BitTorrent و معرفی API جدید به توسعه دهندگان

BitTorrent و معرفی API جدید به توسعه دهندگان

همان طور که می دانید مسئله ی حریم خصوصی و امنیت، روز به روز اهمیت بیشتری می باید، از این رو، API جدید BitTorrent می تواند توجه توسعه دهندگانی که می خواهند اطلاعاتشان را در امنیت کامل ذخیره سازی کنند، جلب کند چرا که این API رابط برنامه نویسی جدید، با مشکلات کمتر و امکانات بیشتر نسبت به API هایی که سابق بر این وجود داشته در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است. 

BitTorrent که پیش از این به دلیل فناوری انتقال داده ی peer-to-peer شهرت دارد، موجب پدید آمدن وب سایت هایی نظیر The Pirate Bay شده است. اما این شرکت به دنبال اضافه کردن شاخه ای جدید به منظور یافتن اپلیکیشن های متفاوت و تخصصی تر برای فناوری اصلی خود است.

این شرکت در سال 2013 سرویس همگام سازی فایل خود موسوم به BitTorrent Sync را منتشر کرد که عملکردی مشابه اپلیکیشن های Box و Dropbox دارد. اما با این حال BitTorrent Sync از سرویس های ابری که مرسوم است استفاده نمی کند. هیچ کدام از اطلاعات انتقال یافته، به سرور سوم منتقل نمی شوند بلکه بین دیوایس های گوناگون اشتراک گذاری می شوند و حتی زمانی که دیوایس ها به اینترنت متصل نیستند ولی با هم در ارتباط اند کار می کند.

کمی بعد از انتشار Sync، بیت تورنت یک رابط برنامه نویسی نیز برای این محصول منتشر کرد. این شرکت 4 کاربرد مقدماتی برای فناوری همگام سازی اش در نظر گرفته است: الف) یکپارچه سازی فایل، ب) مدیریت گردش کار، پ) همگام سازی خودکار و ت) گزارش های سفارشی.

به گفته ی  Erik Pounds معاون مدیریت محصول BitTorrent،  پروژه های فرعی با استفاده از این رابط برنامه نویسی ایجاد شده است که تیم اجرایی به هیچ وجه انتظار آن را نداشتند. به عنوان مثال، پروژه ی Jack Minardi که یک مهندس برق دانش آموخته ی هاروارد است و یکی از موسسین شرکت چاپ سه بعدی  Voxel8 می باشد را می توان نام برد. پروژه ی Minardi یک صفحه ی وب غیر متمرکز است که فقط برای کاربرانی با دیوایس های تایید شده قابل دسترسی است.

با انتشار وب سایت های لوکال، هر کسی که به یکی از این دیوایس های تایید شده دسترسی داشته باشد از طریق BitTorrent Sync/SyncNet بدون نیاز به دسترسی به وب سایت های مبتنی بر سرور و به شیوه ی  peer-to-peer، می تواند از این سایت استفاده کند. کوچک ترین تغییر در وب سایت، به صورت اتوماتیک به کاربران منتقل می شود و از آنجایی که BitTorrent Sync این امکان را دارد تا به کاربران دسترسی فقط خواندنی (read-only) بدهد امکان ایجاد تغییرات غیر مجاز در محتوای سایت وجود ندارد.

رابط برنامه نویسی Sync API 2.0 این قابلیت را دارد تا افراد را به اجرای پروژه های خلاقانه نظیر پروژه ی Minardi ترغیب کند. این رابط برنامه نویسی انعطاف پذیر تر است و تعداد عملکردهای آن سه برابر شده و از 14 به 42 افزایش یافته است اما از آن مهم تر این است که استفاده از آن بسیار ساده تر است. چرا که BitTorrent این رابط برنامه نویسی را با استفاده از استایل REST (مخفف  representational state transfer) ساخته است و این بدان معنا است که امکان تست کردن فرمان ها به شیوه ای سریع تر و ساده تر برای توسعه دهندگان فراهم است.

Theron Lewis یکی از مهندسان ارشد BitTorrent اعلام کرد: «نسبت به API قبل، ساخت اپلیکیشن های نمونه با این رابط برنامه نویسی جدید، بسیار ساده تر است. استفاده از REST، مجموعه ای از ابزار و فریم ورک ها و امکانات را در اختیار می گذارد که کار یکپارچه سازی را ساده تر می کند. فریم ورک داخلی تعبیه شده، موجب می شود که کار ترکیب قابلیت های جدید به آسانی انجام شود.

Onehub یک شرکت ارائه دهنده ی سرویس به اشتراک گذاری فایل است که از Sync برای سرعت بخشیدن به انتقال اطلاعات استفاده می کند. این شرکت از Sync و رابط برنامه نویسی اش برای برای ایجاد سرویسی استفاده کرده است که فایل ها را مستقیماً بین دیوایس های مختلف منتقل می کند و یک کپی از فایل پشتیبان در یک سرویس ابری ایجاد می کند.

علاوه بر به اشتراک گذاری فایل که یکی از کاربردهای اصلی Sync است، قابلیت های آفلاین آن نیز حائز اهمیت است. Sync قادر است جایگاه خود را در میان توسعه دهنگان فناوری های پوشیدنی و سایر دیوایس هایی که ارتباط متناوبی با اینترنت دارند، بیاید و این سرویس فقط با خدمات وابسته به اینترنت  Amazon، Box، Dropbox، Google و Microsoft کار نخواهد کرد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon