Data Loss: پدیده‌ای که هزینه‌های گزافی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها به بار می‌آورد؟

Data Loss: پدیده‌ای که هزینه‌های گزافی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها به بار می‌آورد؟

در دنیای مدرن و با وجود پیشرفت‌هایی که در زمنیۀ فناوری شاهد هستیم، شاید با خود بگویید پدیدۀ Data Loss (از دست دادن اطلاعات) دیگر اتفاق نمی‌افتد که اگر این‌ چنین فکر می‌کنید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید! دیتا لاس همچنان یکی از مشکلات اساسی است که خیلی از شرکت‌ها و سازمان‌ها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند و متأسفانه بایستی بگوییم دامنۀ مشکلاتی که در پی از دست رفتن اطلاعات شرکت‌ها پدید می‌آید، آن‌قدر گسترده است که تا وقتی داده‌هایتان از دست نرفته‌اند، نمی‌توانید درک کنید که چه رخدادی در انتظارتان خواهد بود! 

هزینه‌های سرسام آور
در ابتدا بگوییم که این مورد خیلی دور از انتظار نخواهد بود به این دلیل که شرکتی که دچار پدیدۀ Data Loss می‌شود، در وهلۀ اول دپارتمان فناوری ضعیفی داشته است. ثانیاً اینکه به همان دلیل قبل، چنین شرکتی در برآورد هزینه‌های ناشی از Data Loss نیز دچار مشکل خواهد شد که همین موضوع جبران خسارات را سخت‌تر و هزینه‌برتر می‌کند.

برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی، باید با مشاوران IT خود مشورت کرده و با یک برنامۀ منسجم، منظم و با هماهنگی کامل با بخش فناوری شرکت، در راستای تحقق اهدافتان به‌پیش روید. در همین راستا، همواره نقطه نظرات متخصصان IT را مد نظر داشته باشید؛ شاید حتی لازم شود که برخی از سخت‌افزارهاتان را عوض کنید و دست به تغییرات بنیادین و در عین حال هزینه‌بَری بزنید.

تعطیلی و ضربه خوردن به برند سازمان
همان‌طور که از عنوان پیدا است، ممکن است که پس از وقوع این پدیده، به طور موقت کسب‌وکار خود را تعطیل کنید! مسلماً Data Loss به بدنۀ کسب‌وکار شما ضربۀ مهلکی خواهد زد و بدیهی‌ترین مشکلی که پیش می‌آید این است که عملکرد شما و تیم‌تان تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت و کیفیت کارتان اُفت خواهد کرد.

این قضیه تا زمانی که اطلاعات از دست رفته‌ بازیابی نشود، ادامه خواهد داشت که در این برهه، شما و همکاران‌تان از انجام تعهدات و وظایف‌تان باز خواهید ماند که خود باعث افت چشمگیر گردش پول در شرکت یا سازمان‌تان خواهد شد.

به طور کلی، هنگامی که کیفیت کسب‌وکارتان افت کند (یا بعضاً اگر موقتاً تعطیل شود)، خسارات جبران‌ناپذیری به اعتبار شما و برند شرکت‌تان وارد خواهد شد و در آینده سبب می‌شود که کسب‌وکارهای دیگر تمایلی برای همکاری با شما نداشته باشند!

شکایات و اقدامات قانونی
علاوه بر موارد پیش، در شرکت‌های بزرگ که دارای سهامداران متعددی هستند، مسئلۀ قانونی نیز ممکن است پیش بیاید به این صورت که سهامداران در صورت صلاحدید، هنگامی که احساس کنند عملکرد شما و تیم‌تان افت زیادی داشته و در صورت ادامۀ این روند کل شرکت متحمل خسارات زیادی خواهد شد، علیه شما اقدامات قانونی انجام خواهند داد (لبته در کمپانی‌های کوچک هم احتمال چنین مشکلی وجود دارد به این صورت که اگر شما تخلفی انجام دهید یا به قرارداد خود با سازمان پایبند نباشید، مشمول جریمۀ سنگینی خواهید شد.)

سرقت اطلاعات
این مورد آخر را همیشه مد نظر داشته باشید و بدانید که از دست دادن اطلاعات معمولاً با سرقت آن‌ها همراه است! شما باید همواره سیستم‌هاتان را ارزیابی کنید و ببینید که علت مفقود شدن داده‌ها سخت‌افزاری است یا پای یک بدافزار یا به اصطلاح Back Door در میان است که در این صورت، باید این احتمال را نیز در نظر بگیرید که ممکن است دیتای شما در دست فردی، افراد یا سازمانی با نیاتی شوم قرار گرفته باشد!

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon