CodePlex: سرویس اپن‌سورس اشتراک‌گذاری کد مایکروسافت متوقف شد!

CodePlex: سرویس اپن‌سورس اشتراک‌گذاری کد مایکروسافت متوقف شد!

مایکروسافت در سال 2006، سرویس CodePlex را به‌عنوان جایگزینی برای سورس­‌فورج (SourceForge) راه‌­اندازی کرد؛ این اقدام یکی از بزرگترین گام‌­های ورود به دنیای اپن­‌سورس در آن روزها به شمار می­‌رفت. اما چندی پیش، مایکروسافت از متوقف شدن سرویس کدپلکس خبر داد و این در حالی است که کاربرانش را به استفاده از سرویس جایگزین گیت‌هاب سوق داده است! برای آشنایی بیشتر با جزئیات این خبر، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

بدون شک امروزه گیت‌هاپ یکی از بهترین سایت‌های هاستینگ پروژه‌های اپن‌سورس به حساب می‌آید تا جایی که حتی شرکت مایکروسافت نیز برای پروژه‌هایی مانند Visual Studio Code ،.NET ،TypeScript ،Cognitive Toolkit و ... از این پلتفرم هاستینگ اپن‌سورس بهره می‌برد. احتمالاً همین محبوبیت گیت‌هاب، مایکروسافت را به خداحافظی با کدپلکس وادار کرده است.

مایکروسافت در اعلامیۀ خود اظهار داشت که امکان ایجاد پروژه‌های جدید را در کدپلکس غیرفعال کرده است؛ این اعلامیه حاکی از آن است که این وبسایت در اکتبر سال 2017 تنها به صورت Read-Only در دسترس خواهد بود و پس از آن در 15 دسامبر سال 2017 کاملاً غیرفعال خواهد شد به طوری که در ماه دسامبر از تمام محتوای سایت بک‌آپ گرفته شده و سپس سرورها خاموش خواهند شد (لازم به ذکر است که این آرشیو با فرمت‌های مختلف مانند JSON  و Markdown قابل دانلود خواهد بود.)

لازم به ذکر است که هم‌زمان با اعلام این خبر، مایکروسافت دستورالعملی را برای کمک به دولوپرهایی که می‌خواهند پروژهای خود را به گیت‌هاپ منتقل کنند، منتشر نموده است. لذا اگر تاکنون از این پلتفرم برای اشتراک‌گذاری سورس‌کدهای خود استفاده می‌کردید، فرصت مناسبی است تا هرچه سریع‌تر پروژ‌های خود را به سایر سرویس‌هایی همچون Github، Gitlab و ... منتقل نمایید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon