FAE: سی‌ام‌اس اپن‌سورس بر پایهٔ فریمورک Ruby on Rails

FAE: سی‌ام‌اس اپن‌سورس بر پایهٔ فریمورک Ruby on Rails

FINE، یک شرکت تجاری که در سان‌فرانسیسکو واقع است، سیستم مدیریت محتوای (CMS) خود که یک محصول درون‌سازمانی است و به‌ منظور ساخت سایت‌هایی برای برخی برندهای تجاری مطرح استفاده شده است را اپن‌سورس کرده است.

بر کسی پوشیده نیست که تعداد بسیار زیادی از سیستم‌های مدیریت محتوای گوناگون به بازار عرضه شده‌اند و ممتاز بودن در این زمینهٔ پرطرفدارد، سخت به‌ نظر می‌رسد. با این حال، شرکت FINE باور دارد که هستهٔ جدید CMS این شرکت به نام FAE، به‌ دلایل متعددی ممتاز بوده و گوی سبقت را از رقبا خواهد ربود. یکی از دلایل عمدهٔ آن، تمرکز این CMS بر روی سَبکی و قابلیت کاستومایز کردن آن است.

FAE که مخفف واژگان Fine Admin Engine است، به‌ طور مستقیم دولوپرها را هدف قرار داده است؛ به عبارت دیگر، داشتن یک #سی‌ام‌اس کامل و حرفه‌ای، نیازمند صرف زمان است و مانند روش‌های نصب سی‌ام‌اس‌های معمولی که چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد، نیست. در همین راستا، یکی از دولوپرهای این سیستم مدیریت محتوا (Lori Dunkin) اعتقاد دارد که:

چند سال پیش شرکت یک سی‌ام‌اس بر پایه‌ٔ زبان پی‌اچ‌پی نوشته بود اما پس از توسعهٔ این سرویس جدید با زبان روبی، شرکت تونست سیستم مدیریت محتوا رو به‌ نحوی توسعه بده که بتونه اون رو به‌ صورت سفارشی برای هر کاربری ایجاد کنه بدون اینکه نیاز داشته باشه دست به ابتکار و اختراع مجدد چرخ بزنه و اکنون این محصول اپن‌سورس هست و همه می‌تونن در توسعه‌اش مشارکت کنن.

عموماً شرکت‌ها محصولاتی را اپن‌سورس می‌کنند که در تضاد با منافع مالی آن‌ها نباشد؛ ولی FAE تقریباً کار اصلی شرکت FINE است! با این حال، دانکین اشاره کرد که شرکت فاین بر این باور است که برگ برندهٔ این شرکت، نوع پیکربندی محیط این سی‌ام‌اس برای مشتری است و اینکه چگونه بتواند ماهیت و برند مشتریان را در این سی‌ام‌اس پیاده‌سازی کرده و به مسائلی همچون اینکه رابط کاربری آن چگونه باشد یا مثلاً اینکه کاربر چگونه لاگین می‌شود، اصلاً ارتباطی با موفقیت شرکت شما ندارد! او همچین اشاره می‌کند که به دلیل اپن‌سورس بودن FAE، دولوپرهای این سیستم دیگر محدود نیستند و می‌توانند در صورت تمایل، به‌ سادگی به یک دولوپر دیگر برای به‌روزرسانی وب‌سایت خود مراجعه کنند. 

آشنایی با برخی از بارزترین ویژگی‌های FAE
به‌ دلیل اینکه FAE بر پایهٔ فریمورک Ruby on Rails است، افرادی که می‌خواهند آن را بهبود دهند، به‌ سادگی می‌توانند با کمک RubyGems قابلیت‌های مورد نظر خود را به آن اضافه کنند (به‌ طور خلاصه، منظور از RubyGems یک پکیج مَنِجِر برای زبان برنامه‌نویسی Ruby است که امکان انتشار لایبرری‌ها و برنامه‌های نوشته شده با این زبان را به دولوپرها می‌دهد.) با وجود این قابلیت‌ها و کاربردهای آن‌ها در انواع سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تحت وب، این سیستم برخلاف سی‌ام‌اسی مانند دروپال، همچنان سَبک و کم‌حجم است. به‌ طور خلاصه، ویژگی‌های اصلی FAE عبارتند از:

- قابلیت آتنتیکیشن 
- پشتیبانی از چندین نوع کاربر مختلف
- کامپوننت‌های ساخت رابط کاربری
- پشتیبانی از چند زبان مختلف
- پردازش و آپلود تصاویر
- فیلترینگ
- و یک ابزار جستجوی پیشرفته

همچنین شرکت فاین خود را متعهد کرده است که ریپازیتوری اپن‌سورس FAE در گیت‌هاب را آپدیت نگاه دارد و مشکلات احتمالی کد را به‌ سرعت برطرف سازد. در صورت استفاده از این سی‌ام‌اس، می‌توانید نظرات و دیدگاه‌های خود در ارتباط با نحوهٔ نصب، کانفیگ و به‌کارگیری آن را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon