Baidu به فناوری آموزش روبات‌ها از طریق تصاویر و زبان دست یافت!

Baidu به فناوری آموزش روبات‌ها از طریق تصاویر و زبان دست یافت!

در جهان امروز، اکثر شرکت‌های فناوری بزرگ به دنبال خلق یکسری سرویس‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که بتوانند مانند انسان آموزش ببیند که به‌نظر می‌رسد غول تکنولوژی چینی‌ها، بایدو، در این راه از بقیه جلوتر است! Baidu که بزرگ‌ترین موتور جستجوی چین به حساب می‌آید، به یک روبات مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی یاد داده با استفاده از زبان و تصاویر، راه خود را در یک Maze (هزارتو) کشف کند. این سیستم مجازی قادر است مانند انسان‌ها به یادگیری مهارت‌های مختلف بپردازد.

محققان بایدو یک روباتی تحت عنوان XWORLD که با هوش مصنوعی کار می‌کند را آموزش داده‌اند که قادر است راه خود را در یک دنیای مجازی دوبعدی پیدا کند؛ ایشان برای انتقال اطلاعات به این روبات مجازی، از زبان و تصاویر استفاده کرده‌اند. این روبات مجازی اطلاعات را دریافت کرده و از آن‌ها برای درک و کامل کردن وظیفهٔ خود استفاده می‌کند سپس بااستفاده از زبان، اطلاعات به‌دست آمده برای یادگیری بیشتر در آینده به کار می‌گیرد.

بایدو، در کنار گوگل، آمازون، آی‌بی‌ام و بسیاری از دیگر بزرگان فناوری دنیا، یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزهٔ هوش مصنوعی است؛ به دلیل ممنوعیت استفاده از گوگل در چین، بایدو به گوگل چینی‌ها معروف شده است بنابراین حجم عظیمی از داده‌های کاربران چینی در بایدو ذخیره شده‌اند. در پاییز 2016، بایدو یک پلتفرم اپن‌سورس برای یادگیری ماشین ارائه داد. پیشرفت دیگر بایدو در حوزهٔ خودروهای بدون سرنشین است، که به شدت به علم یادگیری ماشین وابسته است.

آزمایش‌های بایدو با هدف برداشتن مانع بزرگی در توسعهٔ هوش مصنوعی انجام شده است؛ در حالی که انتقال مهارت از یک حوزه به حوزهٔ دیگر کاری آسان برای انسان‌ها است، برای هوش مصنوعی یک کار دشوار محسوب می‌شود.

برای از بین بردن این مشکل، بایدو شروع کرد به آموزش دادن زبان به یک روبات مجازی به طوری که شیوهٔ آموزش زبان به هوش مصنوعی به‌ کار رفته در این روبات، درست مانند تدریس زبان به انسان‌ها است.

به این روبات، دستورهای زبانی معمولی داده می‌شود مانند: «لطفا به سمت آن میز حرکت کن»، یا «آیا می‌توانی در فاصلهٔ بین میز و صندلی حرکت کنی؟» درصورتی که روبات باموفقیت دستور را انجام دهد، جایزه‌ای به او داده می‌شود که در نتیجه زبانی که در ابتدا برایش بی‌معنی بود را درک می‌کند و بر این اساس، حرکاتش را تنظیم می‌کند.

با توجه به پیشرفت بایدو در این حوزه، در آینده‌ای نه‌چندان دور، ماشین‌ها نیز مانند انسان‌ها می‌توانند یاد بگیرند؛ آزمایش‌های انجام شده در این حوزه منجر به تولید یک روبات خانگی شده‌ که درواقع این روبات می‌تواند همچون یک عضو کوچک خانواده، از افراد خانواده چیزهای جدید یاد بگیرد.

تولید روباتی که قادر به یادگیری زبان باشد، موفقیت بزرگی محسوب می‌شود، اما باید بدانید که این نوآوری چندان هم جدید نیست! به گفته رومن یامپولسکی، مدیر آزمایشگاه امنیت سایبری دانشگاه لوئیزویل، بعد از این‌که اندرو انجی، رئیس هوش مصنوعی بایدو، استعفای خود را از بایدو اعلام کرد، بایدو به مردم اطمینان داد که آن‌ها همچنان در زمینهٔ هوش مصنوعی حرف اول را خواهند زد.

در فوریه 2017، به دلیل اختصاص منابع بیشتر به حوزهٔ هوش مصنوعی، بایدو یکی از بخش‌هایش موسوم به «برنامهٔ ۲ سالهٔ سلامت تلفن همراه» را متوقف کرده و آن را با حوزه‌های هوش مصنوعی و موتورهای جست‌وجو ادغام کرد که این نشان از اهمیت موضوع AI برای این غول چینی دارد.

در نهایت هدف بایدو،  آموزش یک روبات فیزیکی در یک محیط کاملا واقعی است تا همچون انسان‌ها چیزهای جدید یاد بگیرد؛ جالب است بدانید که بایدو برای تدریس از زیان معمولی انسان‌ها استفاده می‌کند. در ابتدا این آزمایش‌ها از طریق روبات‌های مجازی در محیطی سه‌بعدی انجام می‌شود که حدود زیادی شبیه به محیط‌های واقعی هستند تا در نهایت راه را برای تست در محیط‌های واقعی باز کنند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon