Collab on Code: ادیتوری تحت کلود و رایگان برای کدنویسی هم‌زمان چند دولوپر

Collab on Code: ادیتوری تحت کلود و رایگان برای کدنویسی هم‌زمان چند دولوپر

کار در فضای کلود این روزها به روش معمول و رایج بسیاری از دولوپرها تبدیل شده است و این در حالی است که تنوع ادیتورهای تحت کلود و قابلیت‌های مختلف آن‌ها سبب شده است تا این ابزارها به رقیبی برای ویرایشگرهای سنتی تحت دسکتاپ تبدیل شوند. با این حال، ویرایشگرهای اندکی وجود دارند که امکان مشارکت هم‌زمان بر روی یک پروژه را برای چندین دولوپر فراهم آورند که Collab on Code یکی از آن‌ها است.

Collab on Code یکی از ابزارهایی است که با ویرایشگر مبتنی بر مرورگر خود، امکان ویرایش سورس‌کد پروژه‌ها را به صورت هم‌زمان برای چندین دولوپر فراهم می‌آورد. فقط کافی است نام Workspace (فضای کاری) خود را وارد کنید؛ سپس این سرویس در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

وقتی فضای کاری خود را در این اپلیکیشن تعریف کردید، می‌توانید URL اختصاصی آن را با هر کسی به اشتراک بگذارید و بدین ترتیب امکان دسترسی مستقیم به آن فضای خصوصی برای سایر دولوپرهای تیم شما فراهم خواهد شد. طبیعتاً این ویرایشگر معایبی نیز دارا است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- قابلیت خروجی گرفتن در آن وجود ندارد.
- دیگران می‌توان کدهای شما را کپی کنند و برای مقاصد شخصی خود مورد استفاده قرار دهند!
- هم‌زمان که شما در حال نوشتن کدی هستید، دیگران ممکن است تغییراتی در آن ایجاد کنند و این کار را مشکل می‌کند.
- این اپلیکشن بیشتر برای به اشتراک گذاشتن اِسنیپِت‌ها و یا پروژه‌های کوچک و همچنین برای مشارکت و هم‌فکری در دیباگینگ مناسب است.

لازم به ذکر است که این اپلیکیشن با ویرایشگرهای کلود دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، هنگامی که شما در CodePen (که یک IDE کلود است) پروژه‌ای را ایجاد می‌کنید، دیگران می‌توانند آن را برای خود ذخیره نموده و به اصطلاح پروژه را برای خود Fork نمایند و تغییرات مورد نظر خود را در نسخهٔ ذخیره‌شده اِعمال کنند اما نمی‌توانند این تغییرات را مستقیماً بر روی پروژهٔ اصلی ذخیره کنند. در Collab on Code با به اشتراک گذاشتن پروژه، سایر دولوپرها به پروژهٔ شما دسترسی مستقیم خواهند داشت و می‌توانند با دسترسی به یک ادیتور HTML/CSS، هرگونه تغییر دلخواهی را مستقیماً بر روی پروژهٔ اصلی ذخیره نمایند و همهٔ این کارها به سادگی باز کردن یک پنجرهٔ‌ مرورگر‌ خواهد بود.

به طور کلی عقیده بر این است که مشارکت و همکاری می‌تواند کار را برای دولوپرها آسان‌تر کند زیرا کار کردن با یک گروه و تبادل نظر با دیگران بسیار ساده‌تر از این است که رفع تمام مشکلات به عهدهٔ‌ تنها یک نفر باشد. با وجود تمام مشکلات فوق‌الذکر، Collab on Code پروژهٔ‌ خوبی در وب محسوب می‌شود که نشان می‌دهد اگر ابزار وب مناسب در دسترس باشد، انجام هر کاری امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین در نظر داشته باشید که این اپلیکیشن تنها امکان ویرایش کدهای HTML و CSS را برای شما فراهم می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان کدهای نوشته شده در سایر زبان‌ها را در این سرویس ویرایش کرد. با این وجود، برای گردآوری ایده‌های دولوپرهای مختلف و رفع باگ‌های ساده، این اپلیکیشن می‌تواند ابزار مناسبی باشد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon