فید وبلاگ سکان فید وبلاگ سکان Tue, 26 Jan 2021 06:26:55 +0000 Zend_Feed_Writer 2 (http://framework.zend.com) https://sokanacademy.com/ آشنایی با Graph database و انواع آن Tue, 26 Jan 2021 06:26:55 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10613/neo4j-dbms-orientdb-titan-arangodb--پايگاه-داده-هاي-گرافی https://sokanacademy.com/blog/10613/neo4j-dbms-orientdb-titan-arangodb--پايگاه-داده-هاي-گرافی تیم تولید محتوای سکان آکادمی تیم تولید محتوای سکان آکادمی  آشنایی با Graph database و انواع آن

الگوی معماری داده گرافی (Graph) یکی از انواع پایگاه های دادهNOSQL است که در برنامه هایی که نیازمند تحلیل روابط بین اشیا و یا مشاهده تمامی گره ها در یک گراف هستند، مهم است. دربارهپایگاه های داده NOSQL، ویژگی ها و مزیت های آن ها در مقاله آشنایی با انواع دیتابیس های NoSQL به طور کامل توضیح داده شده است و ما در این مقاله بر روی پایگاه های داده گرافی متمرکز خواهیم شد. معماری فوق برای ذخیره موثر گره های گراف و ارتباطات بهینه بین آن ها بسیار کارساز است و می توان بر روی داده هایی که به صورت یک گراف ذخیره شده اند query مورد نظر خود را اجرا کرد. این نوع پایگاه های داده برای هر نوع مسئله کسب و کار که دارای ارتباطاتی پیچیده بین اشیا هستند، مفید اند. شبکه های اجتماعی، موتورهای مبتنی بر قواعد و تحلیل ساختارهای پیچیده شبکه، نمونه هایی از کاربرد الگوی معماری داده گرافی هستند.

]]>
0
آموزش زبان هکری قسمت چهارم Tue, 26 Jan 2021 06:26:55 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10616/هک-بیت-کوین-dark-net-deep-web-cyber-hacker https://sokanacademy.com/blog/10616/هک-بیت-کوین-dark-net-deep-web-cyber-hacker دپارتمان امنیت سکان آکادمی دپارتمان امنیت سکان آکادمی  آموزش زبان هکری قسمت چهارم

در این قسمت از سلسله مقالات آموزش زبان هکری، با تاریک ترین و مجرمانه ترین قسمت های زندگی یک هکر کلاه سیاه آشنا خواهید شد.

28- Malware: مَلوِر که در فارسی به بدافزار ترجمه شده است، مخفف malicious software به معنی برنامه بدخواه است. به طور کلی هر برنامه ای که با هدف بدی ساخته می شود (آزار کاربر، جاسوسی، باج خواهی و...) را بدافزار می گویند. انواع مختلفی از بدافزار وجود دارند که برخی از معروف ترین انواع آن ها را نام برده و بررسی می کنیم.

]]>
0
12 گام کلیدی برای داشتن تیم بهتر بر اساس اصول بنیان گذاران Stack Overflow Tue, 26 Jan 2021 06:26:55 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10614/تیم-استک-اور-فلو-موفق--developer https://sokanacademy.com/blog/10614/تیم-استک-اور-فلو-موفق--developer علیرضا جزایری علیرضا جزایری  12 گام کلیدی برای داشتن تیم بهتر بر اساس اصول بنیان گذاران Stack Overflow

بیست سال پیش Joel Spolskyیکیاز بنیان گذاران سایتStack Overflow، مقاله ای با عنوان 12 گام تا کد بهتر منتشر کرد. در آن 12 معیار برای سنجش کد هایی که توسط یک تیم توسعه نرم افزار نوشته می شود، مطرح شد. این 12 معیار به صورت سوال مطرح شده بود و هر جواب مثبت یک امتیاز داشت. اگرچه مدتی بعد Joel بیان کرد که این لیست بی دقت و غیر مسئولانه است اما تیم های زیادی تا کنون این تست را معیار سنجش سلامت و کیفیت تیم توسعه دهنده خود قرار داده اند. در این مطلب به مناسبت بیست سالگی این مقاله معروف، 12 سوال برای سنجش کیفیت تیم های توسعه دهنده نرم افزار مطرح می کنیم.

مانند آزمون اصلی، پاسخ مثبت به هر سوال، یک امتیاز دارد. امتیاز 12 عالی، امتیاز 11 قابل قبول و امتیاز 10 به پایین یک هشدار است. Joel معتقد است اکثر سازمان ها با امتیازی بین 2 و 3 اداره می شوند.
این 12 سوال به شرح زیر است.
1. در هفته 40 ساعت یا کمتر کار می کنید؟
2. در محل کار زمانی را به یادگیری اختصاص می دهید؟
3. ابزار مورد نیاز برای کار در اختیار دارید؟
4. لیست اولویت بندی شده ای از کارهایی که باید انجام شوند دارید؟
5. هنگامی که پیاده سازی قابلیت های جدید بیش از انتظار طول می کشد زمان پروژه را زیاد تر یا قابلیت مورد نظر را کوچک تر می کنید؟
6. پروژه هایی که انجام می دهید مستند های (مانند مستند نصب روی سرور یا مستند فنی) به روز دارند؟
7. پیام های Commit و pull request های شما در Git سازمان، مناسب کاری که انجام می دهید است؟
8. تمام کد ها تست اتوماتیک دارند؟
9. کد ها توسط شخصی به جز نویسنده آن بازبینی می شود؟ (کد ها به صورت pair programming نوشته می شوند؟)
10. محیط توسعه شما و سرور محصول عرضه شده تا جای ممکن با یک دیگر شباهت دارند؟
11. از خطا های پروژه های عرضه شده به طور خودکار با خبر می شوید؟
حداقل هفته ای یک بار کد های نوشته شده را در محصول عرضه شده بارگذاری (deploy) می کنید؟

]]>
0
داستان سه پکیج Fortify، Jetstream و Breeze از زبان Taylor Otwell، خالق Laravel Tue, 26 Jan 2021 06:26:55 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10612/fortify-jetstream-breeze-تیلور-اوتول،-خالق-laravel--لاراول-ویو https://sokanacademy.com/blog/10612/fortify-jetstream-breeze-تیلور-اوتول،-خالق-laravel--لاراول-ویو محمد حسین فریدونی محمد حسین فریدونی  داستان سه پکیج Fortify، Jetstream و Breeze از زبان Taylor Otwell، خالق Laravel

این مقاله خلاصه ایست از قسمت ۲۴ پادکست Laravel Snippet، که در آن آقای Taylor Otwell - خالق Laravel - وعده ی مجموعه ای از پادکست ها، درباره ی پکیج های لاراول را می دهد. در قسمت ۲۴ آقای Otwell به سه پکیج Fortify ، Jetstream و Breeze می پردازد؛ این که چه سلسله اتفاقاتی منجر به توسعه ی این پکیج ها شده و چه شرایطی بر لاراول حاکم بوده است.

ابتدای ماجرا به نسخه ۵.۲ از لاراول بر می گردد، که دستور php artisan make:auth معرفی شد. این دستور قابلیت های مربوط به ثبت نام، ورود، تغییر رمز عبور و موارد مشابه را، همراه با view های آن ها، ایجاد می کرد. هدف از این دستور، دادن این امکان به توسعه دهندگان وب بود، که سریع و به راحتی برنامه هایشان را راه اندازی کنند.

]]>
0
بهره مرکب شغلی، جادوی بهتر و بهتر شدن! Tue, 26 Jan 2021 06:26:55 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10611/compounding-interest-معجزه--مهارت-پروری-فرصت-قدرت https://sokanacademy.com/blog/10611/compounding-interest-معجزه--مهارت-پروری-فرصت-قدرت سعیده طهماسبی سعیده طهماسبی  بهره مرکب شغلی، جادوی بهتر و بهتر شدن!

بهره مرکب شغلی چه ارتباطی با زندگی و شغل شما دارد؟

روش های متنوعی برای رشد و پیشرفت شغلی وجود دارد. معمولا وقتی تصمیم می گیرید برای رشد شغلی خود سرمایه گذاری کنید، به کارهایی مانند موارد زیرمی پردازید:
وبلاگ نویسی
ساخت پروژه های جانبی
شبکه سازی
شرکت در گروه ها و نشست های مختلف
و...


اما آیا می توانید انتظار داشته باشید که بلافاصله نتایج قابل مشاهده ای در رشد شغلی خود ببینید؟
جواب منفی ست...

]]>
0
قوانین Fits از کتاب Laws of UX به زبان ساده Tue, 26 Jan 2021 06:26:55 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10609/فیتس-تجربه-کاربری-رابط-کاربری-طراحی https://sokanacademy.com/blog/10609/فیتس-تجربه-کاربری-رابط-کاربری-طراحی مرجان عزیزاللهی مرجان عزیزاللهی

 قوانین Fits از کتاب  Laws of UX به زبان ساده

سلام دوستای عزیز سکان آکادمی، طبق قرارمون، بریم سراغ دومین قانون تجربه کاربری از کتاب

"Laws of UX" آقای Jon Yablonski با عنوان قانون Fitts یا Fittss Law.

روانشناس آمریکایی Paul Fitts این قانون رو در سال 1954 ارائه کرد! قانون Fitts مدلی از حرکت انسان رو ارائه می ده، این طوری که می تونه مدت زمان لازم برای حرکت و انتخاب یه هدف رو دقیقاً پیش بینی کنه. کافیه این قانون رو سرچ کنید تا فرمولای توسعه داده شدش رو ببینید.

]]>
0
حفره امنیتی مرورگرهای مشهور در برابر حملات هکری Address Bar Spoofing Tue, 26 Jan 2021 06:26:55 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10608/phishing-جعل-محتوای-نوار-آدرس-hack-آسیب-پذیری--bug--s,vho https://sokanacademy.com/blog/10608/phishing-جعل-محتوای-نوار-آدرس-hack-آسیب-پذیری--bug--s,vho دپارتمان امنیت سکان آکادمی دپارتمان امنیت سکان آکادمی  حفره امنیتی مرورگرهای مشهور در برابر حملات هکری Address Bar Spoofing

محققان حوزه امنیت، جزئیاتی از آسیب پذیری جعل محتوای نوار آدرس (Address Bar Spoofing) را که بر روی چندین مرورگر موبایل مانند Apple Safari و Opera Touch یافت شده منتشر کردند که باعث بروز حملات دیگری مانند حملات فیشینگ هدف دار و ارسال بدافزار به گوشی می شود.

مرورگرهای دیگری از جمله UCWeb، Yandex، Bolt و RITS نیز تحت تأثیر این آسیب پذیری قرار گرفته اند.

این نقایص و آسیب پذیری ها در تابستان سال 2020 توسط محقق پاکستانی حوزه امنیت به نام رافای بلوچ (Rafay Baloch) کشف و در یک مقاله مشترک با شرکت امنیت سایبری Rapid7 در ماه آگوست و چند هفته قبل از برطرف شدن آن، گزارش شد.

مرورگرهای UCWeb و Bolt هنوز این آسیب پذیری را رفع نکرده اند در حالی که انتظار می رود Opera Mini در 11 نوامبر 2020 این آسیب پذیری را رفع کرده باشد.

]]>
0