Browsh: مرورگری اپن‌سورس، مدرن و مبتنی بر متن

Browsh: مرورگری اپن‌سورس، مدرن و مبتنی بر متن

Browsh مرورگری به اصطلاح Text-based (مبتنی بر متن) است که هر آنچه دیگر مرورگرهای مدرن پشتیبانی می‌کنند، مانند JavaScript ،CSS3 ،HTML5 و حتی WebGL، را می‌تواند رِندِر کند (WebGL ابزاری برای رِندِرینگ گرافیک‌های دوبُعدی و سه‌بُعدی در مرورگرها است.) هدف اصلی از توسعهٔ این مرورگر، اجرای آن بر روی یک ریموت‌سِرور و دسترسی به آن از طریق SSH/Mosh و یا موتور رندرینگ داخلی مرورگر به منظور کاهش قابل‌توجه پهنای ‌باند است که این امر موجب افزایش سرعت جستجو و کاهش هزینه‌های مربوط به پهنای‌باند می‌شود (Mosh و SSH ابزارهایی برای اتصال یک کامپیوتر کلاینت به یک سرور به‌ منظور اجرای یک ریموت‌ترمینال است.)

درآمدی بر مزایای استفاده از مرورگر Browsh 
Browsh برای ایجاد یک نسخهٔ صرفاً مبتنی بر متن از صفحات و برنامه‌های وب که بتوانند به راحتی در ترمینال و دیگر مرورگرها رِندِر شوند، توسط یک مرورگر واقعی و قدرتمند به‌ نام Firefox پشتیبانی می‌شود. 

ترمینال Browsh می‌تواند از MoSH، که مشابه SSH است با این تفاوت که دارای ابزارهایی اضافی برای استفادهٔ کاربران موبایل می‌باشد، نیز استفاده کند که علاوه بر کاهش پهنای‌باند، موجب افزایش پایداری کانکشن می‌شود. به طور کلی، Mosh فیچرهایی من‌جمله کانکشن مجدد به‌ صورت خودکار برای کانکشن‌هایی که قطع شده‌اند و ارتباطات رومینگ فراهم می‌آورد. همچنین لازم به ذکر است که Browsh به‌ غیر از SSH یا MoSH به کلاینت دیگری مانند VNC نیاز ندارد (VNC سیستمی گرافیکی برای اشتراک‌گذاری دسکتاپ جهت کنترل کامپیوتر به‌ صورت ریموت است.) 

یکی دیگر از مزایای استفاده از ترمینال Browsh این است که برخلاف مرورگرهای مدرن امروزی، از تخلیهٔ شارژ باتری لپ‌تاپ و یا دیوایس‌های ضعیف مانند Raspberry Pi جلوگیری می‌کند؛ بنابراین اگر شما شخصی هستید که ذاتاً از کامندلاین استفاده می‌کنید و از مرورگری که سی‌پی‌یو را به‌ شدت درگیر می‌کند زمانی استفاده می‌کنید که لپ‌تاپ‌تان به برق وصل است، با استفاده از این مرورگر احتمالاً زمان بیشتری را می‌توانید از شارژ دیوایس خود بهره‌مند شوید. به طور کلی، مرورگر Browsh از دو سرویس مجزا برخوردار است که عبارتند از:

- html.brow.sh که از گرافیکی بسیار ابتدایی برخوردار است. اگرچه این سرویس ظاهراً شباهت‌هایی با کلاینت ترمینال دارد، اما کماکان برای یکپارچگی با آن بازنویسی نشده است.

- text.brow.sh که فقط از متن خالص استفاده می‌کند و بهتر است با cURL استفاده شود (cURL یک ابزار کامندلاین برای انتقال اطلاعات در اینترنت با پروتکل‌های مختلف است.)

در پایان لازم است ذکر کنیم که مرورگر Browsh به‌ صورت کاملاً رایگان و اپن‌سورس تحت لیسانس GNU General Public License v3.0 عرضه شده است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon