Glot.io: وب اپلیکیشنی اپن‌سورس برای کامپایل، اجرا و اشتراک‌گذاری سورس‌کد

Glot.io: وب اپلیکیشنی اپن‌سورس برای کامپایل، اجرا و اشتراک‌گذاری سورس‌کد

ده‌ها IDE تحت وب تاکنون به بازار عرضه شده اما اکثر آن‌ها بر روی تکنولوژی‌های فرانت‌اند مانند CSS ،HTML و JS تمرکز دارند و این در حالی است که سرویس Glot مدعی است که از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی که معمولاً نیاز به یک کامپایلر دارند، پشتیبانی می‌کند.

Glot یک وب اپلیکیشن اپن‌سورس و ابزاری کاربردی برای دولوپرها است و این سرویس آنلاین علاوه بر ساپورت زبان‌هایی که مربوط به ساخت اپلیکیشن‌های تحت وب می‌باشند، از بقیۀ زبان‌ها مانند C# ،Java ،Swift ،Haskell و خیلی از زبان‌های دیگر نیز پشتیبانی می‌کند (البته محدودیت‌هایی در مورد اینکه چه چیزهایی را می‌توانید اجرا کنید وجود دارد اما می‌توانید تقریباً هر چیزی که بخواهید را در این سایت ذخیره کنید و در هر جایی به رایگان به اشتراک بگذارید.) 

یکی از قابلیت‌های Glot جستجوی این وب‌سایت است به طوری که مثلاً اگر در حال ساخت یک اپ iOS هستید، می‌توانید صفحۀ Snippets این وب‌سایت را بر اساس Swift Code جستجو کنید و نتیجۀ دلخواه را بیابید. همچنین لازم به ذکر است که این وب‌سایت فقط مکانی برای ذخیرۀ کدها نیست بلکه شما می‌توانید ایده‌های نوین خود را در آن تست هم کنید بدین صورت که کدهای خود را در وب‌سایت بنویسید و بدون نیاز به کامپایلر خاصی، آن‌ را تست کنید. 

Glot برای چه کسانی بیشترین کاربرد را دارا است؟
در وهلۀ اول، دولوپرهای تازه‌کار شاید از نمونه‌ کارها چیزهای باارزشی پیدا کنند. به‌ نظر می‌آید که این وب‌سایت بیشتر برای کدنویس‌های جوانی خوب است که به‌ دنبال یک محیط کدنویسی آنلاین برای تست ایده‌های خود هستند و می‌خواهند در آن تمرین کنند. در واقع، وقتی دولوپرهای تازه‌کار شروع به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی می‌کنند، بدون اینکه نیاز به نصب نرم‌افزار خاصی باشند، با استفاده از این وب‌سایت می‌توانند از کامپایلرهای زبان‌های مختلف استفاده کرده و کدهای خود را به سادگی اجرا کنند.

پیش از این گفتیم که سرویس Glot اپن‌سورس است به طوری که می‌توانید با مراجعه به ریپازیتوری گیت‌هاب Glot، به سورس‌کد این وب‌سایت به‌ علاوۀ برخی ابزارهایش دسترسی پیدا کنید.

در پایان خواهشمندیم اگر وب‌سایت دیگری در این زمینه می‌شناسید و یا تجربۀ کار با چنین سرویس‌هایی را دارید، در بخش نظرات و تجربیات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon