Amazon هم به جمع شرکت هایی پیوست که پلتفرم نرم افزاری Adobe Flash را کنار گذاشته اند!

Amazon هم به جمع شرکت هایی پیوست که پلتفرم نرم افزاری Adobe Flash را کنار گذاشته اند!

کمپانی آمازون اعلام کرده است از اول ماه سپتامبر 2015 محتوای تبلیغاتی روی شبکه ی آن -شامل پرتال آمازون دات کام- دیگر قادر به استفاده از Flash نخواهند بود. این تکنولوژی تعاملی وب که در دهه ی اول سال 2000 تبدیل به ابزاری مرجع برای نمایش ویدئوها، انیمیشن ها، بازی ها، و دیگر انواع محتوای آنلاین شده بود، مدت ها است که در وضعیت بدی قرار دارد و رویه ای که شرکت آمازون در پیش گرفته است یکی دیگر از اقداماتی است که مانع پیشرفت و ادامه ی استفاده از آن خواهد شد. برای اطلاع از جزئیات این تصمیم با سکان آکادمی همراه باشید.

در بیانیه ای که شرکت آمازون در آن به برخی دلایل برای کنار گذاشتن تکنولوژی Flash اشاره می کند آمده است: "این تغییر تضمین می کند که مشتریان همانند قبل تجربه ی مثبت و سازگاری از کار با آمازون و سایت آن داشته باشند، و تبلیغاتی که در سراسر سایت نمایش داده می شوند به طور مناسب در جهت کارکرد بهینه عمل کنند."

به طور خلاصه آمازون به این دلیل فلش را کنار گذاشت که این ابزار امکان ارائه ی یک تجربه ی کاربری مثبت، سازگار یا بهینه را ندارد. این مسائل از جمله مشکلاتی هستند که استیو جابز هم در سال 2010 در ارتباط با امنیت، اعتبار و کارایی ابزار فلش به آن ها اشاره کرده بود.

زمانی که در سال 2005 یوتیوب فعالیت خود را آغاز کرد تکنولوژی فلش گزینه ی مشهودی برای مدیریت پخش ویدئوها بود؛ امروزه یوتیوب از HTML5، جانشین سبک و چابک فلش استفاده می کند، و بسیاری از شرکت ها با پیروی از این شرکت های بزرگ، از این رویه تبعیت خواهند کرد. 

موضعی که جابز درست از همان ابتدا برای محصولات  iPhoneو iPad اتخاذ کرد، در نهایت به طور عمومی در این صنعت نفوذ کرد: فایرفاکس پشتیبانی از فلش را به دلیل برخی مسائل امنیتی به صورت موقت در ماه جولای متوقف کرد. مدیر ارشد امنیت فیس بوک درخواست توقف کامل استفاده از آن را داده است. اداره ی تبلیغات تعاملی –یا IAB که یک سازمان غیر انتفاعی تجاری تبلیغاتی که استانداردهای صنعتی را توسعه می دهد– نیز خواستار آن است که بخش های بازاریابی به سمت استفاده از  HTML5 به جای فلش بروند.

به زودی کروم نیز محتوای فلش را از پخش خودکار ویدئوها حذف خواهد کرد. دلیل این کار این است که استفاده از آن میزان مصرف برق باتری و زمان پردازنده را به شدت بالا می برد. هرچه بیش تر بررسی کنیم بیش تر متوجه وضعیت بغرنج فلش می شویم.

با این حال تکنولوژی قدیمی ادوبی هنوز هم به کار خود ادامه می دهد، مثلاً Internet Explorer Mobile 6 امکان استفاده از محتوای فلش را به کاربران می دهد. شرکت تبلیغاتی Sizmek  پیش بینی می کند که در هر روز حدود 100 میلیون آگهی تبلیغاتی تحت تأثیر موضع جدید شرکت کروم در ارتباط با استفاده از محتوای فلش قرار خواهند گرفت. مجله ی  Fast Company وب سایت هایی از جمله HBO، Hulu ،Spotify را یافته است که ترجیح می دهند رویکرد قبلی خود را حفظ کنند و هم چنان از پلاگین ادوبی برای پخش محتوای خود استفاده نمایند.

در هر صورت ممکن است مدتی طول بکشد تا فلش کنار بکشد و ابزارهای مناسب تری جایگزین آن شوند، با این وجود نشانه های موجود وقوع حتمی این اتفاق را تضمین می کنند. غول های تکنولوژی هم چون اپل، گوگل و اکنون آمازون بر ضد این ابزار موضوع گرفته اند، و به دنبال آن هستند تا بهترین پلاگین قدرتمند چند رسانه ای را برای نمایش محتوای آنلاین بدست آورند.

نظر شما چیست؟ آیا مهاجرت به HTML5 در حال حاضر بهترین گزینه است یا راه کارهای بهتری نیز می توان در آینده یافت؟ نظرات خود را با کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon