eelo: جایگزین اپن‌سورس اندروید طراحی شده توسط دولوپر Mandrake Linux

eelo: جایگزین اپن‌سورس اندروید طراحی شده توسط دولوپر Mandrake Linux

در سال 1998، دولوپری به نام Gael Duval به دلیل علاقه به دنیای اپن‌سورس و قطع امید از سیستم‌عامل‌هایی همچون ویندوز و مک، توزیع لینوکس Mandrake را توسعه داد. در اواخر دهۀ نود میلادی، علاقه‌مندان زیادی راه خود را توسط این توزیع یوزرفرندلی از لینوکس شروع کردند اما نهایتاً در سال 2006، مشکلاتی در مدیریت این توزیع پیش آمد که منجر به ترک Duval از شرکتش شد! اما این روزها او درگیر پروژه‌ای جدید به نام eelo است.

eelo یک سیستم‌عامل مخصوص موبایل می‌باشد که این پتانسیل را دارا است تا صنعت گوشی‌های هوشمند را متحول سازد. در گذشته‌ای نه چندان دور، خبر‌هایی در مورد سیستم‌عامل‌های موبایل جدید همانند postmarketOS و Purism منتشر شد و به‌ نظر می‌رسد که Duval نیز در همین راستا قدم برداشته است (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ postmarketOS: توزیعی از لینوکس برای اسمارتفون‌ها مراجعه نمایید).

وی در یکی از پست‌هایش اظهار داشته که از وضعیت کنونی گوشی‌های هوشمند بازار که توسط اپل و گوگل تصاحب شده راضی نیست؛ زیرا آی‌او‌اس اپن‌سورس نیست و از این جامعه حمایت نمی‌کند؛ گوگل هم که کمر به ردیابی کاربرانش بسته است. وی همچنین اضافه کرده که شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل و فیسبوک در دراز مدت می‌توانند به اقتصاد و اجتماع ما ضرر برسانند.

در همین راستا، Duval برای تأمین امنیت سایبری خود و دیگران تصمیم به ساخت سیستم‌عاملی بر پایه LineageOS گرفت. شاید یکی از دلایل انتخاب این سیستم‌عامل به عنوان پایۀ eelo این بوده که هستۀ این سیستم‌عامل در دسترس و اپن‌سورس می‌باشد. شاید پیش خودتان بگویید که LineageOS خود بر پایۀ اندروید است و از آن گرفته شده است، اما Duval توضیحات و دلایل خود را دارد.

اطلاعات منتشر شده از مراحل توسعۀ eelo حاکی از آن است که این سیستم‌عامل تاکنون بر روی گوشی LeEco Le2 تست شده و مراحل تست آن بر روی گوشی‌هایی همچون Xiaomi Mi 5S و LG  G6 در حال انجام است و این در حالی است که BlissLancher لانچر اصلی این سیستم‌عامل است.

برای وب‌گردی و اینترنت قرار است تیم توسعۀ eelo از محصولات رقیب شرکت گوگل مثل DuckDuckGo و Qwant استفاده کند. به‌عنوان مارکت برنامه‌ها نیز احتمالاً از F-Droid و APKpure استفاده شود. همچنین می‌توان از eelo انتظار داشت که از نسخه‌های بهینه‌شده و تغییر داده شده‌ای از برنامه‌های OnlyOffice+NextCloud ،OpenStreetMaps و iRedMail استفاده کند و Telegram را به‌عنوان برنامهٔ رسمی پیام‌ر‌سان خود انتخاب کند.

این سیستم‌عامل در حال توسعه است و این اطلاعات تا انتشار اخبار جدید، در حد حدس و گمان باقی خواهند ماند. این پروژه کمپین کیک‌استارتری نیز دارا است که با ادعاهای زیر بنا شده است:
- سیستم‌عاملی اپن‌سورس با طراحی جدید
- سرویس‌های اینترنتی همچون جستجو، حافظۀ ابری و ریکاوری (بازیابی اطلاعات)
- بیش از 3 سال پشتیبانی نرم‌افزاری
- توجه بالا بر روی امنیت

همچنین در صفحۀ کیک‌استارتر این پروژه به این موضوع اشاره شده که پروژۀ eelo، برای کاربران عادی گوشی‌هایی با رامِ دارای امنیت بالا و سرویس‌های وب مرتبط با این سیستم‌عامل به بازار روانه خواهد شد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon