فید وبلاگ سکان فید وبلاگ سکان Wed, 15 Jul 2020 19:34:59 +0000 Zend_Feed_Writer 2 (http://framework.zend.com) https://sokanacademy.com/ 4 گردش‌کار در گیت Wed, 15 Jul 2020 19:34:59 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10401/gitflow-workflow https://sokanacademy.com/blog/10401/gitflow-workflow رائفه خلیلی رائفه خلیلی  4 گردش‌کار در گیت

معرفی چند گردشکار در گیت

 4 گردش‌کار در گیت

امروزه افراد زیادی برای کنترل نحوهی پیشبرد پروژه و مدیریت تیم خود از نرمافزار گیت (Git) استفاده میکنند. گیت روشهای مختلف و انعطافپذیری را برای مدیریت و پیشبرد پروژهها فراهم آورده است. هر یک از این روشها به اصطلاح گردشِکار یا workflow نامیده میشود. به طور کلی، گردشکار استانداردی وجود ندارد که بتوان آن را برای همهی پروژهها و تیمها توصیه کرد و مهمترین چیز در تعیین روش گردشکار، توافق و همراهی همهی اعضای تیم است. با این حال گیت چندین گردشکار پیشفرض را ارائه داده است که ممکن است برای تیم شما نیز مناسب بوده و بتوانید از آن بهره ببرید. در این مقاله میخواهیم این روشهای پیشفرض را بررسی نموده و به شما در انتخاب یک گردشکار مناسب یاری رسانیم.
توجه داشته باشیدکه معرفی این روشها بیشتر با هدف ارائهی یک راهنما و آشنایی با حالات ممکن پیشبرد پروژه صورت میگیرد و هرگز نباید به آنها به عنوان دستورالعملهای محض و قوانین سخت نگاه کرد.

]]>
0
استخراج URL های یک اپلیکیشن اندروید مثل آب خوردن Wed, 15 Jul 2020 19:34:59 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10411/extract-urls-from-apk https://sokanacademy.com/blog/10411/extract-urls-from-apk دپارتمان امنیت سکان آکادمی دپارتمان امنیت سکان آکادمی

 استخراج URL های یک اپلیکیشن اندروید مثل آب خوردن

به احتمال زیاد تاکنون شما هم با برنامه های اندرویدی مانند اینستاگرام برخورد داشتهاید که علاوه بر اپلیکیشن اندروید در بستر وب هم قابل استفاده هستند و اگر کمی با فضای برنامه نویسی آشنا باشید ممکن است این سؤال به ذهن شما هم خطور کرده باشد که آیا میتوان آدرسهای URL مورد استفاده در آن برنامه اندروید را استخراج و بررسی کرد یا نه؟! اگر این سؤال به ذهن شما خطور کرده اما راه استخراج این آدرسها از اپلیکیشن های اندرویدی را نمیدانستید، با این مقاله همراه ما باشید.

]]>
0
شروع کار با Webpack Wed, 15 Jul 2020 19:34:59 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10407/شروع-کار-با-webpack https://sokanacademy.com/blog/10407/شروع-کار-با-webpack تیم تولید محتوای سکان آکادمی تیم تولید محتوای سکان آکادمی  شروع کار با Webpack

احتمالا تا به حال برای شما اتفاق افتاده ، وبسایتی ساخته باشید که از چندین کتابخانه جاوااسکریپت، چندین فایل CSS، عکسهای مختلف، فونتها متعدد و ... استفاده کند. اگر تعداد این فایلها زیاد باشد، مدیریت پروژه سخت و سختتر خواهد شد. از طرفی، بعد از اتمام کار، باید کارهای زمان بری (مانند minify کردن فایلها) به دلیل وجود تعداد زیاد فایل انجام بدهید. همچنین اگر از CSS preprocessor ها (مثل SASS) و یا از ES6 استفاده کرده باشید، دغدغه کامپایل کردن کدها را هم خواهید داشت.
خبر خوب اینکه لازم نیست همهی این کارها را به صورت دستی انجام بدهید. خوشبختانه ابزارهایی تحت عنوان module bundler ها و task runner ها به شما در انجام و مدیریت این کارها کمک خواهند کرد.

]]>
0
بازجویی از سرور با Reverse IP Lookup Wed, 15 Jul 2020 19:34:59 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10405/reverse-ip-lookup https://sokanacademy.com/blog/10405/reverse-ip-lookup دپارتمان امنیت سکان آکادمی دپارتمان امنیت سکان آکادمی  بازجویی از سرور با Reverse IP Lookup

در این مقاله قصد داریم شما را به طور کاربردی با روش Reverse IP Lookup و به کارگیری آن در عملیات آزمون نفوذ آشنا کنیم. قبل از پرداختن به این موضوع، لازم است ابتدا با مفهوم DNS آشنا شوید.

]]>
0
ماژول های پردازش موازی در وب سرور آپاچی Wed, 15 Jul 2020 19:34:59 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10397/apache-mpm https://sokanacademy.com/blog/10397/apache-mpm تیم تولید محتوای سکان آکادمی تیم تولید محتوای سکان آکادمی  ماژول های پردازش موازی در وب سرور آپاچی

وب سرور آپاچی، یک وب سرور ماژولار است تا بتواند انعطاف، قدرت و کارایی بالا در تمامی پلتفرم ها و محیط های مختلف را داشته باشد. منظور از ماژولار بودن این وب سرور این است که اکثر قابلیت های کلیدی در آن به شکل ماژول طراحی شده است که می توان آن ها را در هنگام کامپایل (نصب) و یا حتی در هنگام اجرا، فعال یا غیر فعال نمود و با استفاده از این امکان یک وب مستر این توانایی را دارد که وب سرور آپاچی را با توجه به نیاز خود کانفیگ کرده و بهینه ترین کارایی را از آن دریافت کند.

یک مجموعه از ماژول های مهم و کلیدی در وب سرور آپاچی، ماژول های پردازش موازی یا Multi-Processing Moduleها هستند که به اختصار MPM نامیده می شوند. این ماژول ها مسئول اتصال به پورت های شبکه، دریافت کانکشن ها و ریکوئست های رسیده و اجرای پردازه های مختلف برای پردازش آنها هستند. در واقع این ماژول ها این وظیفه را از طریق رویکردهای مختلف در بحث پردازش موازی، به شکل همزمان برای ریکوئست های رسیده در یک زمان، انجام می دهند و از این طریق وب سرور را برای پاسخگویی به ریکوئست های همزمانِ دریافت شده، مجهز می کنند. از این طریق وب سرور آپاچی این امکان را دارد تا به شکل همزمان چندین ریکوئست ارسالی را مدیریت کرده و به آنها پاسخ دهد. تا با استفاده از این امکان، سایت های پر ترافیک مشکلی برای پاسخگویی مناسب به کاربران خود در هنگام لود بالا نداشته باشند. البته انتخاب صحیح از بین ماژول های پردازش موازی مختلفِ فراهم شده در وب سرور آپاچی، در کنار کانفیگ مناسب هر کدام، نقش مهمی در آماده کردن وب سرور برای پاسخگویی مناسب در تمامی شرایط ترافیکی سایت دارد.

]]>
0
آموزش گام به گام تولید Progressive Web App (PWA) Wed, 15 Jul 2020 19:34:59 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10396/progressive-web-app https://sokanacademy.com/blog/10396/progressive-web-app تیم تولید محتوای سکان آکادمی تیم تولید محتوای سکان آکادمی  آموزش گام به گام تولید Progressive Web App (PWA)

امروزه بیشتر مردم از گوشیهای هوشمند استفاده میکنند و استفاده از کامپیوترهای شخصی در امور روزانه مردم کمرنگتر از قبل شده. بنابراین طبیعیه که بیشتر کاربران یک وبسایت، این روزها از طریق گوشیهای تلفن همراه از وبسایت مورد نظر خود بازدید میکنند. پس خواسته یا ناخواسته، اگر یک وبسایت بخواهد در دنیای تکنولوژی امروز زنده بمونه و کاربران رو به سمت خود جذب کنه، باید روی گوشیهای تلفن همراه به خوبی به نمایش دربیاد و کاربران رو راضی نگه داره.
البته این موضوع جدیدی نیست و چندین ساله که اکثر وبسایتها با مفاهیم مختلفی مثل compatible بودن با مرورگرهای موبایل و responsive بودن سایت سر و کار دارند و تمام تلاش وبسایتها این هست که وبسایت، به خوبی بر روی مرورگرهای گوشی به نمایش دربیاد. اما امروزه تنها نمایش درست یک وبسایت کافی نیست! موارد دیگری مثل سرعت بارگذاری در مرورگرهای گوشی، انیمیشنهای مختلف در هنگام اجرا و لود شدن یک وبسایت، فرمانپذیری سریع نسبت به حرکات کاربر، شباهت هر چه بیشتر به اپلیکیشنهای موبایلی و ... هم از دید کاربران بسیار مهمه. به طور مثال طبق برخی آمارها اگر وبسایتی تا 3 ثانیه به طور کامل load نشه حدود 40 درصد کاربران، وبسایت رو ترک خواهند کرد!

بنابراین برای همه ما روشنه که بها دادن به اجرای هرچه بهتر یک وبسایت روی موبایل یکی از ویژگیهای مورد نیاز هر وبسایت هست. حالا چقدر خوب بود اگر وبسایت ما مانند یک اپلیکیشن native موبایلی برای کاربران اجرا میشد. خب، به همین منظور جامعهی تکنولوژیهای وب مفهومی رو تحت عنوان اپلیکیشنهای پیشرونده تحت وب (به انگلیسی Progressive Web Applications یا به طور خلاصه PWA ) رو معرفی کرد.PWA مربوط به یک پلتفرم خاص نیست. خبری از یک فریمورک یا یک کتابخانه جاوااسکریپتی نیست. فقط قابلیتیهایی هست که به یک وبسایت ساده اضافه میشه تا وبسایت مورد نظر شبیه به یک اپلیکیشن native به نظر برسه. برای شروع،بیاید این قابلیتها رو بررسی کنیم.

]]>
0
بررسی دقیق سه فریمورک اصلی جاوااسکریپت Wed, 15 Jul 2020 19:34:59 +0000 https://sokanacademy.com/blog/10395/بررسی-reactjs-vuejs-angular https://sokanacademy.com/blog/10395/بررسی-reactjs-vuejs-angular تیم تولید محتوای سکان آکادمی تیم تولید محتوای سکان آکادمی  بررسی دقیق سه فریمورک اصلی جاوااسکریپت

در سال 2020 هستیم. امروزه مسیر طراحی وب با سالهای گذشته بسیار فرق کرده. دیگه خبری از یک صفحه HTML ساده و یک فایل استایل CSS نیست. از جاواسکریپت تنها برای انیمیشنها و یا اسکریپت نویسی ساده استفاده نمیشه. امروزه به لطف پیشرفت NodeJS، ابزارهای متعدد و community بزرگ جاوااسکریپت، این زبان به بخش مهم و جدایی ناپذیری از دنیای وب تبدیل شده است. بخشی که ما بیشتر تحت عنوان فرانتاند وب میشناسیم و روز به روز اهمیتش بیشتر برای همه آشکار میشود.

در این مقاله قصد داریم به صورت مختصر درباره سه فریمورک (یا به فارسی چارچوب) محبوب فرانتاند برای ساخت SPA (Single Page Application) که در دنیا بیشترین استفاده و محبوبیت رو دارن صحبت کنیم و مزایا و معایبشون رو بررسی کنیم. البته در اینجا منظور از مزایا این نیست که یک فریمورک بر دیگری برتری دارد! بررسیهای ما فقط از نظر راحتی کار و سطح دشواری در یادگیری خواهد بود و سعی ما این هست که syntax هر کدوم رو تا جای ممکن با هم بررسی کنیم. در ابتدا یک معرفی ساده از هر فریمورک خواهیم داشت. سپس، مزایا و معایب کلی هر فریمورک رو بررسی خواهیم کرد. در ادامه محبوبیت و بازار کار هر فریمورک رو زیر ذرهبین میبریم و در نهایت ساختارفایل ها و فولدرهای هر فریمورک بررسی میشود.

]]>
0