Helium: ابزاری برای رفع پوسیدگی نرم‌افزاری

Helium: ابزاری برای رفع پوسیدگی نرم‌افزاری

Software Rot (پوسیدگی نرم‌افزار) به پروسهٔ کاهش تدریجی پرفورمنس یک نرم‌افزار گفته می‌شود که منجر به کندی سرعت و نامناسب شدن آن نرم‌افزار برای کاربردهای تجاری در طول زمان خواهد شد به طوری که به مرور زمان حجم زیادی از کدها به برنامه اضافه شده و با کدهای قبلی ترکیب می‌شوند و بدین ترتیب روز به روز فهمیدن این کدها و اصلاح آن‌ها دشوارتر می‌شود مضاف بر اینکه ورود سخت‌افزارهای جدید هم بیش از پیش کدهای قدیمی را ناکارآمدتر می‌سازند.

یکی از معروف‌ترین محصولات نرم‌افزاری کمپانی ادوبی، فتوشاپ است که در طی سالیان متوالی با مشکل پوسیدگی نرم‌افزاری مواجه شده است. کدهایی که برای نرم‌افزارهای پردازش تصویر نوشته می‌شوند، باید عملکرد بسیار بالایی داشته و به خوبی بهینه‌سازی شده باشند اما با گذشت زمان سورس‌کد ابتدایی رفته‌رفته پرفورمنس خود را از دست می‌دهد چرا که پلتفرم اصلی‌اش (ورود سخت‌افزارهای جدید به بازار) تغییر کرده است. دانشمندان دانشگاه MIT به همراه متخصصین CSAIL سعی بر آن داشته‌اند تا با همکاری یکدیگر این مشکل بزرگ را که بر سر راه تمامی کمپانی‌های عظیم نرم‌افزاری قرار دارد، برطرف سازند.

Saman Amarsinghe، پروفسور دانشگاه MIT و محقق سازمان کامپیوتر و هوش مصنوعی CSAIL این مسأله را یک مشکل میلیارد دلاری می‌نامد چرا که کمپانی‌ها باید هر چند سال یک‌بار به صورت دستی کدهای خود را بررسی کرده و پَچ‌هایی را در این کدها اِعمال کنند که این کار هزینه‌‌های گزافی بر دوش شرکت‌های نرم‌افزار خواهد گذشت. 

آشنایی با ابزاری به نام Helium جهت جلوگیری از پوسیدگی نرم‌افزاری
Helium ابزاری است که می‌تواند سورس‌کدهای پوسیده را به صورت خودکار ترمیم کند. به عبارتی، این ابزار کدهای پوسیدهٔ نرم‌افزار را با کدهای بهتر و بهینه‌تر جایگزین می‌کند به طوری که مثلاً با استفاده از هلیوم عملکرد برخی فیلترهای فوتوشاپ تا 75 درصد افزایش یافت و برخی نرم‌افزارهای دیگر که کد آن‌ها از بهینه‌سازی کمتری برخوردار بود، پس از استفاده از هلیوم به راندمان 400 تا 500 درصدی رسیدند!

متخصصان بر این باورند که سیستم هلیوم راه‌کاری جدید و خلاقانه برای مقابله با پوسیدگی نرم‌افزارها است که بخش‌های اصلی محاسباتی نرم‌افزار را مورد هدف قرار می‌دهد و می‌توان بیش از این در آینده‌ای نه چندان دور به منظور بهینه‌سازی کدها از این نرم‌افزار استفاده نمود.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon