فید وبلاگ سکان فید وبلاگ سکان Sun, 17 Feb 2019 08:23:03 +0000 Zend_Feed_Writer 2 (http://framework.zend.com) https://sokanacademy.com/ Chaos Monkey: ابزاری اپن‌سورس جهت تست نرم‌افزار Sun, 17 Feb 2019 08:23:03 +0000 https://sokanacademy.com/blog/9951/کیاس-مانکی-ابزاری-اپن‌سورس-جهت-تست-نرم‌افزار https://sokanacademy.com/blog/9951/کیاس-مانکی-ابزاری-اپن‌سورس-جهت-تست-نرم‌افزار بهزاد مرادی بهزاد مرادی Chaos Engineering یک متودولوژی در صنعت توسعهٔ نرمافزار است که با استفاده از آن دولوپرها این اطمینان را حاصل میکنند که اپلیکیشن پس از دیپلوی شدن روی سرورهای اصلی چهقدر توانایی تحمل شرایط غیرطبیعی و نامعمول را دارا است که چنین قابلیتی اصطلاحاً تحت عنوان Resiliency شناخته میشود؛ به عبارتی، سرویس آنلاین ما باید به گونهای طراحی شده باشد که به خوبی از پسِ مشکلات زیرساختی، شبکهای و نرمافزاری برآید. به زبانِ ساده،Chaos Engineering به توسعهدهندگان امکانی میدهد تا آنچه را که فکر میکنند پس از ایجاد یک مشکل در سرورها رخ خواهد داد را به خوبی اعتبارسنجی کنند.

]]>
0
DVC: سیستم ورژن کنترل اپن‌سورسی برای پروژه‌های یادگیری ماشینی Sun, 17 Feb 2019 08:23:03 +0000 https://sokanacademy.com/blog/9933/سیستم-ورژن-کنترل-اپن‌سورسی-برای-پروژه‌های-یادگیری-ماشینی https://sokanacademy.com/blog/9933/سیستم-ورژن-کنترل-اپن‌سورسی-برای-پروژه‌های-یادگیری-ماشینی تیم تولید محتوای سکان آکادمی تیم تولید محتوای سکان آکادمی Data Science Version Control یا به اختصارDVCابزاری اپنسورس به منظور مدیریت نسخههای مختلف پروژههای مرتبط با دیتا ساینس و ماشین لرنینگ است که متخصصین این حوزهها میتوانند با استفاده از آن به مدیریت مدلهای خود از یکسو و همچنین اشتراکگذاری آنها از سوی دیگر بپردازند.

]]>
0
Recursive Function چیست و چگونه آن را در زبان جاوا پیاده‌سازی کنیم؟ Sun, 17 Feb 2019 08:23:03 +0000 https://sokanacademy.com/blog/9820/ریکرسیو-فانکشن-چیست-و-چگونه-آن-را-در-زبان-جاوا-پیاده‌سازی-کنیم https://sokanacademy.com/blog/9820/ریکرسیو-فانکشن-چیست-و-چگونه-آن-را-در-زبان-جاوا-پیاده‌سازی-کنیم محمود قندی محمود قندی در این مقاله قصد داریم تا با مفهوم Recursion و فانکشنهای ریکرسیو با ذکر مثالی در زبان برنامهنویسی جاوا آشنا شویم. اساساً Recursion یک تکنیک در برنامهنویسی است که در آن یک متد خاص برای حل مسئله خود را فراخوانی میکند به طوری که میتوان گفت متدهای بازگشتی طی یک روند تودرتو خود را فراخوانی میکنند و با هر بار فراخوانیِ خود مسئله را به یک یا چند مسئلۀ سادهتر تقسیم میکنند.

]]>
0
سندرم استکهلم چیست؟ Sun, 17 Feb 2019 08:23:03 +0000 https://sokanacademy.com/blog/9877/سندرم-استکهلم-چیست https://sokanacademy.com/blog/9877/سندرم-استکهلم-چیست بهزاد مرادی بهزاد مرادی Stockholm Syndromeپدیدهای روانشناختی است که طی آن فردی که به اسارت گرفته شده است رابطهای عاطفی با گروگانگیر خود برقرار میسازد که اساساً دلیل شکلگیری چنین رابطهٔ در ظاهر عجیبی تلاش برای بقا میباشد اما نیاز به توضیح است که این عارضهٔ روانی صرفاً مابین گروگان/آدمربا شکل نمیگیرد بلکه در هر نوع موقعیتی نیز احتمال بروز دارد که از آن جمله میتوان به رابطهٔ مابین والدین/فرزندان، کارمند/کارفرما و ... اشاره کرد.

]]>
0
۱۵ پیش‌بینی بیل گیتس که با دقت زیادی به حقیقت پیوست Sun, 17 Feb 2019 08:23:03 +0000 https://sokanacademy.com/blog/9805/پانزده-پیش‌بینی-بیل-گیتس-که-با-دقت-زیادی-به-حقیقت-پیوست https://sokanacademy.com/blog/9805/پانزده-پیش‌بینی-بیل-گیتس-که-با-دقت-زیادی-به-حقیقت-پیوست رائفه خلیلی رائفه خلیلی Bill Gates در سال 1999 کتابی تحت عنوان Business @ the Speed of Thought نوشت و در این کتاب 15 پیشبینی مختلف انجام داد که شاید در آن زمان دور از ذهن و غیرممکن به نظر میرسیدند اما اکنون، بعد از گذر سالها، تقریباً تمام آن پیشبینیها به حقیقت پیوستهاند که در ادامه قصد داریم آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

]]>
0
Fullscreen API: روشی به منظور فول‌اسکرین کردن صفحات وب Sun, 17 Feb 2019 08:23:03 +0000 https://sokanacademy.com/blog/9848/روشی-به-منظور-فول‌اسکرین-کردن-صفحات-وب https://sokanacademy.com/blog/9848/روشی-به-منظور-فول‌اسکرین-کردن-صفحات-وب بهزاد مرادی بهزاد مرادی نیاز به توضیح نیست که در اکثر مرورگرها با فشردن دکمهٔ F11 میتوان صفحه را به صورت فولاسکرین نمایش داد اما در عین حال در نسخهٔ HTML5 یک ایپیآی نیز در اختیار دولوپرها قرار گرفته که با استفاده از آن میتوانند امکانی را در اختیار کاربران سایت قرار دهند که با کلیک بر روی دکمهای خاص، صفحهٔ مرورگر را به حالت فولاسکرین درآورند (برای آشنایی بیشتر با مفهوم ایپیآی میتوانید به آموزش API چیست؟ مراجعه نمایید.) به طور کلی، از جمله کاربردهای این ایپیآی میتوان به گیمهای آنلاین، اسلایدشو، نمایش ویدیو و ... اشاره کرد مضاف بر اینکه با استفاده از این ایپیآی هم میتوان کل صفحه را فولاسکرین کرد و هم اِلِمان خاصی را هدف قرار داد.

بسته به نوع مرورگری که از آن استفاده میکنیم، متدهای ارتباط با مرورگر نیز در این ایپیآی متفاوتند. به طور مثال، در فایرفاکس باید متدmozRequestFullScreen فراخوانی گردد اما این در حالی است که در مرورگرهای گوگل کروم و سافاری که مبتنی بر موتور رِندِرینگWebKit هستند باید متدwebkitRequestFullScreen را فرخوانی کرد.

بلوک زیر را میتوان به عنوان یک نمونهٔ کامل و اجرایی از این ایپیآی مد نظر قرار داد. کدهای زیر را میتوانید در فایلی با پسوند html. و با نامی دلخواه همچون index.html ذخیره نموده و آن را در مرورگر اجرا نمایید:

!DOCTYPE html
html
  head
    meta charset="utf-8"
    titleHTML5 Fullscreen API/title
  /head
  body
    button id="fs-btn"Go Fullscreen/button
		button id="exit-fs-btn"Exit Fullscreen/button
  /body
/html
script
  function requestFullscreen(element) {
    if (element.requestFullscreen) {
      element.requestFullscreen();
    } else if (element.webkitRequestFullscreen) {
      element.webkitRequestFullscreen();
    } else if (element.mozRequestFullScreen) {
      element.mozRequestFullScreen();
    } else if (element.msRequestFullscreen) {
      element.msRequestFullscreen();
    } else {
      console.log('Fullscreen API is not supported.');
    }
  };

  function exitFullscreen() {
    if (document.exitFullscreen) {
      document.exitFullscreen();
    } else if (document.webkitExitFullscreen) {
      document.webkitExitFullscreen();
    } else if (document.mozCancelFullScreen) {
      document.mozCancelFullScreen();
    } else if (document.msExitFullscreen) {
      document.msExitFullscreen();
    } else {
      console.log('Fullscreen API is not supported.');
    }
  };

  var fsDocButton = document.getElementById('fs-btn');
  var fsExitDocButton = document.getElementById('exit-fs-btn');

  fsDocButton.addEventListener('click', function(e) {
    e.preventDefault();
    requestFullscreen(document.documentElement);
  });

  fsExitDocButton.addEventListener('click', function(e) {
    e.preventDefault();
    exitFullscreen();
  });
/script

همانطور که ملاحظه میشود، دو دکمه تحت عناوینGo Fullscreen وExit Fullscreen روی صفحه قرار گرفته که با کلیک روی دکمهٔ اول صفحهٔ مرورگر به صورت تمامصفحه (فولاسکرین) درخواهد و آمد و دکمهٔ دوم نیز ما را از این حالت خارج میسازد.

]]>
0
Can`t Unsee: گیمی برای تست زیبایی‌شناسی دولوپرهای فرانت‌اند Sun, 17 Feb 2019 08:23:03 +0000 https://sokanacademy.com/blog/9847/گیمی-برای-تست-زیبایی‌شناسی-دولوپرهای-فرانت‌اند https://sokanacademy.com/blog/9847/گیمی-برای-تست-زیبایی‌شناسی-دولوپرهای-فرانت‌اند آتنا ستوده آتنا ستوده Can`t Unseeگیمی است که توسط Alex Kotliarskyi طراحی شده که مخاطب را به چالش میکشاند تا از میان دو طرح مختلف مورد صحیح را شناسایی کند (در این بازی طراحی صحیح به طرحی گفته میشود یا از منظر چیدمان اِلِمانها اصولی باشد و یا از جنبههای رنگشناسی و زیباییشناسی نسبت به طرح مقابل برتری داشته باشد.)

]]>
0