AMP: پلتفرمی اپن‌سورس برای افزایش سرعت در بارگزاری سایت در موبایل

AMP: پلتفرمی اپن‌سورس برای افزایش سرعت در بارگزاری سایت در موبایل

همان‌طور که استفاده از موبایل رو به گسترش است، مطالب بهینه‌سازی شده توسط AMP نقش پررنگ‌تری در سرچ موتورهای جستجویی همچون گوگل دارند و وب‌مسترها باید بیش‌ از پیش به AMP توجه کنند. آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، ویژگی‌ها و قابلیت‌های AMP و تاثیر آن بر سئو است.

AMP یا همان Accelerated Mobile Pages، یکسری تنظیمات اپن‌سورس مبتنی بر HTML 5 است که در فوریه 2016 توسط گوگل منتشر شد که دسترسی به مطالب آنلاین را برای کاربران گوشی‌های موبایل تسریع می‌کند. از زمان انتشار این فناوری تاکنون، گوگل کاربرد و در دسترس بودن محتواهای مبتنی بر AMP را افزایش داده است (لازم به ذکر است وب‌سایتی که مبتنی بر AMP باشد، مطالب‌اش در لیست جستجوهایی که توسط موبایل صورت می‌گیرند در جایگاه به‌ مراتب بهتری نسبت به سایت‌های بهینه نشده نمایش داده می‌شوند که این کار توجه بیشتری از کاربران به خود جلب می‌کند.)

این اقدام گوگل برای برخی وب‌مسترها فرصت‌های زیادی ایجاد می‌کند تا مطالب خود را به کاربران بیشتری نشان دهند. Adam Sherk، معاون بخش SEO و شبکه‌های اجتماعی در شرکت Define Media Group، در این راستا می‌گوید:

این قابلیت دیگه یک ابزار دلخواه نیست، بلکه یک باید هست.

در همین راستا، با افزایش کاربرانی که از طریق موبایل به مطالب سایت‌های مختلف دسترسی پیدا می‌کنند و در حالی که AMP به یک روش پرکابرد در جستجوی مطالب از طریق موبایل تبدیل شده است، Adam Sherk توصیه می‌کند تا وب‌مسترها بر روی بهینه‌سازی مقالات و مطالب AMP گوگل سرمایه‌گذاری کنند. 

پتانسیل‌های رو به رشد AMP 
امروزه وب‌سایت‌هایی که مبتنی برAMP باشند به‌ راحتی در دسترس بوده و به‌ آسانی در نتایج جستجوهای موبایل پیدا می‌شوند؛ همچنین گوگل سایت‌های مبتنی بر این فناوری را به‌ صورت لینک‌های آبی در نتایج جستجوی موبایل نشان می‌دهد تا کاربران متوجه شوند که این سایت‌ها برای دیوایس‌های هوشمندی همچون موبایل بهینه شده‌اند. 

گوگل ساپورت خود را از قابلیت‌های AMP گسترش داده و نتیجه نیز یک رشد چشم‌گیر در ترافیک ورودی سایت‌هایی که با AMP هم‌سو شده‌اند بوده است (برای مثال، تحقیقات حاکی از آن است که 60٪ از بینندگان وب‌سایت گاردین از طریق AMP‌ به مطالب آن‌ سایت دسترسی دارند.) دیدگاه Adam Sherk در این راستا این است که وقتی AMP معرفی شد، ما به تمامی صاحبان وب‌سایت‌ها توصیه کردیم که حتماً آن‌ را تست کنند، اما اکنون آن‌ را به عنوان یک اولویت در افزایش ترافیک جستجوی وب‌سایت‌ها معرفی می‌کنیم و اگر کسی با AMP هم‌سو نشود، بایستی متقبل هزینهٔ گزافی گردد!

چگونه محتوای سایت خود را برای AMP بهینه‌سازی کنیم؟
برای ایجاد نسخهٔ AMP مقالات، Adam Sherk پیشنهاد می‌کند صاحبان وب‌سایت‌ها باید HTML5 Structured Data Markup پیشنهادی گوگل را با کدهای وب‌سایت‌‌شان ترکیب کنند. AMP برای این مارک‌آپ نیز یکسری ساختارهای اپن‌سورس ارائه داده است و در آن ربات‌های جستجوی گوگل اقدام به جستجوی عنوان مقاله، توضیح مقاله، عکس‌های اصلی و نویسنده می‌کنند.

در واقع، این کار به گوگل کمک می‌کند تا درک خوبی از مطلب داشته و آن‌ را در نتایج جستجو نشان دهد؛ اما همچنین این امکان را در اختیار گوگل قرار می‌دهد تا نسخهٔ AMP مطالب را نیز در نتایج جستجوی صورت گرفته با موبایل نیز در معرض دید کاربران قرار دهد. هدف از این کار، نمایش نسخهٔ ساده‌تری از مطالب است که معمولاً گرافیک، تصاویر و سایر چیزهای حجیم را حذف می‌کند تا مطالب برای کاربران گوشی موبایل، سریع‌تر بارگزاری شوند (Adam Sherk همچنین توصیه می‌کند صاحبان وب‌سایت‌ها از Google Search Console استفاده کنند چرا که این ابزار رایگان، کمک می‌کند ایراداتی که از نمایش مطالب در AMP‌ جلوگیری می‌کنند را شناسایی کنند.)

انتقاداتی که به AMP وارد است
برخی صاحبان وب‌سایت‌ها از AMP انتقاد می‌کنند چرا که معتقدند ترافیک ورودی به سایت آن‌ها را کاهش می‌دهد، به این دلیل که مطالب AMP بر روی سایت گوگل نمایش داده شده و یوزر به سایت انتقال داده نمی‌شود! اما Adam Sherk اعتقاد دارد که گوگل خدماتی برای این سایت‌ها نیز در نظر گرفته است؛ در واقع، صاحبان وب‌سایت‌ها می‌توانند نسخهٔ AMP مطالب خود را به پلتفرم‌های تجزیه و تحلیل، ابزار مدیریت تبلیغات و درگاه‌های پرداخت لینک کنند. به‌ علاوه اینکه گوگل این امکان را به کاربران داده است تا مطالب مبتنی بر فناوری AMP را که مطالعه کرده‌اند، به اشتراک‌ گذارند.

گرچه سیستم مدیریت محتوایی همچون وردپرس یک پلاگین AMP ارائه می‌دهد تا صاحبان وب‌سایت‌های وردپرسی AMP را راحت‌تر در مطالب خود اِعمال کنند، اما این در حالی است که به‌روزرسانی در صفحات این مطالب به‌ راحتی می‌تواند مقالات AMP  را بی‌اعتبار کند (برای مثال، اضافه کردن یک آیکون اشتراک‌گذاری Facebook Messenger، می‌تواند AMP را بی‌اعتبار کند.) به‌ علاوه، نویسندگان زمانی که اِلِمان‌هایی غیر از اِلِمان‌های تحت پوشش AMP را به مطالب خود اضافه می‌کنند (همانند یک SlideShare یا یک فایل ویدئویی با حجم بالا) این موارد از نمایش نسخهٔ AMP نیز در گوگل جلوگیری می‌کنند.

این گفته‌ها، به این معنی است که رعایت این موارد، نیازمند یک تیم حرفه‌ای است؛ اما در عین حال چنین سرمایه‌گذاری زیادی روی کاربران موبایلی کاملاً ارزشمند است. همچنین به دلیل اینکه AMP یک پروژهٔ اپن‌سورس است، مطالب آموزشی آنلاین زیادی در دسترس است تا به صاحبان وب‌سایت‌ها کمک کند این فناوری را روی وب‌سایت‌ خود پیاده‌سازی کنند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon