Fathom Analytics: تحلیلگری ساده، اپن‌سورس و قابل‌اطمینان برای وب‌سایت

Fathom Analytics: تحلیلگری ساده، اپن‌سورس و قابل‌اطمینان برای وب‌سایت

احتمالاً تاکنون در حین گشت زدن در فضای وب، ‎‎سایت‎هایی را مشاهده کرده‎اید که خدمات رایگانی در اختیار کاربران خود می‎گذارند و ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که چرا این سرویس‎ها رایگان هستند؟ همان‌طور که ممکن است تاکنون توجه کرده باشید، برخی وب‌سایت‎ها برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان، محصول رایگانی را در ازای تکمیل فرم اطلاعات مشتری در اختیارش قرار می‎دهند و اکثر ما هم ممکن است از اینکه چنین خدمات رایگانی در اختیارمان قرار می‌گیرد خوشحال باشیم؛ اما به خاطر داشته باشیم که برخی از این سرویس‌های به ظاهر رایگان، هزینهٔ زیادی روی دست ما می‌گذارند به طوری که مثلاً حریم خصوصی ما را نقض می‌کنند!

در حقیقت و با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد، اگر برای محصولی هزینه‎ای پرداخت نکنید، خود شما به عنوان یک محصول در نظر گرفته می‎شوید! پلتفرم‎های تجزیه و تحلیل فعلی نیز مانند Google Analytics از این قاعده مستثنی نیستند و در واقع این پلتفرم سرویس‎های خود را رایگان در اختیار وب‌مسترها می‎گذارد و در عوض اطلاعات پروفایل ویزیتور‎های وب‎سایت را جمع‌آوری کرده و برای هدفمندسازی بهتر تبلیغات خود استفاده می‎کند. نیاز به توضیح نیست که در چنین مواقعی باید از فاش شدن اطلاعات و حریم خصوصی کاربران خود محافظت کنیم تا به راحتی در دسترس این ابزارها قرار نگیرند.

جایگزینی اپن‌سورس برای Google Analytics
آیا می‎شود مالکیت 100٪ اطلاعات خود را بدون اینکه برای پُر کردن جیب غول‌های فناوری دنیا مثل گوگل استفاده شوند به دست آورد و آیا می‎توان از اطلاعات کاربران محافظت کرده و به حریم خصوصی آن‌ها احترام گذاشت؟ و همچنین آیا پلفترم تجزیه و تحلیل وب‎سایتی وجود دارد که تنها ردیابی و آنالیز برایش مهم باشد؟

Fathom Analytics پلتفرمی اپن‌سورس است که می‎تواند پاسخ مناسبی به سؤالاتی از این دست باشد به طوری که این نرم‌افزار تحلیلگر، اقدام به رصد کردن رفتار کاربران وب‌سایت بدون جمع‌آوری اطلاعات شخصی آن‌ها کرده و تحلیلی جامع از مطالب و بازدید‌کننده‎های سایت در اختیار شما می‌گذارد و این کار را با رعایت و حفظ حریم خصوصی کاربران و بدون فروش یا به اشتراک گذاشتن این اطلاعات انجام می‎دهد و شاهد چنین ادعایی هم اینکه فانتوم آنالیتیکس اپن‌سورس می‌باشد و این در حالی است که شما می‎توانید به سادگی از این پلتفرم برای وب‎سایت‎های خود و در هر سطح فنی استفاده کنید. 

راهنمای استفاده از Fathom Analytics
همچون Google Analytics که صرفاً با قرار دادن یک بلوک کد جاوااسکریپتی در انتهای فایل فعال می‌شود، این ابزار هم کارکردی بسیار ساده دارد به طوری که با قرار دادن بلوک زیر در صفحات سایت خود فعال می‌گردد:

<script>
(function(f, a, t, h, o, m){
	a[h]=a[h]||function(){
		(a[h].q=a[h].q||[]).push(arguments)
	};
	o=f.createElement('script'),
	m=f.getElementsByTagName('script')[0];
	o.async=1; o.src=t; o.id='fathom-script';
	m.parentNode.insertBefore(o,m)
})(document, window, '//yourfathom.com/tracker.js', 'fathom');
fathom('trackPageview');
</script>

البته به خاطر داشته باشید که برای استفاده از این ابزار اپن‌سورس که تحت لیسانس MIT عرض شده است، ابتدا باید از نصب بودن زبان Go روی سرور خود اطمینان حاصل نمایید.

آشنایی با دیگر جایگزین‌های Google Analytics
به طور کلی، از دیگر جایگزین‌های ابزار تخصصی گوگل برای تحلیل سایت می‌توان به ابزارهایی همچون Matomo ،Open Web Analytics ،AWstats و Countly اشاره کرد که برای آشنایی با آن‌ها، می‌توانید به مقالهٔ چهار ابزار جایگزین اپن‌سورس برای Google Analytics مراجعه نمایید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به غیر از موارد فوق، گزینهٔ دیگری می‌شناسید که بتواند به عنوان جایگزینی برای گوگل آنالیتیکس قلمداد گردد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon