ChakraCore: موتور اپن‌سورس جاوااسکریپتی مایکروسافت

ChakraCore: موتور اپن‌سورس جاوااسکریپتی مایکروسافت

ChakraCore یک اِنجین (موتور) جاوااسکرپیتی اپن‌سورس است که توسط کمپانی مایکروسافت عرضه شده است که یکی از کاربردهای آن در مرورگر Edge است (البته توجه داشته باشیم که نسخهٔ قرار گرفته روی گیت‌هاب صرفاً حاوی اصطلاحاً Core Packages این موتور است و شامل سورس‌های اختصاصی مایکروسافت که برای مرورگر Edge به آن اضافه کرده است، نمی‌شود). 

Chakra موتوری است که به منظور اجرای کدهای جاوااسکرپیت در سال 2008 توسعه داده شد که گفته می‌شود نسبت به موتور Google V8 که در مرورگر گوگل کروم از آن استفاده می‌شود، به مراتب با استاندارد ECMAScript 6 سازگارتر است. اگرچه که موتور Chakra به عنوان هستهٔ مرورگر Edge محسوب می‌شود، اما این موتور در ویندوز 10 به منظور تعامل با اپلیکیشن‌های اِکس‌باکس، ویندوزفون و تبلت‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که شرکت گوگل موتور V8 را چند سالی است که اپن‌سورس کرده و از جمله مزایای اپن‌سورس کردن این موتور برای گوگل می‌توان به مشارکت سایر توسعه‌دهندگان در توسعهٔ آن و همچنین پذیرش این موتور در سایر مرورگرها و اپلیکیشن‌ها اشاره کرد.

به یمن تلاش‌های Satya Nadella، این شرکت رویکرد امیدوارکننده‌تری نسبت به پروژه‌های اپن‌سورس پیدا کرده و علاقمندی بیشتری از خود نسبت به گرفتن بازخورد از توسعه‌دهندگان نشان داده است. در واقع، مایکروسافت امیدوار است که در آینده‌ای نه چندان دور، موتور ChakraCore در اپلیکیشن‌های متنوعی -از سرویس‌های ابری گرفته تا اینترنت اشیاء و غیره- مورد استفاده قرار گیرد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon