Bit: اکستنشنی اپن‌سورس برای مدیریت بهتر پکیج‌های گیت

Bit: اکستنشنی اپن‌سورس برای مدیریت بهتر پکیج‌های گیت

از گیت برای مدیریت بهتر پروژه‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌شود و امروزه کمتر دولوپری را می‌شناسیم که با گیت آشنایی نداشته باشد و در واقع به یکی از اجزای بدیهی فرایند توسعهٔ نرم‌افزار تبدیل شده است.

Bit چیست؟
Bit اکستنشنی اپن‌سورس برای مدیریت پکیج‌هایی پرکاربرد است که قصد دارید آنها را به صورت ایزوله با پروژه‌های مختلف سینک کنید. با اضافه کردن این ابزار به ریپازیتوری پروژهٔ خود، می‌توانید بخش‌هایی که احساس می‌کنید در طول پروژه ممکن است دفعات دیگر نیز تکرار شوند را جدا کرده و به صورت یک پکیج مجزا در نظر گرفته و هر کجا که نیاز بود از آنها مجدداً استفاده کنید.

هر کامپوننت به محض تغییر، با تمامی ریپازیتوری‌هایی که استفاده شده است سینک شده و آپدیت‌های جدید را به صورت یکپارچه دریافت می‌کند. از مزایای دیگر این اکستنشن می‌توان به اجرا، کامپایل، توزیع و حتی تست هر کامپوننت در محیطی ایزوله و در یک لایه بالاتر از اپلیکیشن اشاره کرد. 

Bit همچنین دارای یک کامیونیتی (جامعه) قوی از هر جهت می‌باشد؛ در واقع، از یک سو می‌توانید پکیج‌های خود را با دیگر اعضا به اشتراک بگذارید و از سوی دیگر حتی آنها را ساماندهی و میزبانی کنید.

کامپوننت‌هایی که قابلیت استفادۀ مجدد دارند
کامپوننت در واقع به بخشی از کد گفته می‌شود که اصطلاحاً Encapsulate (کپسوله) شده و هرگونه ارتباط با آن فقط از طریق یک API میسر باشد. کامپوننت‌های ساده می‌توانند شامل یک فایل باشند که هیچ‌گونه Dependency (وابستگی) به پروژه ندارند و کامپوننت‌های پیچیده‌تر شامل فایل‌های بیشتر و متنوع‌تر با انواع Dependency می‌باشند.

با اضافه کردن اکستنشن Bit، هر کامپوننت را ایزوله کرده و به صورت مجزا زیر نظر بگیرید و وابستگی‌های آن را مدیریت کنید. ضمناً اضافه کردن Bit به هیچ وجه استراکچر کلی پروژه را به هم نمی‌ریزد و می‌توانید به سادگی آن را اضافه کنید.

اشتراک‌گذاری کامپوننت‌ها
در Bit شما می‌توانید کامپوننتی ایجاد شده را در یک سرور قرار داده و آن را به اشتراک بگذارید تا بقیۀ ریپازیتوری‌ها از آن به صورت ریموت استفاده کنند. در اینجا شما می‌توانید برای کامپوننت‌های مختلف یک اسکوپ ایجاد کرده و به نوعی آنها را دسته‌بندی کنید تا پروژه‌های مختلف بنا بر نیاز خود، از اسکوپ‌های مرتبط استفاده کنند. این اسکوپ‌ها را همچنین به صورت ریموت نیز می‌توان استفاده کرد و اصطلاحاً به آن «ریموت اسکوپ» گفته می‌شود.

همچنین شما می‌توانید برای سرور ریموت از وب‌سایت bitsrc.io نیز استفاده کنید که شامل مزایای زیر خواهید شد:
- یک محیط کاملاً ایزوله برای تست کامپوننت خود خواهید داشت.
- کامپوننت شما در موتورهای جست‌وجو قابل رؤیت خواهد بود.
- اکستنشن‌ها و پلاگین‌های مختلف برای رِندر کردن اجزای مختلف کامپوننت شما فراهم می‌باشد.
- کامپوننت شما در معرض دید دولوپرهای دیگر قرار می‌گیرد و می‌توانند با شما همکاری کنند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon