Caprine: پیام‌رسان اپن‌سورس فیسبوک با امکاناتی جهت حفظ حریم‌ خصوصی

Caprine: پیام‌رسان اپن‌سورس فیسبوک با امکاناتی جهت حفظ حریم‌ خصوصی

Caprine پیام‌رسانی کراس‌ پلتفرم است که توسط فیسبوک عرضه شده است تا با امکاناتی مربوط به حریم‌ خصوصی مانند بلاک کردن وضعیت Seen و وضعیت Typing، خیال کاربران را از رصد نشدن رفتارشان در فضای آنلاین راحت سازد (Caprine در لغت به‌معنی «مشابه به بزها» است که دلیل این نام‌گذاری مشخص نیست ولی نرم‌افزارهای اپن‌سورس زیادی وجود دارند که به نامگذاری‌های این‌چنینی مشهور هستند. به‌ عنوان مثال، Mustache و Vulkan جزو این‌ دسته نام‌گذاری‌ها هستند.)

Caprine امکاناتی شبیه به واتس‌اپ دارا است؛ مثلاً امکان بلاک کردن وضعیت Seen را به کاربر می‌دهد تا مخاطبان متوجه نشوند چه زمانی پیام‌های‌شان خوانده شده است. همچنین امکان عدم نمایش وضعیت Typing را حین نوشتن به شما می‌دهد که حاکی از آن است پیام‌ها به محض ارسال به مخاطب، به وی نمایش داده می‌شوند و مخاطب متوجه تایپ کردن شما نخواهد شد.

Caprine پروژه‌ای اپن‌سورس است که توسط Sindre Sorhus توسعه داده شده است که در ابتدا به‌ عنوان پروژه‌ای شخصی در سال 2015 آغاز شد، اما کم‌کم افراد مختلفی نیز به مشارکت با این پروژه اقدام کردند. Caprine با استفاده از Electron ساخته شده (همان فریمورکی که تیم سازندهٔ ویرایشگر متن Atom آن‌ را ایجاد کرده) تا ساخت اپلیکیشن‌های دسکتاپ کراس‌پلتفرم را آسان نماید (برای آشنایی بیشتر با Electron، به مقالهٔ Electron: پلتفرمی جهت توسعهٔ نرم‌افزار دسکتاپ برای ویندوز، لینوکس و مکینتاش مراجعه نمایید.)

همچنین لازم به ذکر می‌باشد که این پیام‌رسان رسپانسیو است به این معنی که اگر اندازهٔ پنجره را در کامپیوترتان تغییر دهید، مکان هر چیزی دیگری نیز به‌ طور نسبی تنظیم می‌شود. از دیگر فیچر‌های این نرم‌افزار می‌توان به امکان دریافت نوتیفیکیشن‌های دسکتاپ را از طریق تنظیمات این اپ اشاره کرد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon