Coala: ابزاری برای آنالیز سورس‌کد، مستقل از نوع زبان برنامه‌نویسی

Coala: ابزاری برای آنالیز سورس‌کد، مستقل از نوع زبان برنامه‌نویسی

Coala یک اینترفیس کامندلاین یکپارچه را صرف‌نظر از زبان برنامه‌نویسی که دولوپرها استفاده می‌کنند به منظور Linting و رفع خطاهای موجود سورس‌کد فراهم می‌کند. در واقع، با کوالا دولوپرها می‌توانند یکسری قوانین و استانداردهای شخصی به منظور تست سورس‌کدشان بر آن اساس ایجاد کنند. همچنین کوالا یک اینترفیس دولوپرپسند دارا است که امکان کاستومایز (شخصی‌سازی) آن نیز برای دولوپرها فراهم شده است. به‌ علاوه اینکه این ابزار کامندلاین از قابلیت استفاده در محیط‌های مختلف و ساختاری کاملاً ماژولار برخوردار است.

کوالا مجموعه‌ای از پلاگین‌های رسمی به منظور ساپورت زبان‌های محبوبی از جمله سی، سی‌پلاس‌پلاس، پایتون، جاوااسکریپت، سی‌اس‌اس، جاوا و غیره را دارا است؛ علاوه بر این، برخی الگوریتم‌های عمومی و مستقل از زبان را نیز ساپورت می‌کند.

همچنین کوالا این امکان را برای دولوپرها فراهم می‌کند تا به‌ سادگی نیازمندی‌های سورس‌کد خود را به منظور بالا بردن کیفیت آن بررسی کنند. در واقع، هر یک از روال‌های چک کردن در کوالا یک اصطلاحاً Bear نامیده می‌شود؛ به طوری که دولوپرها می‌توانند به‌ راحتی یک پروژه را ایجاد کرده و آن را با استفاده از یکسری Bear که در خود ابزار کوالا وجود دارند، چک کنند (حتی می‌توانند برخی سورس‌کدهای مورد اعتماد دیگر را از اینترنت پیدا کرده و با استفاده از این ابزار مورد بررسی قرار دهند.)

اگر شما جزو آن دسته از دولوپرها هستید که عملکرد یکسری Bear ارائه شده توسط این ابزار شما را راضی نمی‌کند، می‌توانید Bear مد نظر خود را به راحتی بنویسید چرا که کوالا با دیدگاه سهولت در توسعه نوشته شده است؛ بدان معنا که نیاز نیست تا به‌ اصطلاح دست به نوشتن Boilerplate بزنید، بلکه فقط کافی است تا یک آبجکت کوچک را توسعه داده، پارامترهای مد نظر خود را اضافه کنید و در نهایت خواهید دید که چگونه کوالا به صورت خودکار چیزهایی همچون تنظیمات، نحوهٔ تعامل با کاربر و اجرای موازی آن را سازمان‌دهی می‌کند؛ به عبارت دیگر، شما نباید نگران چیزی جز نوشتن الگوریتم خود باشید!

راهنمای نصب Coala
به منظور نصب این ابزار، نیاز به #پایتون نسخهٔ ۳.۴ به بالا و ابزار پکیج مَنِجر pip نسخهٔ ۸ به بالا خواهید داشت. برای این منظور، صرفاً نیاز است تا کامند زیر را در ترمینال وارد نمایید:

$ pip3 install coala-bears

همچنین لازم به ذکر است که به منظور دریافت آخرین ریلیس (نسخه)، می‌توانید آپشن pre-- را به کامند فوق اضافه نمایید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon