس ارشد نرم‌افزار در تیم Xamarin Designer و مبتکر پروژۀ Ink To Code در این باره می‌گوید:

ایده‌پردازی برای یک اپلیکیشن یا یک ویژگی جدید بر روی کاغذ یکی از سریع‌ترین و طبیعی‌ترین قسمت‌های طوفان مغزی (Brain Storming) هست اما در نهایت، پس از طراحی این ایده روی کاغذ، باید این طرح اولیه رو به کد تبدیل کنید و زودتر از اون که فکرش رو بکنید، این طرح اولیه باید به یک طرح بزرگ و کامل تبدیل بشه.

Ink To Code نرم‌افزاری است که کارکرد بسیار ساده‌ای دارا است. طرح‌های اولیه با مجموعه‌ای از نمادها که برای طراحی و قرار دادن اِلِمان‌هایی مانند فیلدهای متنی و تصویر است، طراحی می‌شوند. به خاطر داشته باشید که این پروژه تحت هیچ عنوان ترجمۀ تحت‌اللفظیِ Ink To Code (تبدیل ایدهٔ روی کاغذ به اپلیکیشن) نیست؛ در واقع، از کاربران خواسته می‌شود تا به‌ وسیلۀ یک قلم، طرح اولیه را به یک برنامۀ قابل‌استفاده روی ویندوز 10 طراحی کنند.

در این نرم‌افزار، طراحان اسکلت اولیۀ اپلیکیشن خود را طراحی می‌کنند و این نرم‌افزار، طرح را به کد واقعی، به‌ویژه زبان نشانه‌گذاری XML برای UWP و Xamarin برای اپلیکیشن‌های اندروید تبدیل می‌کند (UWP در واقع مخفف عبارت Universal Windows Platform بوده و به اپلیکیشن‌هایی اطلاق می‌شود که می‌توانند روی یک پلتفرم یکسان و در همهٔ دیوایس‌های سازگارِ ویندوز از جمله کامپیوترهای شخصی، تبلت‌، گوشی‌ هوشمند و غیره به‌ کار برده شوند). همچنین نرم‌افزار Ink To Code از یکسری API در ویندوز 10 برای شناسایی شکل‌ها، فیلدهای متن و دکمه‌ها و غیره استفاده می‌کند. این نرم‌افزار در حال حاضر تنها در ویندوز و اندروید کاربرد دارد؛ در همین راستا مایکروسافت از کاربران iOS و Mac عذرخواهی کرده است!

مایکروسافت اذعان داشته است که Ink To Code یک نسخۀ اولیه برای طراحی نمونه‌های اولیۀ یک ایده است؛ بنابراین این پروژه هنوز خیلی جای کار دارد و این در حالی است که مایکروسافت معتقد است که در نهایت، این اپلیکیشن می‌تواند به‌عنوان یک «ابزار سازنده‌ در جلسات طوفان مغزی» به‌ کار برده شود و این در حالی است که بدون استفاده از این نرم‌افزار، توجه به موارد فرعی در طراحی، می‌تواند فرآیند تبدیل طراحی به کد را با مشکل مواجه کند.

Ink To Code به‌ عنوان یک اپلیکیشن همراه و یک افزونه برای ویژوال استودیو طراحی‌ شده است. طرح‌های اولیۀ آن موجب حذف کدهای تکراری (و همچنین کدهایی با تفاوت‌های اندک) می‌شوند؛ بنابراین در حال حاضر این نرم‌افزار یک سولوشن به اصطلاح End-to-End برای سوئیچ بین ویو‌ها و یا ترنزیشن‌های متحرک نیست (E2E یک اصطلاح است به این معنی که ارائه‌دهندۀ یک اپلیکیشن، نرم‌افزار یا سیستم تمامی نرم‌افزارها و همچنین نیازهای سخت‌افزاری کاربر را نیز ارائه می‌دهد به‌ طوری‌ که هیچ کمپانی دیگری پاسخگوی نیازهای مشتری نخواهد بود. همچنین اصطلاح E2ES شامل نصب، یکپارچه‌سازی و راه‌اندازی آن اپلیکیشن است).

Ink To Code در واقع یک نرم‌افزار به اصطلاح Proof of Concept می‌باشد که ویندوز 10، ویژوال استودیو و کامپیوتر مبدأ یا همان کامپیوتر کاربر (البته به همراه قلم طراحی) در کنار هم یک محیط توسعۀ قوی را برای کاربران و دولوپرها -به منظور بررسی پتانسیل عملی بودن این پروژه- فراهم می‌کنند (Proof of Concept در واقع تحقق یک روش یا ایدۀ خاص برای بررسی عملی بودن آن است یا بررسی اینکه یک مفهوم یا نظریه دارای پتانسیلِ عملی شدن می‌باشد یا خیر).

باید دید آیا نسخۀ اولیۀ نرم‌افزار Ink To Code، یک افزونۀ ارزشمند برای مجموعۀ ویژوال استودیو خواهد بود یا فقط یک بازی سرگرم‌کننده از تیم به اصطلاح Skunkworks مایکروسافت است (Skunkworks تیمی است که در آزمایشگاه و به‌ صورت تجربی کار می‌کنند و یا بخشی از یک شرکت یا مؤسسه است که معمولاً کوچک‌تر و مستقل از قسمت اصلیِ پژوهش می‌باشد).

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon